بافی گلستان 300x211 - صنعت ابریشم بافی اجین با تاریخ ترکمنصحراترکمن نیوز:  بنا به شواهد تاريخي پرورش کرم ابریشم براي نخستين بار در چين باستان اتفاق افتاد. اما به‌هرحال پس از حدود سه هزار سال پنهان كاري، ديگر جوامع از شیوه پرورش و تهيه ابريشم اطلاع يافتند و به‌تدريج در جوامع مختلف خصوصاً ژاپن و ايران گسترش يافت و يافته هاي حفاري مارليك و چراغعلي تپه گوياي رشد صنعت ريسندگي و بافندگي مردم روستانشين ايران در دوره ماقبل تاريخ است.

در محدوده فعلی استان گلستان (ترکمنصحرا) ابريشم بافي و توليد آن داراي سابقه اي ديرينه است. با توجه به منابع تاريخي، در دوره حمله مغولان و عهد صفويه، گرگان يكي از مناطق مهم توليد ابريشم ايران بوده است. پارچه هاي بافته شده در منطقه گرگان و دشت به سبك پارچه هاي ابريشمي چيني است.

صنعت ابریشم بافی شامل تولید پارچه هاي ابريشمي الوان با طرح‌هاي ساده، راه راه و چهارخانه كه توسط دستگاه بافت دستي با عرض تقريبي ۴۰ تا ۳۰ سانتيمتر و به طول چله ۱۰۰ متر و يا بيشتر توليد می شود غالباً در مناطق راميان، مينودشت و تركمن صحرا بافته مي شود كه در طرح و نقش توليدات اين دو منطقه تفاوت‌هاي محسوسي مشاهده مي شود که ريشه در فرهنگ و سنت این مناطق‌ دارد و به شکل البسه سنتی زنان و مردان و کودکان، چادرشب، دستمال، شال، روسری و… کاربرد دارد.

با توجه به این‌که پرورش توتستان، کرم ابریشم و پیله، ابریشم کشی، صمغ گیری و سفیدگری، رنگرزی و فرآیند بافت پارچه ابریشم دستی در استان سابقه طولانی دارد و نسل به نسل از گذشتگان به مخاطبان امروز رسیده، موانعی بر سر راه تولیدات دستبافت استان قرار گرفته که موجب کاهش میزان تولید این هنر اصیل و بومی شده است.

در اوایل خرداد هر سال با وجود توتستان ها و پرورش کرم ابریشم در منطقه کلاله و مراوه تپه، بومیان منطقه پایگاه هایی ایجاد می کنند و تولید کنندگان در این محل پیله های کرم ابریشم را به واسطه ها (دلالان)، خریداران غیر بومی (از استان های خراسان، مازندران، گیلان، سمنان) عرضه می کنند و این مسئله خود آسیبی جدی به نساجی اصیل و ابریشم بافی استان است. یکی از مهمترین دلایلی که این اتفاق نداشتن کارگاه های فرآوری تولید پیله به نخ ابریشم به صورت ماشینی در استان است. زیرا مدت زمان تبدیل پیله به نخ مشخص است و با توجه به ابریشم کشی دستی و زمان محدود، احتمال تخریب پیله ها وجود دارد درصورتی‌که اگر کارگاه هایی با این کارکرد و به صورت ماشینی احداث شود می تواند بستر تولید و تامین ابریشم استان را با قیمت مناسب تر فراهم آورد .

 

سکینه عبد الله نژاد/مسئول واحد توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گلستان

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۳۸

۲۱ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

78835

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک