مرال گلستان 300x211 - شنیدن اولین بانگ مرال در تنگراه پارک ملی گلستانتورکمن نیوز:  نخستین بانگ مرال در سالجاری در منطقه تنگراه پارک ملی گلستان ثبت شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  تیموری رییس پارک ملی گلستان گفت: محیط بانان پارک در ساعت ۲۰ تاریخ دهم شهریور اولین بانگ مرال را در چادر گاوبانگی خان دوشان این پارک ملی شنیدند.

گاوبانگی اصطلاحی است که در مورد فصل جفت گیری و تعیین قلمروی مرال های نر “بزرگترین گوزن ایرانی” بکار می رود. هر ساله از اوایل شهریور به مدت حدود ۴۰ روز مرال های نر با سر دادن بانگ و فریاد مرال های نر رقیب را به مبارزه می طلبند و توجه ماده ها را برای جفت گیری و تولید مثل به خود جلب می کنند. همچنین با فریاد هایشان قلمروی خود را مشخص می کنند.

این بازه زمانی یکی از جذاب ترین زیبایی های حیات وحش است که درعین حال می تواند برای مرال ها خطر آفرین باشد زیرا شکارچیان فرصت طلب با تقلید صدای نر توسط شاخ گوزن آنها را به سمت خود نزدیک و شکار می کنند.

با توجه به حساسیت این بازه زمانی در حفاظت و تولید مثل این گونه زیبا و ارزشمند، محیط زیست استان گلستان هر ساله در این ایام با برپایی چادرهای گاوبانگی و با حضور شبانه روزی مامورین محیط زیست، اقدام به حفاظت و همچنین ثبت صدا و مشاهدات می کند.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۲۰

۱۲ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60757

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک