امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    113051

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:00 | ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

حسین - عاشورا و قیام امام حسین ( ع) از زبان خطیبان جمعه اهل سنتترکمن نیوز:  امامان جمعه اهل سنت در خطبه های نماز جمعه با اشاره به قیام عاشورایی امام حسین(ع) و فاجعه کربلا سخنرانی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ماموستا عبدالسلام امامی، امام جمعه مهاباد در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام محرم گفت: فاجعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) در سایه جهل و نادانی زخم عمیقی بر بدنه اسلام وارد کرده است.

او افزود: اهل تسنن به بزرگی، شجاعت، دینداری و فضایل امام حسین (ع) ایمان دارند و ایشان را یکی از بزرگ مردان اسلام در جهان و آخرت می‌شناسند و علمای متقدم اهل سنت با تقبیح فاجعه به شهادت رساندن امام حسین (ع) و یاران باوفایش را عملی بسیار نفرت انگیز و شایسته تنفر و بیزاری همه مسلمانان دانسته‌اند.

امامی با اشاره به دیدگاه اهل تسنن به حادثه کربلا ادامه داد: پیروان اهل سنت لعنت خود را به قاتلان حضرت حسین (ع)، افراد دخیل و همکاری در این شهادت و کسانیکه از این جنایت خوشحال هستند، می‌فرستند و آن را محکوم می‌کنند.

امام جمعه مهاباد با تاکید بر اینکه ارادت اهل سنت به پیروان پیامبر و خاندان وی تکمیل است، اضافه کرد: پروردگار در همین دنیا عذاب و عاقبت این جنایت در روز دهم ماه محرم را نصیب عاملان این مصیبت کرد

محرم یادآور تاریخ سرنوشت‌ساز برای دین اسلام است

ماموستا مامند کلشی‌نژاد در خطبه های نماز جمعه با تسلیت محرم و اینکه محرم حاوی دو حرکت مهم و سرنوشت‌ساز برای اسلام است تصریح کرد: در این رابطه یکی هجرت پیامبر(ص) و نیز آغاز ماه هجری قمری و شهادت امام حسین(ع) است و رسول خدا(ص) که به دنبال پایه‌ریزی تمدن نوین اسلامی بود، سالها مورد شکنجه و آزار و بی‌مهری مردم مکه قرار گرفت.

او افزود: همچنین محرم یادآور تاریخ سرنوشت‌ساز برای دین مبین اسلام و رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های اهل‌بیت(ع) است که همچون جد بزرگوار خود برای نجات اسلام پای کار آمدند‌.

امام جمعه اهل سنت ارومیه افزود: آنها جان خود را برای رضای خدا فدا کردند و سبب شد که مانند یک یک چراغ نورانی، سراسر دنیا را پر از نور کنند و حتی جهان غیرمسلمان نیز به رشادت‌های امام حسین(ع) اذعان کرده‌اند چون حضرت سیدالشهدا(ع) توانست اسلام را از چنگال انسان‌های خونخوار که از شریعت پیامبر(ص) دور شده بودند نجات دهد.

امام جمعه اهل‌سنت ارومیه گفت: خوشبختانه روز به روز علاقه و محبت نسل جدید نسبت به اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) بیشتر شده و با پیاده‌روی در اربعین و با حرکت منسجم خویش، صمیمیت و وفاداری خود را به آن حرکت امام (ع) ابراز علاقه می کنند چون حضرت سیدالشهدا(ع) راه و کشتی نجات است.

قیام عاشورایی امام حسین(ع) قیام در برابر ظلم و کفر بود

امام جمعه سنندج نیز در رابطه با قیام عاشورا در خطبه های نماز جمعه گفت: پیامبر مکرم اسلام می‌فرمایند من دو گوهر گران بها قرآن و اهل بیتم را در میان امتم به یادگار می‌گذارم.

ماموستا فایق رستمی اظهار کرد: محبت و دوستی با اهل بیت و خاندان وحی(ع)، آلودگی‌های افراد را پاک می‌کند و خوبی‌ها و ویژگی‌های ارزنده در آنان ایجاد می‌کند.

او به هجرت پیامبر و نقشه های دشمنان در آن زمان اشاره کرد و افزود: هجرت پیامبر مکرم اسلام در ماه محرم اتفاق افتاد و این هجرت به مبدا اسلام مبدل شد و دیگر هجرت مهم در تاریخ اسلام هجرت مسلمانان به شهر حبشه بود و سومین هجرت مهم هجرت امام حسین(ع) بود.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه قیام عاشورایی امام حسین(ع) قیام در برابر ظلم و کفر بود، ادامه داد: امام حسین(ع) درس آموخته مکتب حضرت رسول بود و زمانی که دید دین جدش در خطر است قصد هجرت نمود و تمام زندگی و هستی خود را در راه دفاع از دین و ارزش‌های آن فدا کرد.

عاشورا چراغ راه آزادگان در سراسر جهان است

در همین راستا امام جمعه شهرستان مریوان گفت: بعد از گذشت ۱۴ قرن از قیام خونین عاشورا، هنوز این نهضت چراغ راه آزادگان در جهان اسلام و دیگر نقاط دنیا است و لذا عاشورا را باید مکتبی انسان ساز معرفی کرد که در آن درس آزادگی می‌توان آموخت.

ماموستا مصطفی شیرزادی افزود: با مطالعه تاریخ جهان به ویژه تاریخ پرشکوه اسلام، متوجه تلاش بسیاری از بزرگان اسلام برای احیای سنت‌های خدا بر روی زمین هستیم.

او اظهار کرد: در این میان یکی از بارزترین قیام‌هایی که با اهداف متعالی در تاریخ اسلام روی داد، تقابل حق و باطل، یعنی تقابل امام حسین(ع) با جریان فتنه و استبداد بود.

امام جمعه شهرستان مریوان ادامه داد: بعد از گذشت ۱۴ قرن از قیام خونین عاشورا، هنوز این نهضت چراغ راه آزادگان در جهان اسلام و دیگر نقاط دنیا است و لذا عاشورا را باید مکتبی انسان ساز معرفی کرد که در آن درس آزادگی می‌توان آموخت.

ماموستا شیرزادی یادآور شد: امام حسین(ع) برای احیای آنچه که مدنظر قرآن و رسول خدا بود، جان مبارک خویش، اهل بیت و یارانش را در طبق اخلاص گذاشت و همین امر باعث شد تا مسیر انحراف پیدا کرده اسلام در آن زمان، دوباره اصلاح شود.

او قیام امام حسین(ع) را زمینه‌ای برای بیداری وجدان‌ انسان‌های آزاده دانست و بیان کرد: امام حسین(ع) با توکل به پروردگار و در مسیر الهی، به همه داشته‌ها و خواسته‌های دنیوی پشت پا زد و با قیام خود نهضتی را در جهان به راه انداخت که روز به روز شاهد گسترش این نهضت مقدس هستیم.

امام حسین (ع)؛ سرور جوانان بهشت

«عبدالرحمن مرادی» امام جمعه اهل سنت شهر کرمانشاه، در خطبه های این هفته نماز جمعه در مسجد امام شافعی (رض) شهر کرمانشاه با تسلیت ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع) به تشریح روایاتی از پیامبر اکرم (ص) و بزرگان دین اسلام در مورد مصیبت عاشورا اشاره کرد و گفت: امام حسین (ع) برای زنده نگه داشتن دین اسلام به کربلا رفت و در راه آرمانهای والایش به شهادت رسید.

ماموستا مرادی افزود: بالاترین لقبی که پیامبر علیه السلام به امام حسین و امام حسن برادرش دادند این بود که آن دو را سید و سرور جوانان بهشت دانستند.

امام جمعه اهل سنت شهر کرمانشاه در ادامه گفت: پیامبر فرمود: حسین از من و من از حسینم پروردگارا هرکسی حسین را دوست دارد دوستش بدار. و باز پیامبر فرمودند : هرکسی دوست دارد مردی از بهشتیان را (در روایتی: سرور جوانان بهشت را ) ببیند پس به حسین پسر علی نگاه کند.

چرا امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یارانش را شهید کردند؟

ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه پاوه در خطبه های نماز جمعه ضمن تسلیت امام محرم بیان کرد: امام حسین (ع) که بود؟ امام حسین فرزند امام علی (ع) و فاطمۀ زهرا (ع) است. در سال چهارم هجری متولد شده و پیامبر عزیز ما (ص) خود برایش مراسم هفته گرفته و ایشان را حسین نام نهاده و وی را نور چشم خود معرفی کرده و در نزد رسول الله صاحب احترام بوده است بطوریکه در حدیثی می‌فرمایند: «حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ أَحَبَّ اللَّهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَيْناً» حسین از من و من از حسینم. کسی که حسین را دوست دارد خداوند او را دوست می‌دارد.

او ادامه داد: پیامبر بزرگوار ما در مقدمۀ سال ۱۱ هجری از دنیا رفت. حضرات ابوبکر و عمر و عثمان و علی (رضی‌الله‌عنهم) نزدیک به ۴۰ سال بعد از پیامبر اسلام (ص) مملکت را اداره کردند و در حد توان مسیر پیامبر اسلام را ادامه دادند. بعد از شهادت امام علی (رض) قدرت به دست بنی‌امیه در شام افتاد. در سال ۶۰ هجری کرسی خلافت به دست شخصی به نام یزید بن معاویة بن ابوسفیان افتاد. یزید حقیقتاً خوب نبود و دور و نزدیک می‌دانستند او فردی بدنام است ولی طوعاً و کرهاً و به زور و رضا جمعی با یزید بیعت کردند.

قادری گفت: چهار نفر از اصحاب پیامبر بزرگوار به نام‌های عبدالله بن عمر، حسین بن علی، عبدالله بن زبیر و عبدالرحمن بن ابوبکر که در مدرسۀ رسول الله (ص) درس خوانده بودند و نمی‌توانستند ناحق را قبول کنند در مقابل این انتخاب ایستادند و گفتند: یزید شایستگی این جایگاه را ندارد و دین اسلام را از بین می‌برد. یزید نامه‌ای به ولید بن عتبه فرماندار مدینه فرستاد و گفت: باید این چهار نفر را شبانه دعوت نموده و از آنان بیعت بگیرد. ولید یک شب این چهار نفر را دعوت کرد و گفت: باید با یزید بیعت کنید ولی آنها حاضر به بیعت نشدند بعضی از آن‌ها مثل امام حسین بن علی و عبدالله بن زبیر تند برخورد کردند اما عبدالله بن عمر و عبدالرحمن بن ابوبکر آرام برخورد کردند.

امام جمعه پاوه بیان کرد: امام حسین زیر بار این بیعت نرفت و خطاب به فرماندار مدینه گفت: فردا جوابت را خواهم داد. فردای همان شب مدینه را ترک و به سمت مکه به راه افتاد و سپس کم‌کم خانواده و اهل‌بیتش از مدینه هجرت و به مکه رفتند. مدتی در مکه بودند اهل کوفه برای آن‌ها نامه نوشتند و گفتد: «یا بن علي» ای فرزند امام علی (ع) کوفه محل زندگی پدر عزیزت بوده است. ما اهل کوفه از شما می‌خواهیم به کوفه بیایی.

او افزود: امام حسین (ع) همراه جمعی که حدودی بین ۷۰ تا ۸۰ نفر بودند از مکه به‌سوی عراق به راه افتادند. در مسیر دوستان زیادی را دید که او را از رفتن به کوفه بر حذر داشتند. بعضی می‌گفتند: مردم عراق دل‌هایشان با اهل‌بیت است اما شمشیرهایشان برای بنی‌امیه کار می‌کند. امام در جواب می‌فرمود: «هیهاتَ مِنَّا الذِّلة» من زیر بار ذلت نمی‌روم. دین جدم در خطر است و من برای نصرت دین جدم می‌روم و هر چه پیش بیاید، قبول می‌کنم.

ماموستا قادری بیان کرد: سپاه یزید در دشت کربلا جلوی امام حسین (ع) و یارانش را گرفتند و از اهل‌بیت رسول الله (ص) و یاران نزدیک به اهل‌بیت آن حضرت، ۷۲ نفر و در رأس آن‌ها امام حسین (ع) را مظلومانه شهید کردند و سر امام حسین را از تن او جدا کردند و سر بریده‌اش را به شام نزد یزید بردند. من مطمئنم پیامبر بزرگوار با این حادثه عزادار شده است و ما هم تنها می‌توانیم بگوییم فإِنَّا لِلَّٰهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

وظیفۀ ما اهل سنت چیست؟

امام جمعه پاوه گفت: ما و بزرگان ما از روز اول این حرکت را محکوم کرده‌ایم و الآن هم محکوم می‌کنیم چون معتقدیم روح پیامبر اسلام با این حادثه دچار ناراحتی شده است. یکی از زنان مدینه وقتی اسرا را به مدینه بردند چند بیت شعر سروده است که می‌گوید هنوز ۴۰ سال از رحلت پیامبر اسلام نگذشته است که شما این‌گونه روح این بزرگوار را آزرده‌خاطر کردید. چرا خون ۷۲ نفر از مخلصان دین را ریختید؟ چه جوابی در قیامت دارید؟

ماموستا قادری ادامه داد: ما نفرین می‌کنیم کسانی را باعث و بانی این فاجعه بودند. عاشورا در نزد ما اهل سنت و جماعت جای احترام است و قبل از این حادثه در عراق که به شهادت امام حسین و یارانش منجر شد و بعدازآن نیز برای ما محترم بوده است و اهل‌بیت هم نزد ما محترم‌اند.

منبع: کردپرس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز