امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  31511

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  13:55 | ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

صالحی بر نقش رسانه ها در همگرایی اقوام و انسجام ملی تاکید کرد 300x203 - صالحی بر نقش رسانه ها در همگرایی اقوام و انسجام ملی تاکید کردفرهنگی- ترکمن نیوز- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش رسانه ها در همگرایی اقوام گفت: در شرایطی که دشمنان با توطئه های خود قصد ضربه زدن و از بین بردن انسجام و وحدت ملی در کشورمان را دارند، حفظ همگرایی، انسجام و وحدت ملی در کشور به ویژه در میان اقوام ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با تاکید بر این مطلب افزود: ایران به عنوان مهد تمدن ها همواره کانون همبستگی میان اقوام مختلف کرد، ترک، لر، بلوچ، عرب، ترکمن و … بوده و اقوام ایرانی که عمدتا در مناطق مرزی استقرار دارند، همواره از فرهنگ، هنر و تمامیت ارضی این دیار حفاظت کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه اقوام مختلف به عنوان فرصتی برای معرفی نمادها، آیین ها، فرهنگ و تمدن کشور به شمار می آیند، تصریح کرد: ممکن است اقوام در برخی کشورها تهدید محسوب شوند ولی اقوام ایرانی همواره در قرون و اعصار، فرصت هایی طلایی برای کشور خلق کرده اند. به طوری که در معرفی فرهنگ و تمدن و تقویت دیپلماسی فرهنگی در سطح بین الملل نقش آفرینی کرده اند.

صالحی با اشاره به سفر اخیر خود به استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این سفر تفاهم نامه همکاری های مشترک فرهنگی و هنری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری سیستان و بلوچستان به امضا رسید. بنابراین به ظرفیت های فرهنگی و هنری استان ها و شهرستان ها به ویژه استان های مرزی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد: بخشی از نماد هویتی ایران در استان ها نهفته است از این رو باید در برنامه ریزی های فرهنگی و هنری کوتاه مدت و بلند مدت خود به گونه ای اقدام کنیم که چهره واقعی استان ها با بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی هنری موجب ارتقا و معرفی فرهنگ و تمدن ایران بزرگ اسلامی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به نقش رسانه ها در همگرایی ملی گفت: رسانه ها نباید به اختلافات قومی دامن بزنند و اگر مشکلی وجود دارد باید با توجه به رسالت رسانه ای بر رفع مشکلات اهتمام داشته و همگان را بر ایجاد وحدت و همگرایی ملی دعوت کنند.

وی رسانه ها را آیینه ای برای معرفی اقوام ایرانی در کشور و جامعه بین الملل برشمرد و ادامه داد: دشمن همواره سعی کرده از تهدیدات ناشی از تنوع و تعدد قومیتی به نفع خود سود ببرد و در ایجاد شکاف برای رسوخ سیاسی و فرهنگی به کشور بکوشد اما همواره بزرگان سیاسی و عموم اقوام مانع نفوذ دشمن شده اند. رسانه ها با نقشی که در فرهنگ سازی و معرفی قومیت های مختلف دارند می توانند این فرصت ها را تقویت کنند و در معرفی آن و گره زدن آن به فرهنگ عمومی کشور تلاش نمایند..

صالحی افزود: تبیین ظرفیت قومیت ها، احترام به اقوام مختلف کشور، تاکید بر نقش و جایگاه قومیت ها در تقویت دیپلماسی فرهنگی، تاکید بر عدم تقابل زبان ملی و محلی و … از جمله اقداماتی است که رسانه ها می توانند در همگرایی و همبستگی ملی با محوریت شناخت اقوام مختلف کشور داشته باشند. ملت بزرگ ایران از هر قوم و در هر کجای سرزمین ایران ساکن باشند و با هر زبان و گویشی سخن بگویند، تعهد خویش را به میهن ادا خواهند کرد.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://tlgrm.in/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز