امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

رحمانی منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس 2 300x198 - طرح‌های بیابان زدایی و ترویج پروژه‌های توانمندسازی مردمی مهم‌ترین برنامه‌های منابع طبیعی استترکمن نیوز:  سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: طرح های مقابله با بیابان‌ زایی، پرورش گیاهان دارویی، گردشگری، آبزی پروری و زراعت چوب از مهم ترین پروژه های این اداره است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرشید رحمانی در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: تولید بیش از یک میلیون بوته مرتعی در ایستگاه تولید نهال چپرقویمه آغاز شده که این روند تا اواسط پاییز ادامه خواهد داشت و سپس با مشارکت تعاونی های مرتعداری، جوامع محلی و در قرارداد با شرکت های پیمانکاری در مراتع شمال این شهرستان و استان غرس خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته حدود 450 هکتار از عرصه هایی که در معرض خطر بیابانی شدن بودند و 530 هکتار نیز از طریق مشارکت اتحادیه های مردم نهاد در عرصه های در خطر بیابانی شدن بوته کاری شده است.

وی با اشاره بر آغاز تولید یک میلیون نهال بوته‌های مرتعی در ایستگاه تولید نهال چپرقویمه افزود: نمونه های مختلف گیاهی چون اترپیلکس، کانی سنس، لنتی فورمیس، هالیموس، لئوکوکلادا، آگروپایرون، النگاتوم و قره‌داغ توسط پیمانکار با نظارت کارشناسان منابع طبیعی تولید و آماده سازی می شود.

رحمانی افزود: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سه مورد بند خاکی در حوزه ماسان در حال اجرا می باشد که تاکنون ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با اشاره بر اجرای پروژه الگو برداری شده از مناطق جنوب کشور گفت: ساخت هلالی آبگیر در سطح 1600 هکتار در شهرستان گنبدکاووس برای ذخیره نزولات و عملیات توسعه رطوبت در سطح مراتع ریپر و هلالی آبگیر از مهمترین اقداماتی است که تاثیر بسزایی در جهت مقابله با بیابان زایی دارد.

رحمانی منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس 1 300x198 - طرح‌های بیابان زدایی و ترویج پروژه‌های توانمندسازی مردمی مهم‌ترین برنامه‌های منابع طبیعی استسرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: با وجود شرایط مساعد رشد به ویژه خاک حاصلخیز و بالا بودن سطح آب سفره های زیرزمینی در این شهرستان امکان زراعت چوب در این شهرستان فراهم است به طوری با توجه به زراعت هایی چوبی که تاکنون به مساحت حدود 115 هکتار مشارکت با شرکت آب و فاضلاب و شرکت کاسپین چیکا و‌ آبیاری با آب تصفیه خانه ها در شمال گنبدنتایج مناسبی حاصل شده است.

رحمانی از اجرای برنامه های این اداره در آینده نزدیک به چندمنظوره کردن طرحهای مرتع داری از پروژه هایی مثل پرورش گیاهان دارویی و گردشگری و بومگردی و ایجاد مراتع خصوصی با مشارکت کشاورزان در اراضی کشاورزی کم بازده خبر داد.

وی با اشاره به کاداستر نمودن اراضی ملی و اخذ اسناد تک برگی برای این اراضی افزود: تاکنون برای ۷۰ هزار هکتار از ارضی ملی سند تک برگی اخذ گردیده است و حدود ۶۰, هزار هکتار دیگر عملیات کاداس صورت گرفته و تا پایان سال سند تک برگی آنها صادر می شود.

رحمانی در خاتمه به همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس، در طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی این شهرستان اشاره کرد و گفت تاکنون این اداره با واگذاری ۵۲۴۸ هکتار جهت طرح‌های نو در بخش کشاورزی، تولید برق، پرورش شتر، تولیدات فرعی و سایر طرح های درآمدزا در سطح شهرستان مشارکت و همکاری داشته است.

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز