امروز : دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    37691

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:52 | ۱۹ مهر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ahzab gonbad - صحبتهای من در فرمانداری گنبدکاووس درخصوص اهمیت احزابیادداشت-ترکمن نیوز-  استاندار گلستان در خصوص احزاب و تشکلها سیاست خوب و بسیار مثبتی را در پیش گرفته و تا کنون در استان ودر شهرستانها هم به صورت خصوصی وهم به صورت جمعی نشستها و مشورتهای متعددی با نمایندگان احزاب داشته است. در همین راستا اخیراً در گنبد هم با حضور آقایان احسان مکتبی و چوبداری دو تن از معاونان استاندار جلسه ی مشورتی با نمایندگان احزاب در گنبد برگزار شد و بنده هم به عنوان مسئول حزب اتحاد ملت ایران شهرستان گنبد سخنانی در جمع حاضرین ایراد کردم. سخنان ذیل صحبتهای من در این جلسه است.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضار محترم و دوستان گرامی. اهمیت احزاب و ضرورت وجودی آن بر کسی پوشیده نیست. احزاب در توسعه و پیشرفت کشورها نقش مؤثری دارند. در دنیا هیچ کشوری نیست که هم پیشرفته و صنعتی و توسعه یافته باشد ولی چند حزب قوی و پیشرفته نداشته باشند؟ عکس قضیه هم درست است در دنیا در کشورهاییکه در آنجا فقر و فلاکت و بدختی حاکم است احزاب پیشرفته هم وجود ندارد.

متاسفانه ما در طول چهل سال گذشته نگرش خوبی به این دستاورد فرهنگ و تمدن بشری نداشتیم. فکر می کردیم بدون احزاب پیشرفته و مدرن ومطبوعات آزاد می توانیم کشور خودمان را اداره کنیم. ما در اوج دوم خرداد 76 و در سال 79 در عرض یک شب بیست تا روزنامه را با چهار میلیون خواننده تعطیل کردیم. معتقد بودیم مطبوعات و احزاب عامل فساد هستند در صورتیکه احزاب و مطبوعات فساد موجود در جامعه را مانند آینه نشان می دادند. ما به جای اینکه خود بشکنیم آینه شکستیم. ما چراغها را خاموش کردیم و دزدها و اختلاس گران راه افتادند. فساد و اختلاس موجود در جامعه امروز نتیجه آن تصمیم اشتباهی بود که ما بیست سال پیش مرتکب شدیم. به نظرم اینگونه تصمیمات اشتباه دیگر نباید تکرار شود.

وظیفه ی احزاب تنها بالا بردن مطالبات مردم نیست تا برای حکومت گرفتاری درست کنند. اگر لازم باشد احزاب در شرایط حساس و بحرانی می توانند به کمک دولت و حکومت بشتابند و خواسته ها و مطالبات مردم را کنترل بکنند تا مردم مطالبات خارج از توان دولت و حکومت مطرح نکنند. احزاب واسطه وضربه گیری میان دولت و ملت هستند تا ملت و دولت در خیابان به حساب به یکدیگر نرسند. اگر چنین شود ساختارها خرد و مملکت بی ثبات خواهد شد. احزاب می توانند خواستهای مردم را بصورت قانونمند و مسالمت آمیز به دولت و حکومت منتقل کنند تا خواسته های مردم در یک فرایند دموکراتیک محقق شود.

الان هیچکس مسئولیت اعمال خود را نمی پذیرند. دولت و مجلس و قوه ی قضائیه و سایر نهادهای قدرتمند موضع اپوزیسیون دارند. مردم نمی دانند یقه ی چه کسی را بگیرند. این روش خوبی برای اداره ی مملکت نیست.

هچکس برای اداره کشور برنامه ندارد. در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شوراها کسی برنامه ارائه نمی دهد. چون ارائه ی برنامه کار شخص نیست کار بسیار مشکلی است تنها احزاب قدرتمند و با تجربه می توانند برنامه ارائه دهند. احزاب در طول زمان تجارب انباشته ای بدست می آورند که آنرا می توانند به وسیله ی مدیران اجرایی خودش محقق کنند تا جامعه از موهبت آن بهره مند شوند.

در کشورهاییکه احزاب و نهادهای مدنی و ان جی اوها و سازمانهای غیردولتی وجود ندارند کشور به صورت انفرادی اداره می شود و جامعه از خرد جمعی محروم می ماند. این نوع حکومت ازعقب مانده ترین حکومتهای جهان هستند که ما هرگز نباید اجازه دهیم کشورما به این سمت و سو حرکت کند.

امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز