امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122815

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:16 | ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آشوراده 19 300x200 - طرح گردشگری جزیره آشوراده تعیین تکلیف شدترکمن نیوز:  پس از گذشت ۱۴ روز از دستور رئیس قوه قضاییه حل مسئله حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده و دعوی حقوقی زمین‌های جزیره آشوراده، منتهی به صدور آرای بدوی و تجدیدنظر شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛از مرکز رسانه قوه قضاییه، رئیس قوه قضاییه در پی سفر غیررسمی ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ به استان گلستان با تفویض اختیارات ویژه به رئیس کل دادگستری استان دستور داده بود تا در ضمن اهتمام نسبت به جوانب و ملاحظات زیست محیطی، تدابیر و اقدامات عاجل در راستای حل مشکل حقوقی ۲۵ ساله طرح گردشگری جزیره آشوراده، اتخاذ شود.

در این پرونده دعوی حقوقی بین بنیاد مسکن و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان بر سر مالکیت و کاربری ۱۹ هکتار از زمین‌های روستای متروکه جزیره آشوراده بود که در مدت زمان کمتر از یک ماه پس از تقدیم دادخواست از سوی بنیاد مسکن، رأی بدوی و تجدیدنظر پرونده صادر و مشکل حقوقی حل شد.

در همین راستا، امروز شنبه (۱۱ شهریور) حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ارتباط ویدئوکنفرانسی با دادگستری استان گلستان، در جریان جزئیات حل مشکل حقوقی «طرح گردشگری جزیره آشوراده» قرار گرفت و دستورات مقتضی را برای ادامه روند طی شده برای توسعه استان گلستان و انتفاع رساندن به مردم استان صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه در این ارتباط ویدئوکنفرانسی، ضمن تسلیت و تعزیت ایام اربعین حسینی، اظهار داشت: استان گلستان در چند شاخصه و مؤلفه می‌تواند برای سایر استان‌ها به عنوان الگو مدنظر قرار گیرد؛ از جمله این مؤلفه‌ها می‌توان به همزیستی مسالمت‌آمیز طوایف و اقوام مختلف در این استان با محوریت نماینده ولی‌فقیه و روحیه همدلی و تعاون و همکاری مردم و مسئولان استان اشاره کرد؛ بر مبنای همین روحیه و کار جهادی است که بسیاری از مشکلات استان یا حل شده و یا در شرف حل شدن است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: اعتقاد ما آن است که از مرکز و ستاد باید مسئولان استانی را برای حل مشکلات استان مورد حمایت قرار داد و در چارچوب موازین قانونی، تفویض اختیارات لازم را به آنها داشت و به آنها اعتماد کرد؛ زیرا مسئولان استانی اشراف بهتر و مطلوب‌تری نسبت به مسائل استان دارند.

محسنی اژه‌ای در ادامه با تشریح فرایند حل مسائل حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده گفت: در جریان سفر آذر ۱۴۰۰ به استان گلستان در جریان جزئیات مسئله آشوراده قرار گرفتم و ملاحظه کردم که این جزیره با ظرفیت بالا و مطلوبی که در عرصه گردشگری دارد، کم‌بهره یا بی‌بهره مانده است؛ بنابراین در همان مقطع زمانی دستورات مقتضی را به مقامات قضایی استان برای همکاری به دولت در این زمینه صادر کردم؛ در اواخر سال ۱۴۰۰ نیز ریاست‌جمهور به استان گلستان سفر کردند و در جریان آن سفر پیگیری طرح گردشگری جزیره آشوراده مصوب شد؛ متعاقب آن، اعلام شد که مسائل حقوقی در این زمینه مطرح است که من برای رفع این مسائل در سریع‌ترین زمان ممکن، تاکیدات لازم را ارائه کردم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسئله حقوقی یادشده ناظر بر مالکیت زمین‌های روستای متروکه‌ای بود که از قضا محل اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده نیز هست؛ طرفین این دعوی بنیاد مسکن و منابع طبیعی بودند.

رئیس دستگاه قضا گفت: با همان روحیه همدلی و همکاری که در میان مسئولان و مردم استان گلستان وجود دارد، برای حل‌وفصل مسئله پیش‌آمده در آشوراده، اقدامات مقتضی ترتیب داده شد و در جریان سفر مرداد امسال به این استان نیز خطاب به رئیس کل دادگستری تاکید کردم که در صورت لزوم اختیارات قانونی برای پیشبرد کار و حل مسئله، از جانب من به شما تفویض خواهد شد؛ اکنون نیز تاکید دارم که مجموعه دادگستری استان گلستان پس از حل مسئله حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده، در سایر جنبه‌ها نیز وفق موازین قانونی، مساعدت‌های لازم را به بخش اجرایی داشته باشد تا کار این جزیره هر چه زودتر سامان یابد و انتفاع آن به مردم استان گلستان برسد.

رئیس عدلیه افزود: در این مجال باید از همه دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط در استان گلستان از جمله نماینده ولی‌فقیه، استاندار، مجموعه قضایی به‌ویژه رئیس کل دادگستری و داستان مرکز استان همچنین بنیاد مسکن و منابع طبیعی که در راستای حل مشکل حقوقی طرح گردشگری جزیره آشوراده، همکاری‌های لازم را داشتند، قدردانی کنم.

تاکید رئیس قوه قضاییه بر لزوم تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از بخش خصوصی و فعالان سالم اقتصادی

محسنی اژه‌ای در ادامه خطاب به رئیس کل دادگستری استان گلستان و به طور کلی همه مقامات و مسئولان قضایی در استان‌های سراسر کشور، تاکید کرد که مسئله تحقق شعار سال ناظر بر مهار تورم و رشد تولید و در ذیل آن، موضوع تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از بخش خصوصی و فعالان سالم اقتصادی را با جدیت و حساسیت بیشتری دنبال کنند و در این راستا مساعدت‌های لازم را به بخش‌های اجرایی داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسئولان قضایی در سراسر کشور در کنار اهتمام نسبت به وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود و توجه ویژه به مقوله رشد تولید، موضوع کمک به محرومان را در در زمره اولویت‌های کاری خود قرار دهند؛ مردم کمتر برخورداری که توانایی و استطاعت وکیل گرفتن و یا پرداخت هزینه‌های کارشناسی در دعاوی حقوقی و پرونده‌های قضایی را ندارند، باید از سوی مسئولان قضایی مورد مساعدت قرار گیرند؛ علاوه بر اینها مسئولان قضایی با نهایت توان و تلاش و در چارچوب موازین قانونی در راستای رفع مشکلات معیشتی مردم نیز به بخش‌های اجرایی کمک کنند.

قدردانی نماینده ولی فقیه گلستان از رؤسای قوای مجریه و قضاییه برای رفع مشکل طرح گردشگری آشوراده

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، نماینده ولی فقیه در استان گلستان ضمن قدردانی از تلاش‌های دستگاه قضایی و دولت برای حل مشکل طرح گردشگری آشوراده، گفت: بیش از ۲۰ سال بود که در دولت‌های مختلف پیگیر حل و فصل مشکلات اجرای طرح گردشگری آشوراده بودیم و به فضل الهی طی یکی دو سال گذشته شاهد بودیم که با پیگیری‌های مستمر و مجدانه دستگاه قضا و دولت، مسیر اجرای این طرح هموار شده است و من بر خود لازم می‌دانم که به نمایندگی از مردم شریف استان گلستان، از رؤسای قوای مجریه و قضاییه که پیگیر رفع مشکلات اجرای طرح گردشگری آشوراده بودند قدردانی کنم.

آیت‌الله کاظم نورمفیدی تصریح کرد: تاکیدها و دستورهای رئیس قوه قضاییه در جریان سفر دو هفته گذشته به استان گلستان، موجب تسریع در روند گره‌گشایی از مشکلات حقوقی طرح گردشگری آشوراده شد و به نوبه خود از پیگیری‌ها و جدیت رئیس کل دادگستری استان گلستان در حل مشکلات حقوقی طرح گردشگری آشوراده قدردانی می‌کنم.

وی افزود: اهتمام ویژه دادگستری استان گلستان به حل مشکلات حقوقی پرونده آشوراده در مدت زمان کوتاه و عدم توجه به فرایندها و تشریفات مرسوم در این مورد خاص، جای تقدیر فراوان دارد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: اجرای طرح گردشگری آشوراده، توسعه استان گلستان در ابعاد گوناگون را در پی خواهد داشت و به طور یقین مردم از برکات اجرای این طرح بهره‌مند خواهند شد.

تشریح چگونگی حل مشکل حقوقی طرح گردشگری آشوراده

رئیس کل دادگستری استان گلستان در این ارتباط ویدئوکنفرانسی به تشریح چگونگی حل مشکل حقوقی طرح گردشگری آشوراده پرداخت و گفت: پیش‌تر در اجرای طرح گردشگری ۲۲ هکتاری آشوراده که با ملاحظات زیست محیطی صادر شده بود، ممنوعیت امکان بیتوته و اقامت شبانه برای گردشگران به سبب مشکلات زیست محیطی و نبودن روستا در منطقه وجود داشت و طبق اعلام محیط زیست، در این ۲۲ هکتار تنها امکان طبیعت‌گردی برای گردشگران وجود داشت و آنها نمی‌توانستند در این منطقه اسکان و بیتوته داشته باشند.

حیدر آسیابی خاطرنشان کرد: تنها مسیری که امکان اقامت شبانه و بیتوته گردشگران در طرح گردشگری آشوراده را فراهم می‌کرد، بازگرداندن سند ملی روستای آشوراده به بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی بود و چنانچه این مانع حقوقی مرتفع نمی‌شد، اجرای طرح گردشگری آشوراده ابتر باقی می‌ماند.

وی گفت: با پیگیری‌های دستگاه قضا، حدود یک ماه پیش، بنیاد مسکن استان گلستان، دادخواستی مبنی بر اعتراض به رأی کمیسیون ماده ۵۶ هیات حل اختلاف قانون تعیین تکلیف اختلافات اراضی (موضوع اجرای ماده ۵۶ قانون جنگلها و مراتع) در مورد زمین‌های روستای متروکه جزیره آشوراده علیه اداره کل منابع طبیعی استان مطرح کرد.

آسیابی تصریح کرد: پس از دستور رئیس قوه قضاییه برای پیگیری و رسیدگی ویژه به این پرونده، جلسات فوق‌العاده شعبه دوم دادگاه حقوقی گرگان تشکیل و طرفین اسناد و مدارک خود را ارائه کردند و دادگاه پس از بررسی مستندات ارائه شده و دریافت نظریه کارشناسی، حکم به ابطال رأی کمیسیون و برگ تشخیص منابع ملی و ابطال سند منابع طبیعی در خصوص عرصه ۱۹ هکتاری جزیره آشوراده را در تاریخ ششم شهریور امسال صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: به دنبال اعتراض اداره کل منابع طبیعی به رأی صادره، روز پنجشنبه نهم شهریور جلسات دادرسی شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان در دو نوبت صبح و عصر به مدت ۱۰ ساعت با حضور مدیران کل بنیاد مسکن و منابع طبیعی استان، نمایندگان حقوقی این ادارات و کارشناس رسمی منتخب دادگستری برگزار و طرفین مستندات، دفاعیات و لوایح خود را ارائه دادند و سرانجام دادگاه تجدیدنظر پس از بررسی مستندات و مدارک تجدیدنظرخواهی منابع طبیعی را رد و دادنامه بدوی مبنی بر ابطال برگ تشخیص رای کمیسیون و ابطال سند اداره منابع طبیعی در عرصه اختلافی را تایید کرد.

آسیابی تصریح کرد: از زمان تشکیل پرونده در باب این مشکل حقوقی طرح گردشگری آشوراده توسط بنیاد مسکن استان گلستان که در روز ۹ مرداد ۱۴۰۲ انجام شد تا زمان صدور رای قطعی پرونده در دادگاه تجدیدنظر که روز ۹ شهریور ۱۴۰۲ بود، تنها یک ماه زمان سپری شد؛ به عبارت دیگر همه فرایندها و تشریفات قانونی این پرونده سنگین در مدت ۳۱ روز انجام شد و مانع حقوقی موجود در اجرای طرح گردشگری آشوراده برطرف شد.

استاندار گلستان در این ارتباط ویدئوکنفرانسی ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای ساماندهی هرچه سریع تر طرح گردشگری آشوراده گفت: بهسازی روستای آشوراده، اجرای طرح طبیعت‌گردی در این جزیره و بهره‌مندی از امکانات اردوگاه دانش‌آموزی در آن، در زمره محورهای مورد پیگیری برای ساماندهی هرچه سریع‌تر آشوراده در راستای انتفاع مردم استان است.

محمدعلی زنگانه از پیگیری‌ها و همکاری‌های دستگاه قضایی در استان گلستان برای تعیین تکلیف طرح گردشگری جزیره آشوراده، پتروشیمی گلستان و خلیج گرگان، قدردانی کرد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز