امروز : شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    115639

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:11 | ۲۳ آبان ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز-  باز هم شکایت یک مسئول از خبرنگار و فعال رسانه‌ای گلستان حاشیه ساز شد.

2 1024x640 - شکایت هر «مسئولی» از یک خبرنگار خط قرمز اصحاب رسانه است

           بیمارستان پیامبر اعظم گنبدکاووس

 

یادداشت-یاشار نیازی: در جوامع متمدن و پیشرفته امروزی، خبرنگاران از جزئیات زندگی شخصی افراد جامعه تا جزئیات سیاسی و اطلاعات محرمانه دولتی حق ورود، تحقیق و انتشار دارند.

در کشورما شاید چنین دستاوردی از دموکراسی دور از انتظار باشد اما قانون مطبوعات کشوری این اجازه را به خبرنگاران می‌دهد که فعالین مطبوعاتی و رسانه‌ای به جزئیات کاری مسئولین ورود کرده، با طرح سوال از آنان به عنوان نمایندگان مردم مطالبات جامعه را مطرح سازند تا افراد سودجو نتوانند با سوء استفاده از سمت خود باعث فساد بیت المال شوند و یا خلاف قوانین اسلامی کشور عمل کنند.

خودکار (قلم)، کاغذ، دوربین ابزاری هستند که خبرنگاران برای ثبت وقایع و استناد گزارش‌های خبری خود از آن استفاده می‌کنند.

ابتدایی‌ترین تکنولوژی خبرنگاران برای ثبت گزارشات همان قلم آنان است که بر روی کاغذ مسطور می‌شود و در آموزش‌های خبرنگاری و روزنامه‌نگاری حرفه‌ای آموخته‌ایم که نوشته‌های یک خبرنگار از وقایع و یا مصاحبه‌ها قابل استناد برای اثبات است.

طبق قانون مطبوعات، شرایط انتقاد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از اشخاص عادی و یا مسئولان ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی با سایر شهروندان بسیار متفاوت است.

اما طبق همین قوانین هیچ فعال مطبوعاتی حق سوء استفاده از ابزار خبرنگاری برای آسیب‌رسانی به شخص یا اشخاصی را ندارد و در صورت ابراز چنین مواردی قانون رسیدگی به جرایم خبرنگاران با حضور هیات منصفه از طرف دادگاه‌های ویژه جرایم مطبوعاتی باید انجام شود.

در مقابل مسئول به معنی سوال شونده است و یک مسئول در هر مقام و جایگاهی از کارمند جزء اداره تا وزیر و رئیس جمهور باید در مقام سوال شونده، پاسخگو باشد و چه بسا درصورت تخلف می‌بایست در مقابل نمایندگان مردم استیضاح شده و جوابگوی تخلفات خود باشد.

اخیرا بازهم یک مسئول از یک فعال رسانه‌ای گلستانی شاکی شده است.

چرا ؟!

چون این خبرنگار در رسانه خود از ایشان سوال کرده است که در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) چه می‌گذرد؟

خوب چرا شکایت آخر؟

مگر اداره شما روابط عمومی ندارد؟

چرا طبق قانون پاسخگوی سوال نیستید و برای شفاف‌سازی موضوعات مطرح شده برنمی‌آیید؟

اصحاب رسانه و مطبوعات گلستان بارها و بارها در موضوعات مختلف برادری خودرا در تمامی صحنه‌های توسعه‌ی استان به اثبات رسانده‌اند و با پیگیری موضوعات مهم فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی از جایگاه مطالبات مردمی در بسیاری از مسائل منطقه‌ی خود موثر واقع شده‌اند.

چگونه می‌شود با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری، و توصیه‌های مکرر ریاست قوه قضائیه مبنی بر پاسخگویی مسئولین در مقابل مردم، ریاست بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبدکاووس به جای پاسخ گفتن به سوالات مطرح شده یک خبرنگار از مدیر آن رسانه شکایت می‌کند؟؟!

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز