امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41135

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    18:13 | ۱۰ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

khavoar khazar 300x173 - صید خاویار در خزر ممنوع شدبین الملل-ترکمن نیوز-  ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر با توافق ۵ کشور ساحلی تا سال ۲۰۱۹ تمدید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر با توافق نمایندگان کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو به مدت یک سال دیگر و تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید شد.

در دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر نمایندگان جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری آذربایجان ، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان به مدت سه روز راهکارهای حفاظت بهینه از منابع زنده این پهنه آبی و همکاری های مشترک در این زمینه را بررسی و در پایان پروتکل همکاری پنج جانبه امضا کردند.

رییس گروه امور بین الملل و سازمان تخصصی شیلات ایران درباره مفاد این پروتکل گفت: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر نخستین بار سال ۲۰۱۰ در جلسه سران کشورهای ساحلی خزر در باکو به مدت ۵ سال توافق شد و پس از آن هر سال در اجلاس این کمیسیون به مدت یک سال تمدید می شود.

مرتضی مهران پور افزود : بر اساس توافق تا پایان سال ۲۰۱۹ صید محدود ماهیان خاویاری برای فعالیت های تحقیقاتی و بازسازی مجاز است .

وی تشکیل و فعال شدن دو کارگروه علمی و آبزی پروری برای تدوین ساز و کارهای اجرایی و نتیجه بخش بودن تصمیمات کمیسیون و تعیین سهمیه صید برای سال ۲۰۱۹ میلادی را از دیگر توافقات این اجلاس اعلام کرد و گفت: این دو کارگروه طبق توافق به عمل آمده ، باید در نیمه نخست سال آینده میلادی در روسیه برگزار شود .

رییس گروه امور بین الملل و سازمان تخصصی شیلات ایران با اشاره به ارائه گزارش عملکرد کشورهای حاشیه خزر در این اجلاس درباره حفظ ذخایر ماهیان افزود: گزارش ها نشان داد همچنان در وضعیت ماهیان خاویاری خزر بهبودی حاصل نشده است و همکاری ها در این زمینه باید ادامه یابند و ساز و کارهای مهم اجرایی در این کمیسیون برای نتیجه بخش بودن تصمیمات اتخاذ شوند .

«وایسلی سوگولوف» معاون رییس موسسه ماهیگیری روسیه در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما وضعیت ماهیان خاویاری دریای خزر از جمله چالباش ، فیل ماهی ، شیب و حتی اوزون برون را خوب ندانست و برای مطلوب شدن وضعیت این ماهیان بر تمدید بلندمدت ممنوعیت صید تجاری تاکید کرد .

وی همکاری کشورهای ساحلی خزر در بهبود وضعیت ذخایر زنده آبی دریای خزر را خوب ارزیابی کرد و افزود: صید غیرمجاز ، آلودگی دریا براثر فعالیت برخی شرکت ها و وجود گونه شانه دار مهاجم از عمده دلایل کاهش میزان ذخایر زنده دریای خزر است که براساس اقدامات انجام شده هم اکنون میزان شانه دار مهاجم کاهش یافته است و ما پنج کشور برای بهبود وضعیت ذخایر , هرچند همکاری های خوب علمی و فنی و تحقیقاتی داریم اما باید این همکاری ها و تبادل تجارب را همچنان تا بهبود وضعیت ادامه دهیم.

کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر از سال۱۳۹۳ همزمان با اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در «آستارا خان» تشکیل شده است و این اجلاس دومین اجلاس آن بود که به میزبانی جمهوری آذربایجان برگزار شد. براساس توافقات به عمل آمده جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۹ میلادی ریاست دوره ای آن را به مدت دو سال بر عهده خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز