امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

فرجی ترکمن نیوز 6 300x202 - صنعت اسب در حال سقوط است/مسئولین سهم‌خواهی نکنند تا اسب ایران به جایگاه واقعی خودش دست یابد+فیلم مصاحبه

مرتضی فرجی دبیر اسبق فدراسیون سوارکاری

ترکمن نیوز: کارشناس ورزش کشور و دبیر اسبق فدراسیون سوارکاری معتقد است: صنعت اسب ایران در حال سقوط است و برای آنکه اسب ایران به جایگاه واقعی خود در جهان دست یابد مدیریت این صنعت فقط از جانب مقام معظم رهبری باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «مرتضی فرجی» در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار ترکمن نیوز در گنبدکاووس با ابراز نگرانی از وضعیت صنعت اسب در کشورمان اظهارداشت: درحالیکه این صنعت باید استحقاق بیشتری داشته و از جایگاه بالاتری برخوردار باشد متاسفانه در حال حاضر رو به سقوط است.

وی افزود: اگرچه «فدراسیون سوارکاری» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد اما لازمه اسب و پرورش آن «انجمن ملی اسب» است که مشخص نیست دراختیار چه کسی است.

فرجی ادامه داد: در تمام دنیا فدراسیون‌های سوارکاری برگزار کننده مسابقات المپیکی هستند، در کنار آن فدراسیون اسبدوانی جایگاه دیگری دارد اما در ایران این دو با هم مخلوط شده‌اند.

دبیر اسبق فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: صنعت اسب اگر با برنامه ریزی و پیش بینی حرکت کند درآمد فوق‌العاده ای خواهد داشت و منبع درآمد سوم بسیاری از کشورهاست.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها ورزش‌های مربوط به اسب زیرنظر پادشاهان، روسای جمهور و نخست وزیران برگزار می‌شود اما در ایران صاحب و حامی آن مشخص نیست و یکی از دلایل مهم نابودی آن نیز همین مورد است.

مرتضی فرجی افزود: گنبدکاووس که مهد و پایتخت اسبدوانی کشور است از زمان احداث مجموعه سوارکاری آن نه تنها هیچ پیشرفتی صورت نگرفته بلکه تخریب نیز شده است و هیچ حمایتی نیز از مالکین، مربیان و چابکسواران انجام نمی‌شود.

این کارشناس ورزش در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای احیای صنعت اسب پیشنهادم این است که «انجمن ملی اسب» ایجاد شود و برای جلوگیری از لطمه، دخالت‌ها و سهم‌خواهی‌های احتمالی ریاست عالیه آن برعهده «مقام معظم رهبری» باشد.

صنعت اسب در جهان درآمد سوم کشورهاست

وی با تاکید افزود: همچنین ریاست هیئت امنای آن را رئیس جمهور و رئیس هیئت مدیره آن را وزیر ورزش عهده‌دار شوند و فردی شجاع که به کسی باج ندهد به عنوان مدیرعامل انتخاب شود.

فرجی دراین خصوص ادامه داد: از سال ۶۹ تا ۷۹ که مدیریت اسبدوانی را برعهده داشتم «مقام معظم رهبری» یکی از حامیان اصلی مان بود و برای رشد و ارتقا صنعت اسب تلاش زیادی داشتند و همیشه نگران این بودند که مبادا به دست نااهلان بیفتد. از رهبر فرزانه انقلاب استدعا دارم برای پیشرفت صنعت اسب ریاست عالیه انجمن ملی اسب را برعهده خود گیرد.

وی ادامه داد: اگر انجمن ملی اسب احیا شود، هیچ دخالتی در آن صورت نگیرد و همانند تمام دنیا حتی اگر ۱۰درصد از درآمدهای مسابقات اسبدوانی برای کمک به فدراسیون درنظر گرفته شود و باتوجه به اعتباری که از وزارتخانه دریافت می‌کند احتیاج به پشتیبانی مالی و حمایت سایرین نیست چرا که خودش درآمدزا خواهد بود.

مسابقات سوارکاری ایران پتانسیل بین‌‌المللی شدن را دارد

پیشکسوت سوارکاری و اسبدوانی کشور تصریح کرد: مسابقات اسبدوانی و سوارکاری‌مان پتانسیل جهانی‌شدن دارد چراکه اسب‌هایمان در میادین بین المللی خودنمایی می‌کنند و اگر برای آن ارزش قائل شویم می‌توانیم مسابقات بین‌المللی اسبدوانی و سوارکاری را در کشورمان برگزار کنیم.

وی در ادامه سخنانش گفت: به طور مثال در جزیره کیش مسابقات زیبایی اسب در سطح بالایی با حضور کشورهایی چون فرانسه، هلند، ایرلند و آلمان برگزار شده بود.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به فرمایش پیامبر اکرم (ص) برکت در پیشانی اسب است و اگر طبق فرموده پیامبر اسلام (ص) انجام شود و مسائل زیربنایی حل شود برکت فراوانی با همراه خواهد و می‌تواند پولساز باشد و درآمد دلاری برای کشورمان به ارمغان آورد.

 

فرجی ترکمن نیوز 7 300x202 - صنعت اسب در حال سقوط است/مسئولین سهم‌خواهی نکنند تا اسب ایران به جایگاه واقعی خودش دست یابد+فیلم مصاحبهپیشکسوت صنعت اسب کشور و بازنشسته وزارت ورزش در پایان سخنان تاکید کرد: اسب ایران قابلیت جهانی شدن را دارد اگر مسائل زیربنایی این صنعت «دخالت، تجاوز، سهم‌خواهی و این مال من و اون مال توئه نباشه و دستور فقط از یکجا باشد که آن هم مقام معظم رهبری بالاترین مقام کشور است.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز