امروز : شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۸۲,۱۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    102976

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:51 | ۰۵ آبان ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مرکز مطالعات و تحقیقات ایران وترکیه 300x167 - عامل ایجاد تنش‌ها دخالت‌های کشورهای غربی در امور داخلی کشور ترکیه استترکمن نیوز:   آیا اخطار شفاهی رجب اردوغان به سفرای مطرح کشورهای غربی مصرف داخلی دارد و برای پوشش دادن به شرایط اقتصادی ترکیه، سقوط لیر ، تورم افسار گسیخته ، فشار احزاب مخالف به اردوغان برای انتخابات زودرس ، مسائل کردها در شرق ترکیه، حضور PYP و PKK در نزدیک مرزهای ترکیه وسوریه، هزینه های استقرار نیرو در ادلب، موج روزافزون بیکاری جوانان، افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی کارخانجات تولیدی که منجر به افزایش قیمت کالا شده ، نارضایتی آمریکا و پیمان ناتو از گرایش روزافزون اردوغان به بلوک شرق بالاخص روسیه و خرید تسلیحات پیشرفته بازدارنده از روسیه و ملاقات های هرازچندگاه او با پوتین نارضایتی اتحادیه اروپا از موارد نقض حقوق بشر و دستگیری گسترده طرفداران فتح الله گولن که هرچند روز اخبار دستگیری های جمعی در رسانه ها منعکس است و ده ها مسائل کوچک و بزرگ اجتماعی و سیاسی و اقتصادی که اردوغان را وادار کرده اعلام کند که عامل ایجاد تنش ها دخالت های کشورهای غربی در امور داخلی کشور ترکیه است.

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات ایران وترکیه گفت: مسئله بانک خلق ( حالق بانک) و فشار آمریکا در این مورد را نباید از نظر دور داشت.

حمایت آمریکا از رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار ترک و حفاظت از وی در سطح فوق امنیتی وهمچنین حضور فتح الله گولن تئوریسین مکتب نور در آمریکا که خاری در چشم حکومت اردوغان است.

کمک تسلیحاتی آمریکا به گروه های کرد در شمالغرب عراق که خواب آرام را از اردوغان ربوده است .

اگرچه ترکیه در دوره ۱۹ ساله اردوغان و حزب آک پارتی  پیشرفت هایی در حوزه تجاری بالاخص صادرات داشته و رقم مبادلات را به ۲۰۰میلیارد دلار رسانده است ولی حضور بانک های خارجی ( بیش از هفتاد بانک)که بیشتر برای کمک به سرمایه گذاران کشور متبوع خویش در ترکیه تاسیس شده اند با یک اختلاف دید و نظر با بلوک

غرب و یا تحریم میتواند به یک بحران اقتصادی تبدیل شود.

ترکیه تحمل یک تحریم جدی را ندارد.

توئیت سفرای غربی مستقر در ترکیه در موضوع آزادی کاوالایا آخرین قطره ای بود که کاسه صبر و تحمل اردوغان را سرریز کرد.

264x300 - عامل ایجاد تنش‌ها دخالت‌های کشورهای غربی در امور داخلی کشور ترکیه استکاوالایا نسخه آکادمیک و تحصیل کرده و یک روشنفکر اصلاح طلب نه تنها برای ترکیه برای سایر کشورها از سوی اروپا شناخته شده در حالیکه او از سوی روشنفکران ، دانشجویان ، هنرمندان و دانشگاهیان و اپوزیسیون حمایت و پشتیبانی میشود.

او فارغ التحصیل دانشگاه منچستر در گروه اقتصاد است که سالیان مدیریت شرکت های گروه کاوالا را عهده دار بود ،بازرگانی که اولین مدیریت انتشارات را در حوزه دموکراسی سازی غیر نظامی آغاز کرد و با ایجاد ارتباط بین زیست محیط های مختلف ترکیه در رشته های هنر، دنیای تجارت و جامعه  مدنی ایجاد ارتباط کرد ،او با یک

پلت فرم  DSM را برای هنرمندان  استانبول و اروپا و مراکز هنری در دیاربکر ، قارص( مناطق کردنشین) ایجاد کرد ومرکز آناطولی کولتور را با مشارکت آنتالیا ، چاناک قلعه، ازمیر، غازی آنتپ ، وان ،باتمان را به وجود آورد. کاوالا یک فضای هنری مستقل غیرتجاری با ساختاری قابل دسترس و منعطف خود بر روی صداهای منتقد هنر و فرهنگ استانبول برای کودکان سوری و ایزدی های پناهنده باز کرد .

کاوالایا در ۲۰۱۳ از سوی دولت  به جرم برهم زدن ثبات کشور بازداشت شد و در۱۷ سپتامبر سال جاری شورای اروپا به بازداشت طولانی مدت او رسما اخطار کرد.

گفته میشود که اولین توئیت اعتراض به بازداشت طولانی مدت کاوالایا و درخواست آزادی اورا را سفیر کبیر آمریکا در حساب توئیت خود نوشت و سپس سفرای آلمان، کانادا، فنلاند، فرانسه، سوئد، نروژ، نیوزلند، آن را تایید و زیرنویس کردند.

لازم به گفتن است تهدید به اخراج سفیران کشورهای یاد شده شفاهی بوده و تمامی سفارت خانه ها اعلام کرده اند که نامه کتبی و رسمی دریافت نکرده اند.

اردوغان و دولت وی عثمان کاوالا را به مشارکت در کودتای ۲۰۱۶ و تامین مالی اعتراضات پارک گزی متهم کرده است.

باید توجه کرد که اردوغان سیاست مدار کار کشته ای است که هم عذرخواهی را بلد است و همچنانکه بعد از ماجرای سقوط هواپیمای سوخوی روس از پوتین و ملت روس عذرخواهی کرد و هم میداند که ادامه این امر به عضویت ترکیه در شورای اروپا تاثیرگذار خواهد بود و از طرفی بر روابط تجاری با بازار مشترک اروپا و کشورهای شورای اروپا تاثیر خواهد گذاشت در حالیکه چین پشت درهای اقتصاد اروپا ایستاده است.

اردوغان آنقدر عاقل است که در مواقع بحران کوتاه بیاید و با آمریکا و ناتو روابط دیرپای خودرا به مخاطره نیندازد.

آنچه روشن است در چند روز آینده ترافیک دیپلماسی بین ترکیه و کشور آمریکا و شورای اروپا سنگین و چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در تلاش برای حل این بحران سیاسی خواهد بود، که میتواند تبدیل به یک تنش بین ترکیه ، ناتو ، بازار مشترک اروپا و آمریکا شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز