امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    96361

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:56 | ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جلال ابراهیمی 5 300x190 - شکست و رکود صنعت توریست در سال 2020ترکمن نیوز: رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: ترکیه در سال ۲۰۱۹ چهل و پنج میلیون توریست و گردشگر داشت و اگر رقم درآمد حاصله از هر توریست را ۲۰۰۰ دلار محاسبه کنیم درآمدی برابر با ۹۰ میلیارد دلار و ترکیه در این سال رکود گردشگری را شکست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   دکتر سید جلال ابراهیمی  اظهار داشت: در سال گذشته ترکیه با یک رکورد شکنی دوم مواجه شد و البته این بار منفی بود یعنی تعداد توریست وارده به ۱۳ میلیون نفر افول کرد رقمی با ۵/۳ برابر سقوط در تعداد و این رقم در همه حوزه ها رخ داد هم توریست داخلی و خارجی و هم گردشگری کوهستانی، دریایی، و سایر ….

وی بیان داشت: امسال اهداف تعیین شده دو سوم سال ۲۰۱۹ و یا دو برابر سال ۲۰۲۰ است یعنی سی میلیون نفر و این تعداد در دیدگاه های وزارت گردشگری و منابع تحقیق و بررسی صنعت توریست و آنالیزورها بیان می شود.

ابراهیمی افزود: لزوما باید گفت که دولت ترکیه و صاحبنظران صنعت گردشگری برای سال ۲۰۲۱ رقمی برابر با پنجاه میلیون توریست در نظر گرفته بودند که با حضور و درگیری با بیماری کرونا بالا جبار به این آمار یعنی ۳۰ میلیون نفر تن داده اند و صد البته برنامه ریزی های مشخص و اهداف اجرایی قابل عملیات را در جداول خود تعیین کرده بودند و جلسات و نشست ها و بودجه ای قابل توجهی برای رسیدن به این اهداف هزینه شد ولی کرونا تمامی اهداف و خواسته ها را در هم ریخت و درهای صنعت گردشگری ترکیه یکی پس از دیگری بسته شد گرچه تلاش ها و برنامه ریزی ها برای مواجهه با این پدیده جهانی همچنان ادامه دارد.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه اذعان کرد: در سال ۲۰۱۹ از چهل و پنج میلیون توریست وارده ۷ میلیون نفر گردشگر روسی یعنی یک هفتم کل توریست وارده از روسیه بود.

دکتر سید جلال ابراهیمی گفت: آلمان با پنج میلیون توریست و انگلستان با ۵/۲ میلیون توریست در ردیف های دوم و سوم بودند و این سه کشور در مجموع یک سوم توریست ترکیه را تامین کردند.

رئیس خانه اقتصاد کشورهای هم مرز افزود: امسال انگلیس حتی حاضر نشد مسابقه دو تیم فوتبال انگلیسی را در ترکیه برگزار کند. سر مقاله نویس روزنامه دنیای ترکیه در این مورد نوشت که: امسال امیدی به توریست روسی نیست چون همه چیز در روسیه زیر نظر پوتین و هیات اجرایی او است چون روس ها هنوز خاطره هواپیمای سوخوز ساقط شده در ترکیه را از ذهن خود پاک نکرده اند.

انگلیس و کشورهای اروپایی در حوزه اژه:

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: آنالیزورهای صنعت توریست ترکیه این مهم را در نوشته های خود پیوسته گوشزد می کنند ولی اگر بحران ادامه یابد شاید در چهارچوب و یا به نام سرمایه گزاری فلان و …. شخص و یا بنیاد شرق دور در خرید تاسیسات، با پرداخت بدهی های معوق و یا مشارکت مناطق و مراکز توریستی بدهکار یا متوقف را در اختیار گرفته و یا تصاحب کنند و بتوانند پایگاهای خود را در این کشور برای حضور سریع در بازارهای اروپا و حوزه دریای مدیترانه تجهیز نمایند.

دکتر سید جلال ابراهیمی بیان کرد: مسائل مربوط به بازار مشترک اروپا و گرایش اردوغان به چین مسائلی است که هنوز دولت اردوغان نتوانسته آن را حل کند ولی با این شرایط ترک ها تلاش خود را برای رسیدن به رقم ۳۰ میلیون توریست یعنی ارقام ۲۰۱۸ چند برابر کرده اند.

وی تصریح کرد: درست است که دولت با پرداخت کرایه و قسمتی از هزینه های بنگاه های توریستی و موسسات وابسته به این صنعت به طور نسبی سعی در کم کردن فشار بار بیکاری کافه رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و …. را دارد و پرداخت ها و دیرکردهای بانکی را معوق کرده است ولی این امر نمی تواند به طور متمادی ادامه یابد.

گفته می شود بعضی از کشورهای شرق دور از همین الان برای خرید و یا شراکت با هتل ها و مراکز توریستی دندان تیز کرده اند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز