امروز : شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    115566

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:20 | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x161 - ضرورت ایجاد نمایشگاه صادراتی تولیدات گذرگاه راه ابریشم در منطقه آزاد ماکوترکمن نیوز:  در منطقه آزاد ماکو امکانات بالقوه سرزمینی، سوق الجیشی ، اقتصاد سیاسی با جاذبه های گردشگری و همجواری با کشورهای آذربایجان ، نخجوان ، ارمنستان و به خصوص کشورها و حوزه ماوراء قفقاز بهترین و مناسب ترین مناطق برای ایجاد یک نمایشگاه بین المللی برای صادرات تولیدات بومی ، سنتی ، داروهای گیاهی ، صنعتی ، نفت، پتروشیمی و همچنین تولیدات کشورهای حوزه راه ابریشم و ممالک همسایه است .

منطقه آزاد ماکو با 3860 کیلومتر مربع دومین منطقه آزاد بزرگ جهان بعد از شانگهای چین با 75% وسعت کل مناطق آزاد ایران دارای چند خروجی مرزی مسافری ، اقتصادی ، لجستیکی است . مرز بازرگان ، کاپی کوی از طریق راه آهن ، مرز سرو و طریق شهر خوی به شهر وان ترکیه مرز بازرگان دروازه زمینی ایران به اروپا روزانه 1000 تریلر را از خود عبور میدهد .شمار شرکت های حمل و نقل و حق العمل کاری گمرکی در منطقه گویای پویایی منطقه است .

این منطقه در پروژه های اجرائی خود دهکده لجستیک بین المللی و تیر پارک های هوشمند را درد ست اجرا دارد و با وجود فرودگاه بین المللی که ارتباط تجار و فعالان اقتصادی را برای حضور در منطقه و شرکت در نمایشگاه ها کاملا میسر میسازد چون ماکو شهری همجوار با ترکیه و 5 کشور حوزه و همچنین نزدیکترین گذر به سواحل دریای سیاه و دریای مدیترانه است .

ایجاد نمایشگاه دائمی و بین المللی در ماکو، گذرگاه های تجاری آستانه در قزاقستان ،آلماتی قرقیزستان ، تاشکند( ازبکستان) ، دوشنبه ( تاجیکستان) عشق آباد ( ترکمنستان) را با مناطق کشاورزی و صنعتی تولیدی و کشورهای آسیای میانه را که در کمربندی شاه راه ابریشم قرار دارند از طریق مشهد ، تهران ، تبریز وسیله مرز بازرگان و منطقه آزاد ماکو به اروپا متصل میکند .

مناطق ذکر شده در مقیاس صنایع بزرگ و کوچک و تولیدات بومی منطقه ای یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان حوزه آسیای میانه است .

گرچه برای ایجاد این پروژه ضرورت توجه به زیر ساخت ها و زیبا سازی های مسیر ، ایجاد هتل های 4 ستاره و 5 ستاره و 3 ستاره برای گروه های مختلف صنعتی تجاری است، ولی با توجه به پتانسیل های منطقه میتوان با جذب سرمایه از کشورهای همجوار منطقه و همچنین گروه هتلینگ ترکیه این مهم را انجام داد گرچه همین حالا نمایشگاهی در حد استانداردهای کوچک در منطقه ماکو وجود دارد که باید با دید بین المللی و تجارت دیجیتالی روز به آن پرداخته شود

و در این پروژه توان های بالقوه کمی و کیفی صاحبان صنایع مستقر در منطقه آزاد ماکو و همجوار آن منطقه آزاد جلفا را درخرید سهام نمایشگاه و ساخت هتل ها و حضور در این نمایشگاه را باید مد نظر داشت بالاخص که صنایع سنگین و سبک و غذایی مستقر در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی ، غربی ، استان کردستان و کرمانشاهان و زنجان، قزوین یکی از پتانسیل های بالقوه این نمایشگاه میتواند باشد .

خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه برای تحقق این مهم آماده ایجاد ارتباطات ضرور تجاری بازرگانی و ارائه مشاوره اقتصادی و مذاکره با مراکز اقتصاد تجاری کشورهای همسونگر است .

منطقه آزاد ماکو مرکز امتیازات اقتصادی و توان بخشی به صادرات کشورهای همسونگر و هسمایه و هم مرز است .

ماکو ، ماه روی کوه اقتصادی منطقه وروشنگر تجاری شمال غرب کشور و نقطه اتصال آسیا و اروپا است .

%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1 %D8%B3%DB%8C%D8%AF %D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%84 %D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C 1 150x150 - ضرورت ایجاد نمایشگاه صادراتی تولیدات گذرگاه راه ابریشم در منطقه آزاد ماکوسیدجلال ابراهیمی
مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز