امروز : دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    110333

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:10 | ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 300x188 - ضرورت شناخت و رعایت اولویت‌ها در انجام کارهای خیرترکمن نیوز:  یکی از فضایل انسانها شرکت در کارهای خیر و کمک به دیگران است. سخاوت و نیکوکاری در سراسر جهان یک امر پذیرفته شده و ممدوح است. مثل باران در طبیعت است که در لطافت طبع آن هیچ شکی نیست. اما در انجام کار خیرنیزاهم مهم و اولویت بندی و شناخت ضرورتها یک امر کلیدی است که باید رعایت کرد.

ممکن است یک فرد مذهبی و متشرع با انگیزه ی بسیار قوی مذهبی در یک شهری یا در یک روستایی یک مسجد بزرگ برای عبادت نمازگذاران بسازد در صورتی که نیاز آن شهر یا روستا به جای مسجد، مدرسه باشد. یا به جای مدرسه حمام عمومی یا پل یا جاده باشد.

مثلا من خودم دیدم چند سال پیش یک فرد خیّر در یک جای شهر با یک میلیارد تومان هزینه مسجدی ساخته بود فقط ده بیست نفر نماز گذار داشت. اما با همان پول در همان زمان در مناطق محروم روستایی در ده روستا ده باب مدرسه برای هزار دانش آموز میشد ساخت، تا دانش آموزان در فضای مناسب تری درس بخوانند و علم یاد بگیرند.

قطعاً ثواب کار خیر برای هزار نفر بیشتر از ده بیست نفر است. همچنین جامعه از سرمایه گذاری صورت گرفته منفعت بیشتری می برد. ولی به خاطر عدم شناخت اولویتها و ضرورتها این مهم صورت نگرفته است.

چند سال پیش یکی از دوستان برایم تعریف کرد و گفت: «برای مسجد فلان روستا ده قطعه فرش ماشینی خریدم». ولی بعدا کاشف به عمل آمد این فرشها ضرورتی نداشته است. ضروری ترین و مبرم ترین مشکل آن روستا کمبود سرویس بهداشتی برای کودکان مدرسه بوده است.

پیشنهادم برای خیرین و نیکوکاران این است درهر جا بخواهند کار خیر انجام دهند اول بررسی کنند مهمترین و ضروری ترین مشکل آنجا کدام است و بعد پول را برای رفع آن مشکل هزینه کنند تا در زندگی مردم گشایش بیشتری حاصل شود.

خیرین و نیکوکاران محترم بدانند هر کار خیری در درگاه خداوند ثواب دارد. طوری نیست که خداوند فقط برای ساخت مسجد ثواب در نظر بگیرد و برای بقیه چیزها نه.

من احساسم این است در هیچ روستایی کمبود مسجد وجود ندارد ولی در بقیه ی زمینه ها هر چه بخواهیم مشکل داریم. این غلبه دیدگاه مذهبی در نیکوکاری را نشان می دهد. باید قبول کرد کار خیر با دید انسانی هم ثواب دارد خداوند آنرا می پذیرد.

 

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز