امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Iran Turkmenistan 22E 300x209 - ظرفیت ها، توانمندی ها و چالش های روابط ایران و ترکمنستانترکمنستان-ترکمن‌نیوز- رحمان قره باش عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاوری استان گلستان در مورد ظرفیت ها، توانمندی ها و چالش های روابط ایران و ترکمنستان خطاب به مسئولین نوشت.

بسمه تعالی

استاندار محترم گلستان
جناب آقای دکتر سید مناف هاشمی
معاونت محترم اقتصادی استانداری گلستان
جناب آقای مهندس ربیعی
ریاست محترم سازمان صنعت معدن وتجارت استان گلستان
جناب آقای مهندس قوانلو
ریاست محترم اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان گلستان
جناب اقای علی محمد چوپانی

سلام علیکم

احتراما به پیوست به شرح ذیل ظرفیت ها ، توانمندی ها و چالش ها روابط ایران و ترکمنستان بعنوان یک فعال اقتصادی که سالها با این کشور روابط تجاری داشته و دارم جهت بهره برداری و در صورت صلاحدید در نشست اخیر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با ریاست محترم جمهور کشور ترکمنستان پیشنهاد میگردد. موضوعات و مشکلات پیشنهادی قابل طرح ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور ترکمنستان

۱- مقدمه:

ایران و ترکمنستان دارای بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک هستند. دو کشور دارای روابط خوبی بعد از استقلال ترکمنستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ هستند فاصله پایتخت این کشور تا مرزهای ما بیش از ۵۲ کیلومتر نیست، کشوری که به دلیل قرابتهای بیشمار در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و اینکه میتواند از طریق جمهوری اسلامی ایران کالاها و خدمات خود را وارد و صادر نماید، چشم انداز خوبی در ارتباط با کشور ما طراحی نموده است .
ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت. از آن به بعد دو کشور روابط خوبی داشته و درزمینه اقتصادی، حمل و نقل، پیشرفتهای زیربنایی و انرژی روابط خوبی داشته اند .
۲- اهمیت ژئوپلیتیک ترکمنستان:
ترکمنستان از دو امتیاز بسیار ویژه برخوردار است که در سیاست خارجی ایران در منطقه آسیای مرکزی، جایگاه ممتازی به آن اعطا میکند. یکی از این امتیازات، قابلیت ارائه مسیرهای حمل ونقل و ترانزیت کالا به کشورهای منطقه و ایران است و امتیاز دیگر، برخورداری از منابع سرشار هیدروکربنی به ویژه گاز است که این کشور را در زمره کشورهای هدف سیاست خارجی در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران قرار میدهد .

۳- ظرفیتها و توانمندیهای تعامل دو کشور

۳-۱ تجارت

ایران بعد از روسیه بیشتر حجم مبادلات تجاری را با ترکمنستان دارا هست. خط راه آهن تجن – مشهد – سرخس، لوله گاز ۱۳۹ میلیون دلاری کورپیه – کردکوی در غرب ترکمنستان و سد دوستی ۱۶۷ میلیون دلاری در جنوب این کشور در یک همکاری اقتصادی ساخته شد. خط انتقال برق بلخان آباد – علی آباد و چندین پروژه دیگر مانندگسترش برنامه ارتباطی فیبر نوری، ساخت انبارهای بزرگ و سایر پروژهها در مرو و پالایشگاه ترکمنباشی، ساخت پایانه گاز مایع، ساخت اتوبان مثالهایی از گسترش روابط دوجانبه دو کشور میباشد. در سال۲۰۰۹ حدود ۱۰۰ پروژه صنعتی در ترکمنستان ساخته یا در حال ساخت با کمک ایران بود .

۳-۲حمل ونقل راه آهن

شهر برکت یکی از نقاط گرهی مهم در حمل ونقل خط آهن خزر و حمل ونقل راه آهن شمال- جنوب است. خط آهن قزاقستان – ترکمنستان- ایران بخشی از کریدور حمل ونقل شمال به جنوب به طول ۶۷۷ کیلومتر ) ۴۲۱مایل(، قزاقستان و ترکمنستان را به ایران و خیلج فارس وصل میکند. این خط آهن شهر او زن در قزاقستان رابه شهر برکت-اترک در ترکمنستان وصل کرده و به شهر گرگان در استان گلستان ایران ختم میشود. در ایران خط آهن به شبکه خط آهن ملی وصل شده و تا خلیج فارس ادامه پیدا میکند…کارنامه همکاریها در بخش حمل ونقل و ابعاد مختلف آن )زمینی – ریلی – دریایی( را دارای سابقه همکاری طولانی تری نسبت به سایر بخشها بوده و در این راستا علاوه بر همکاریهای سنتی و سودمند در سطح دوجانبه همکاریهای منطقه ای نیز طی سالهای اخیر گامهای مثبت و موفقی برداشته شده است .موضوعهایی مانند تردد کامیونها، همکاریهای چندجانبه ترانزیتی زمینی، ریلی و دریایی ازجمله کریدور ترانزیتی ایران – عمان و ترکمنستان و ازبکستان و همچنین ایران – ترکمنستان و قزاقستان از قابلیتهای تعامل دوطرفه است.

۳-۳ انرژی
ایران سالانه حدود ۹ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد میکند. همچنین تعامل و تقریب دیدگاهها در خصوص مسیرهای انتقال انرژی را یکی از الزامات گسترش روابط و یکی از مهمترین حوزههای همکاری بین ایران و ترکمنستان است. در یک ارزیابی کلی و مختصر همکاریهای دو طرف در بخش انرژی شامل: گاز، نفت، آب و برق، روند مطلوب خود را طی کرده و با افتتاح و اتصال خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به ایران، زیربنای همکاریها محکم و عمیق تر شده است . شرکتهای فنی و مهندسی مجرب ایرانی باعلاقه و دانش فنی بالای خود آمادگی دارند در تجهیز، تعمیر، احداث و انتقال تولیدات و محصولات حوزه های مختلف بخش انرژی مشارکت داشته باشند . دراین ارتباط امضاء موافقتنامه چهارجانبه ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران – ازبکستان – ترکمنستان و عمان زمینه همکاریها رابین کشورهای منطقه فراهم آورده است .

۳-۴ ظرفیتهای همکاری فرهنگی دو طرف:

میراث تاریخی و فرهنگی مشترک ایران و ترکمنستان که امروزه در وجود شخصیتهای برجسته علمی وفرهنگی سده های گذشته متبلور است، محمل و بهانه خوبی برای توسعه همکاریهای فرهنگی است و دو کشورمیتوانند برنامه ها و اقدامات مشترک زیادی حول محور این شخصیتها و میراث مشترک به اجرا دربیاورند اشاره کرد، که موردتوجه هر دو کشور است و ارزشها و » مختوم قلی فراغی « بهعنوان مثال میتوان به شخصیت مفاهیم اخلاقی نهفته در آثار این چهره برجسته علمی-فرهنگی برای نسل امروز پیام آور سعادت و معنویت است.تأسیس بنیاد فرهنگی مشترک مختوم قلی و یا تعیین جایزه کتاب سال مختوم قلی، برنامه ها و عناوینی هستندکه قابلیت توجه و عملیاتی شدن میان دو کشور رادارند.
روابط و مناسبات فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان با توجه به دیرینگی و وسعت پیوندها و اشتراکات فرهنگی موجود، در سطح حداقلی قرار دارد و در دو دهه گذشته از ظرفیت عظیم این بخش برای ارتقاء سطح کلی روابط تهران – عشق آباد بهره برداری بهینه و مناسب به عمل نیامده است .

۳-۵ ظرفیتهای صادرات فنی، مهندسی و انتقال فنّاوری به ترکمنستان

پیشرفتهای علمی، صنعتی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سطح بالای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشورمان بستر و فضای مساعدی برای دانشجویان، اساتید و دانشگاههای ترکمنستان به شمار میرود تا با ایجاد ارتباط، تعامل و همکاریهای علمی و آموزشی دوسویه، بهره خود را از توانمندیهای علمی فناوری کشورمان اخذ کرده و در ارتقاء و رشد علمی و آموزشی خود از این خوان گسترده زی سهم باشند .
– ازآنجاکه دو کشور از ظرفیتها و شرایط مطلوبی در حوزه توریسم و گردشگری برخوردارند و به واسطه تاریخ چند هزارساله، اماکن، آثار و بناهای تاریخی و دیدنی پرشماری را صاحب اند، ایجاد گشایش در توسعه رفت وآمدها و برنامه ریزی و همکاری در این حوزه مستعد، به تعمیم و گسترش عرصه های مختلف همکاری فرهنگی کمک و مساعدت چشمگیری خواهد کرد.

۴- چالشهای موجود طرفین:

۴-۱ اختلافات توافق گازی

در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶یک توافقنامه جدید گازی ۵ ساله بین ایران و ترکمنستان امضا شد. این توافقنامه بعدازاین بود که ترکمنستان تهدید کرده بود که به دلیل بدهیهای معوقه ایران، صدور گاز به ایران را قطع خواهد کرد. این بدهی که بابت صدور گاز ترکمنستان به ایران بوده است به میزان ۱٫۸ میلیارد دلار بوده که مربوط به سالهای ۸۶ و ۸۷ است و بعد از ۱۰ سال هنوز پرداخت نشده است. ایران گفته است که این بدهی را قبول ندارد و باید به داوری بین المللی ارجاع شود.
در تاریخ ۱ ژانویه۲۰۱۷ ترکمنستان ارسال گاز به ایران را قطع کرد و این در حالی است که دو روز پیش یک توافقنامه تمدید صادرات گاز ترکمنستان به ایران به امضا رسیده بود. ترکمنستان ادعا کرده است که ۲ میلیارد دلار از ایران طلب دارد و تا حل اختلاف این میزان بدهی، صادرات گاز به ایران را ادامه نخواهد داد
۵- راهکارهای پیشنهادی برای ارتقاء روابط
۱- ضرورت داشتن سیاستهای راهبردی مشخص با همسایه شمالی ترکمنستان درزمینه های انرژی، حمل ونقل ریلی، مناسبات فرهنگی و توریسم سلامت
۲- رفع ابهامات موجود فیمابین دو دولت در مورد انتقال گاز، با توجه به تحولات جدید و افتتاح پروژه تاپی دراین مورد، بسترسازیهای انجام شده، سرمایه گذاریهای انجام شده )لوله گاز دایر در قلعه جیق استان گلستان(
۳- رفع سوء تفاهمات فیمابین دو کشور
۴- تقویت توانمندی دیپلماسی تجاری ایران برای تأمین منافع بازرگانان استان گلستان و استانهای شمالی
۵- برقراری خط اعتباری (Credit line) با توجه به وجود شعبه بانک صادرات در عشق آباد
۶- رفع مشکلات فنی در خصوص راه اندازی خط ریلی ۳ سال بعد از افتتاح؛ رفع مشکلات فنی تأثیر بزرگی درزمینه تبادل کالا خواهد داشت .
۷- تبادل زندانیان و تسهیل این موارد با عقد تفاهمنامه تبادل زندانیان
۸- تعیین تکلیف تبادل مالی با پول ملی یا شیوه جایگزین
۹- اعمال تعرفه ترجیحی راجع به کالاهایی که خصوصاً در استانهای شمالی تولید وب سهولت قابل صادر کردن به ترکمنستان میباشد
۱۰- فعال تر شدن مرز زمینی و ریلی )حتی المقدور۲۴ ساعته شدن(
۱۱- توسعه روابط فرهنگی دو طرف با تعریف بنیاد مشترک مختوم قلی
۱۲- تسهیل تردد ساکنین مرزی
۱۳- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های فنی مهندسی من جمله دانشکده گاز و نفت درقالب پروژه تهاتر گازی
۱۴- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های علوم پزشکی در ترکمنستان در قالب پروژه تهاتر گازی

 

رحمان قره باش

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان

رونوشت: هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان جهت استحضار

 

منبع: اولکامیز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز