نگهبان - شوراي نگهبان وظيفه خود را بعنوان حافظ آراء مردم به خوبي انجام خواهد دادترکمن نیوز:  رئيس هيأت نظارت بر انتخابات استان گلستان گفت: شوراي نگهبان بعنوان چشم بيناي نظام همچون گذشته نقش خود را در پاسداري از تك تك آراء مردم در انتخابات مرحله دوم نيز به خوبي ايفا خواهد كرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن،  به نقل روابط عمومي دفتر نظارت استان گلستان، حميدرضا بهمني نژاد رئيس هيأت نظارت استان صبح روز سه شنبه ۱۸ شهريورماه، با حضور در سيماي گلستان به سوالات مطرح شده در خصوص انتخابات مرحله دوم مجلس شوراي اسلامي در استان پاسخ داد.
رئيس هيأت نظارت استان در پاسخ به سوال مجري برنامه مبني بر اينكه چه حوزه هاي انتخابيه اي در كشور به مرحله دوم كشيده شده و آيا در ماههاي اخير و در شرايط كرونايي در كشوري غير از ايران انتخابات برگزار شده يا خير؟ گفت: برابر قانون هرگاه در يك حوزه انتخابيه در مرحله اول انتخابات ، هيچ يك از داوطلبين موفق به كسب ۲۰ درصد از آراء نگردند ، انتخابات به مرحله دوم كشيده خواهد شد . كه در انتخابات مجلس يازدهم، استان گلستان بهمراه هشت استان ديگر و در مجموع يازده حوزه انتخابي سراسر كشور، به دور دوم كشيده شده است، كه تكلف يك نماينده باقيمانده استان بهمراه ده نماينده باقيمانده ساير استانها در روز جمعه مشخص خواهد شد و به اين ترتيب ظرفيت ۲۹۰ نفر نماينده مجلس كامل خواهد شد. در چند ماه گذشته و در شرايط گسترش ويروس كرونا در كشورهاي مختلف نظير كره جنوبي،روسيه،صربستان،سنگاپور،بلاروس و تعداد ديگري از كشورها انتخابات با رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي برگزار شده است .
بهمني نژاد همچنين در پاسخ به اين سوال كه چه كساني مي توانند در انتخابات مرحله دوم شركت كنند افزود: برابر تبصره ۴ ماده ۹ قانون انتخابات ، كليّه رأي دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابيه اي كه در مرحله اول انتخابات رأي داده اند شركت خواهند نمود و همچنين كساني كه در مرحله اول در هيچ يك از حوزه هاي انتخابيه رأي نداده باشند در مرحله دوم انتخابات مي توانند شركت كنند. و برابر ماده ۲۷ قانون انتخابات مجلس ، رأي دهندگان بايد هجده سال تمام داشته باشند ، براين مبنا متولدين ۲۱ شهريور ماه سال ۱۳۸۱ و قبل از آن با رعايت شرايط ذكر شده مي توانند در انتخابات مرحله دوم شركت كنند.
رئيس هيأت نظارت استان همچنين در خصوص ساعت شروع و پايان رأي گيري در روز انتخابات گفت: رأي گيري از ساعت ۸ صبح الي ۶ بعد از ظهر روز جمعه در ۲۴۴ شعبه اخذ راي و به مدت ۱۰ ساعت برگزار خواهد شد و تمام سعي عوامل اجرايي و نظارتي آن است كه حتي المقدور اين زمان تمديد نشود ، لذا از شركت كنندگان در انتخابات انتظار مي رود زمان حضور خود در پاي صندوق رأي را به گونه اي مديريت و برنامه ريزي نمايند كه به ساعات پاياني زمان رأي گيري موكول نشود.
بهمني نژاد در خصوص تمهيدات لازم بهداشتي در مرحله دوم انتخابات افزود: در اين مرحله از انتخابات وزارت بهداشت با همكاري شوراي نگهبان و وزارت كشور دستورالعمل بهداشتي ويژه مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي را تهيه و ابلاغ نموده است كه بر اين مبنا كليّه مجريان انتخابات موظف گرديده اند تمامي تمهيدات لازم بهداشتي از قبيل سركشي و نظارت كارشناسان بهداشت از شعب اخذ رأي، ضدعفوني و پيش بيني فضاي مناسب استقرارشعب ، رعايت دقيق فاصله گذاري و تهيه كليه اقلام و لوازم بهداشتي مورد نياز را تدارك نمايند.همچنين لازم است مردم به هنگام حضور در پاي صندوق هاي رأي از ماسك ، دستكش و خودكار شخصي استفاده نموده و فاصله گذاري فيزيكي را دقيقاً رعايت نمايند.
بهمني نژاد در پايان ضمن توصيه به دو نامزد راه يافته به مرحله دوم انتخابات و هواداران آنها در ضرورت رعايت قانون ، يادآور شد در انتخابات مرحله دوم يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بيش از هزار نفر از عوامل نظارتي در حوزه انتخابي غرب استان بكارگيري خواهند شد و مردم مومن و شريف شهرستان هاي استان اطمينان داشته باشند ناظرين شوراي نگهبان از تك تك آراء آنان بعنوان حق الناس حراست خواهند كرد.همچنين كليه افراد مي توانند هر گونه تخلف از قانون و يا شكايات خود را بصورت مستند از طريق دفاتر نظارت و بازرسي انتخابات در شهرستان هاي كردكوي ، بندرگز ، بندر تركمن و گميشان و يا از طريق تماس با دفتر نظارت استان پيگيري نمايند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۴۳

۱۸ شهریور ۱۳۹۹

کد خبر :

82265

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک