امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۹,۵۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی خبر داد:

صادرات افزون بر هفت میلیون تن کالا از طریق راه آهن در سال جاری

اخبار گنبدکاووس-ایتنانیوز-   عضو هیات مدیره و رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی و ترانزیت راه آهن جمهوری اسلامی گفت:  هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالا از طریق خطوط ریلی ایران به کشورهای دیگر در هفت ماهه امسال صادر شد.

raisrahahan 3a 300x200 - صادرات افزون بر هفت میلیون تن کالا از طریق راه آهن در سال جاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار،   حسین عاشوری روز چهارشنبه درحاشیه جلسه کمیته حمل و نقل بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی که باحضور مدیران کل راه آهن برخی استان های کشور در ایستگاه راه آهن اینچه برون گنبدکاووس برگزار شد، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: صادرات این میزان کالا در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است.
وی همچنین از ترانزیت ۸۰۰ هزار تنی بار در هفت ماهه امسال از خطوط ریلی ایران به دیگر کشورها نیز خبر داد و افزود: این مقدار ترانزیت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۱ درصد رشد دارد.
عاشوری، گوگرد، انواع کود شیمیایی، پنبه، شمش آلومینیم و محصولات چوبی را از مهمترین اقلام ترانزیت کالا دانست و اضافه کرد: ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه از مهمترین کشورهای صادر کننده یا وارد کننده کالای ترانزیتی از طریق خطوط ریلی ایران بوده اند.
وی همچنین از رشد ۴۶ درصدی تبادل کالای ترانزیتی بین ایران و ترکیه و نیز افزایش ۱۶۰ درصدی تبادل کالای ترانزیتی بین ایران و پاکستان در هفت ماه امسال خبر داد و تصریح کرد : رویکرد راه آهن جمهوری اسلامی تداوم رشد ترانزیت کالا است.
عضو هیات مدیره و رئیس کمیته حمل و نقل بین المللی و ترانزیت راه آهن جمهوری اسلامی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران در آسیا، بویژه کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: توسعه کریدورهای بین المللی با محوریت راه آهن در دستور کار راه آهن جمهوری اسلامی قرار دارد.
عاشوری افزود: هم اکنون سهم راه آهن از حمل بار ۱۲ درصد است و تحقق ۳۰ درصدی حمل کل بار از طریق ریلی به مقدار سالانه ۱۹۵ میلیون تن تا پایان برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که مستلزم رشد سالانه ۱۰ درصدی حمل بار از طریق ریلی است.
بازدید از عملیات اجرایی طرح خط تعویض بوژی ایستگاه راه آهن اینچه برون و بازارچه مرزی آن از دیگر برنامه های شرکت کنندگان در نشست کمیته حمل و نقل بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی در اینچه برون بود.
گمرک و ایستگاه مرزی راه آهن اینچه برون در بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس و در جوار مرز ایران و ترکمنستان واقع شده و راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران که چند سال پیش با حضور روسای جمهوری این کشورها به بهره برداری رسید در این منطقه وارد خاک کشورمان می شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز