امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    82265

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:43 | ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نگهبان - شوراي نگهبان وظيفه خود را بعنوان حافظ آراء مردم به خوبي انجام خواهد دادترکمن نیوز:  رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان گلستان گفت: شورای نگهبان بعنوان چشم بینای نظام همچون گذشته نقش خود را در پاسداری از تک تک آراء مردم در انتخابات مرحله دوم نیز به خوبی ایفا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن،  به نقل روابط عمومی دفتر نظارت استان گلستان، حمیدرضا بهمنی نژاد رئیس هیأت نظارت استان صبح روز سه شنبه ۱۸ شهریورماه، با حضور در سیمای گلستان به سوالات مطرح شده در خصوص انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در استان پاسخ داد.
رئیس هیأت نظارت استان در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چه حوزه های انتخابیه ای در کشور به مرحله دوم کشیده شده و آیا در ماههای اخیر و در شرایط کرونایی در کشوری غیر از ایران انتخابات برگزار شده یا خیر؟ گفت: برابر قانون هرگاه در یک حوزه انتخابیه در مرحله اول انتخابات ، هیچ یک از داوطلبین موفق به کسب ۲۰ درصد از آراء نگردند ، انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد . که در انتخابات مجلس یازدهم، استان گلستان بهمراه هشت استان دیگر و در مجموع یازده حوزه انتخابی سراسر کشور، به دور دوم کشیده شده است، که تکلف یک نماینده باقیمانده استان بهمراه ده نماینده باقیمانده سایر استانها در روز جمعه مشخص خواهد شد و به این ترتیب ظرفیت ۲۹۰ نفر نماینده مجلس کامل خواهد شد. در چند ماه گذشته و در شرایط گسترش ویروس کرونا در کشورهای مختلف نظیر کره جنوبی،روسیه،صربستان،سنگاپور،بلاروس و تعداد دیگری از کشورها انتخابات با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شده است .
بهمنی نژاد همچنین در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند در انتخابات مرحله دوم شرکت کنند افزود: برابر تبصره ۴ ماده ۹ قانون انتخابات ، کلیّه رأی دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول انتخابات رأی داده اند شرکت خواهند نمود و همچنین کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخابیه رأی نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می توانند شرکت کنند. و برابر ماده ۲۷ قانون انتخابات مجلس ، رأی دهندگان باید هجده سال تمام داشته باشند ، براین مبنا متولدین ۲۱ شهریور ماه سال ۱۳۸۱ و قبل از آن با رعایت شرایط ذکر شده می توانند در انتخابات مرحله دوم شرکت کنند.
رئیس هیأت نظارت استان همچنین در خصوص ساعت شروع و پایان رأی گیری در روز انتخابات گفت: رأی گیری از ساعت ۸ صبح الی ۶ بعد از ظهر روز جمعه در ۲۴۴ شعبه اخذ رای و به مدت ۱۰ ساعت برگزار خواهد شد و تمام سعی عوامل اجرایی و نظارتی آن است که حتی المقدور این زمان تمدید نشود ، لذا از شرکت کنندگان در انتخابات انتظار می رود زمان حضور خود در پای صندوق رأی را به گونه ای مدیریت و برنامه ریزی نمایند که به ساعات پایانی زمان رأی گیری موکول نشود.
بهمنی نژاد در خصوص تمهیدات لازم بهداشتی در مرحله دوم انتخابات افزود: در این مرحله از انتخابات وزارت بهداشت با همکاری شورای نگهبان و وزارت کشور دستورالعمل بهداشتی ویژه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را تهیه و ابلاغ نموده است که بر این مبنا کلیّه مجریان انتخابات موظف گردیده اند تمامی تمهیدات لازم بهداشتی از قبیل سرکشی و نظارت کارشناسان بهداشت از شعب اخذ رأی، ضدعفونی و پیش بینی فضای مناسب استقرارشعب ، رعایت دقیق فاصله گذاری و تهیه کلیه اقلام و لوازم بهداشتی مورد نیاز را تدارک نمایند.همچنین لازم است مردم به هنگام حضور در پای صندوق های رأی از ماسک ، دستکش و خودکار شخصی استفاده نموده و فاصله گذاری فیزیکی را دقیقاً رعایت نمایند.
بهمنی نژاد در پایان ضمن توصیه به دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات و هواداران آنها در ضرورت رعایت قانون ، یادآور شد در انتخابات مرحله دوم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از هزار نفر از عوامل نظارتی در حوزه انتخابی غرب استان بکارگیری خواهند شد و مردم مومن و شریف شهرستان های استان اطمینان داشته باشند ناظرین شورای نگهبان از تک تک آراء آنان بعنوان حق الناس حراست خواهند کرد.همچنین کلیه افراد می توانند هر گونه تخلف از قانون و یا شکایات خود را بصورت مستند از طریق دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات در شهرستان های کردکوی ، بندرگز ، بندر ترکمن و گمیشان و یا از طریق تماس با دفتر نظارت استان پیگیری نمایند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز