با نگاهی به حادثه ناگوار اتوبوس تهران - گنبد

اجتماعی-ایتنانیوز-  حادثه ناگوار واژگونی اتوبوس تهران – گلستان که شامگاه یکشنبه ۱۴ آبان درمنطقه ‘دوگل’ جاده سوادکوه (مازندران) رخ داد، یک بار دیگر ضرورت مصون سازی نقاط حادثه خیز جاده ها و انقلاب در کیفیت صنعت خودروسازی کشور را برای کمک به کاهش این گونه حوادث یادآور شد.

vajegooni 15a 300x200 - ضرورت مصون سازی نقاط حادثه خیز جاده ها و انقلاب در کیفیت خودرو سازی

به گزارش پايگاه خبري تحليلي ترکمن‌هاي ايران،   براساس اعلام مرکز اورژانس ۱۱۵ استان مازندران در حادثه واژگونی اتوبوس تهران – گرگانگنبدکاووس متاسفانه ۱۴ نفر که دو تن کودکان زیر چهار سال بودند جان باختند و ۲۵ نفر زخمی شدند.
این حادثه به همراه آمار وحشتناک کشته شدن سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر از شهروندان ایرانی در سوانح رانندگی و درحالی که حداقل دو برابر این تعداد نیز مجروحان این حوادث هستند، بر ضرورت بازنگری در حوزه آموزش نیروی انسانی ، رفع نقاط حادثه خیز جاده ها و تولید خودروهای با کیفیت دوباره تاکید می کند.
کارشناسان حوزه راه و پلیس راه عوامل رخداد تصادفات رانندگی را به سه عامل انسانی (۵۰ درصد)، خودرویی (۲۰ درصد) و جاده ای (۳۰ درصد) مرتبط می دانند که بایستی برای کاستن از نقش هر کدام از این بخش ها در بروز این سوانح دردناک و فاجعه ها به صورت علمی و اساسی چاره اندیشی و با متخلفان بدون اغماض برخورد شود.
گفته می شود که گوش و چشم مردم ایران از شنیدن اخبار تصادفات رانندگی از این دست که هر از چند گاهی در نقطه ای از این سرزمین رخ می دهد، پر بوده و به نظر می رسد که کسی پاسخگو نیست، اما یک روز زودتر چاره اندیشی از این فاجعه ها ضرورتی انکار ناپذیر است.
دلیل پاسخگو نبودن مسئولان و خودروسازان واضح است، خودروسازانی که انحصار تولید خودرو با کیفیت پایین را در اختیار دارند و با وجود بخشنامه ها و دستورالعمل های مسئولان و ارگان های نظارتی برای رفع اشکالات حوزه استاندارد اقدام اساسی نمی کنند و یا مسئولان حوزه راه ها که با وجود همه تلاش ها هنوز نتوانسته اند نقاط حادثه خیز را در جاده ها مرتفع نمایند.
این درحالی بوده که به گفته رییس پلیس راه کشور ۳۴۰۰ نقطه حادثه خیز در جاده ها وجود دارد که از این تعداد ۱۵۰۰ نقطه وضعیت بحرانی داشته و باید اصلاح شود.
به گفته سردار محمدحسین حمیدی، تعداد زیادی از کشته های ناشی از تصادفات مربوط به این نقاط بحرانی است که برای رفع و اصلاح این نقاط در جاده های کشور یکهزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
در حوزه عامل انسانی نیز باید با تصویب مقررات و نظارت های سختگیرانه و جدی در کنار آموزش و فرهنگ سازی اجازه رانندگی به رانندگان متخلف و حادثه ساز داده نشود.
از سوی دیگر سرعت بخشیدن به بهبود کیفیت خودروها و خارج کردن خودروهای فرسوده و بی کیفیت از چرخه حمل و نقل عمومی و تلاش برای بهبود وضعیت جاده ها بویژه توسعه خطوط ریلی در کشور که از ایمنی بالاتری برخوردار است، ضرورت دارد.
اگرچه نقش عامل خودرویی در سوانح رانندگی کمتر از دو عامل دیگر است ،اما بهبود کیفیت خودروها یک الزام اساسی است که نباید نسبت به آن غفلت شود چرا که اگرعامل انسانی به هر دلیل زمینه ساز حادثه شد، کیفیت خودرو و بدنه آن باید از آنچنان استحکامی برخوردار باشد که کمتر جان سرنشینان را به خطر اندازد.
این درحالی بوده که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و مردم، صرف نظر از مصرف بالای سوخت و نیز آلودگی هوا، کیفیت بدنه خودروهای ساخت داخل بسیار ضعیف بوده و کمترین ضربه را به سرنشین منتقل می کند که این مساله علاوه بر خسارات مالی فراوان تلفات جانی وعضوی بسیاری را در پی دارد.
باید امیدوار بود که مسئولان نظارتی و اجرایی متولی با برنامه ریزی اصولی و اجرایی کردن آن زمینه ایجاد انقلاب کیفیت صنعت خودروسازی را فراهم نمایند و با مصون سازی نقاط حادثه خیز به رفع آسیب های جانی مسافران جاده ها کمک کنند/ایرنا

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۱۶

۱۵ آبان ۱۳۹۶

کد خبر :

6061

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک