امروز : سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

گنبدکاووس همایش مخدومقلی فراغی 3 300x211 - شهردار گنبدکاووس: مخدومقلی فراغی "پدر ادبیات ملی ترکمن" و "جام جم زمان" است (بخش اول)ترکمن نیوز:   شهردار گنبدکاووس گفت: مخدومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ ترکمن “پدر ادبیات ملی ترکمن” و “جام جم زمان” است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  منصور طعنه گنبدی در مراسم گرامیداشت ۲۸۸-مین سالگرد تولد شاعر و عارف بزرگ ترکمن، مخدومقلی فراغی  اظهار داشت: انسان موجودی است اجتماعی،از بدو تولد تا آخرین رمق حیات در پیوند با اجتماع و نهادهای اجتماعی زندگی می کند،می آموزد و تکمیل دانش و شخصیت می کند.

وی ادامه داد: از نگاه فلسفی نیز، انسان مظهر و مجموعه ای است از روابط همه گانی و اجتماعی، او در جامعه نیازمند برآورده شدن محبت،دوستی،مراودات اجتماعی، داد و ستند و … می باشد.
گنبدکاووس همایش مخدومقلی فراغی 2 300x211 - شهردار گنبدکاووس: مخدومقلی فراغی "پدر ادبیات ملی ترکمن" و "جام جم زمان" است (بخش اول)طعنه گنبدی در خصوص ادبیات ملل مختلف نیز گفت: همچنان ملتی را نمی توان یافت که از داشتن اهل فرهنگ و ادبیات بی بهره باشند.اینها در واقع ترجمان احساسات و بیانگر آرزوهای جامعه بشری اند.هنرمندان،شعرا و نویسندگان ضمن آفرینش های خلاقانه خود تمدن،فرهنگ و پدیده های مبرم اجتماعی را زنده و پویا نگه می دارند.
شهرداری گنبدکاووس در خصوص مخدومقلی فراغی نیز بیان داشت: یکی از این بزرگمردانی که در دامن تاریخ زیبای ایران زمین زاده و پرورده شد، همانا سخن گستری است به نام مخدومقلی فراغی  این مرد فرهیخته شعر و ادب با آفریده هایش توانست جایگاه خاصی میان مردمش احراز نماید.
 وی ادامه داد: از اینجاست که وی القاب افتخار آور “پدر ادبیات ملی ترکمن” و “جام جم زمان” را نصیب گردیده است.
طعنه گنبدی  با بیان این مطلب که مخدومقلی فراغی هیچ قصدی جز نشر معارف اسلام در شعرسرایی نداشته است اضافه کرد: ایشان آرمان گرایی بود که هدفش بسط و گسترش معارف قرآن بود.
وی ادامه داد: درعصر او شاعرانی بوده اند که هرکدام هدف و قصدی شاید دنیوی داشتند ولی او متفاوت از همه این شاعران تنها هدفش در همه مصراع ها و ابیاتی که برای مردم به یادگار گذاشته است جز گسترش حکمت و معارف اسلام و بیان و تبیین نکات عرفانی اسلامی نبوده و همواره از وحدت و اتحاد سخن به زبان آورده است.
منصور طعنه گنبدی با بیان این مطلب که مخدومقلی فراغی بدون تقلید از هیچ شاعری تنها آموخته‌هایش را به کاربرده است، ادامه داد: ایشان دنباله روی هیچ شاعری نشده و مسئله قابل توجه اینکه فراغی زبان شعری خود را از مردم گرفته است.
گنبدکاووس همایش مخدومقلی فراغی 1 300x211 - شهردار گنبدکاووس: مخدومقلی فراغی "پدر ادبیات ملی ترکمن" و "جام جم زمان" است (بخش اول)وی تاکید کرد: اگر در محتوا از قرآن الهام گرفته در بیان از مردم اخذ الهام کرده است، از توده‌های مردم، ستم دیده ها، مظلومان و از همه آحادی که فراغی از میان آن ها ظهور کرده است.
شهردار گنبدکاووس عنوان کرد: فراغی شاعری بود متعهد و ملی که وابستگی قوی با خواست و نیاز عصرش داشت.
وی ادامه داد: دیوان شعر مخدومقلی فراغی، صرف نظر از ساخت و بافت شکلی آن، اثری است ارزنده و در خور توجه. چرا که بعد دیگر کلام یعنی محتوا،خواننده و شنونده را به سوی خود می کشاند و چنان می نماید که گویا آمال و آرزوهای شاعر با اجتماع و مردم آن روزگار همسان و همرنگ می باشد.
طعنه گنبدی اضافه کرد: در برگ های گنجینه اشعار وی، مسائل گوناگون بازتاب یافته که برجسته ترین ان ها عبارت اند از نکات و اشارات مبرم اجتماعی، تاریخی، سیاسی، عرفانی، اخلاقی، مذهبی، داستانی، پند و اندرز و حتی عشق به آفریدگار.
وی ادامه داد: اینها هریک شنیدنی و خواندنی بود و چه بسا که روح را به نوازش می گیرند، خوشی می آفرینند و چاشنی لحظات میگردند دلیلش هم بیشتر اینجاست که زبان و بیان در حد سلاست و روانی خود قرار دارند. یعنی همچو رود زلالیکه در موسم بهاران همراه با ترنم میان مرغزاری که جریان داشته باشد.
شهردار گنبدکاووس همچنین گفت:ظلم و تاراج زورمندان و اربابان قدرت، هریک به نوبه خود انگیزه هایی بودند که پایه مقاومت و امیدواری ها را در نهاد مخدومقلی فراغی هستی بخشدند. او بیداد زمان و اشخاص را باگوشت و پوست احساس نموده و طعم زهراگین اسارت را چشیده است.
گنبدکاووس همایش مخدومقلی فراغی 4 300x211 - شهردار گنبدکاووس: مخدومقلی فراغی "پدر ادبیات ملی ترکمن" و "جام جم زمان" است (بخش اول)
اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز