امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41968

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:13 | ۲۵ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

n83135691 72719602 300x186 - شنای فُک خزری «دولان» در آبراه انقراضاخبار محیط زیست- ترکمن نیوز-  فُک خزری تنها پستاندار آبزی خزر به دلیل شکار بی رویه، گرفتار شدن در تور ماهیگیران، افزایش آلودگی دریا و سرازیر شدن پسماندهای صنعتی در معرض خطر جدی انقراض قرار گرفته و فاصله چندانی تا محو شدن همیشگی از چرخه حیات گیتی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، فُک خزری به عنوان یکی از کوچکترین اعضای خانواده فک های دنیا در سال های اخیر با کاهش شدید جمعیت مواجه شده و در آخرین رده بندی جانوران در خطر نابودی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان یک گونه در خطر انقراض جهانی معرفی شده است.
بر اساس اعلام این اتحادیه جهانی، جمعیت فک های خزری از زمان فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ از یک میلیون به کمتر از ۱۰۰ هزار فک در سال ۲۰۰۸ کاهش یافته و اینک شکار و صید بی رویه و آلودگی های دریایی آخرین بازماندگان این جمعیت را همچنان تهدید می کند.
سواحل جنوب شرق خزر و آشوراده تنها جزیره ایرانی آن از بهترین زیستگاه های فک ها است و بخش عمده جمعیت این گونه آبزی در این منطقه زندگی می کند که برهمین اساس و با تلاش فعالان محیط زیست و حمایت مرکز تحقیقات فک کشور هلند، مرکز امداد و نجات فک خزری در جزیره آشوراده راه اندازی شده است.
برنامه حفاظت از فک خزری در سال ۲۰۰۸ و به دنبال انتشار نتایج به دست آمده از وضعیت جمعیت این تنها پستاندار دریاچه خزر آغاز شد که مرکز درمانی و تحقیقاتی ‘Zeehondencreche’ کشور هلند با حدود نیم قرن سابقه در زمینه حفاظت از فک‌ها حامی این برنامه بود.
در بررسی‌های اولیه مشخص شد با توجه به شرایط پنج کشور حاشیه دریای خزر، ایران مناسب ‌ترین کشور برای حفاظت از فک‌های خزری است.
از سوی دیگر همه ساله در فصل تابستان جمعیت زیادی از فک‌ها به آب‌های جنوبی به ویژه جنوب شرقی خزر مهاجرت می‌کنند و به همین دلیل جزیره آشوراده به عنوان بهترین مکان احداث ساختمان مرکز درمانی و تحقیقاتی این گونه انتخاب شد.
اما یکی از دشواری های زندگی فک های خزری شکار فراوان و مداوم آن در دیگر کشورهای حاشیه دریا و بویژه روسیه و افزایش آلودگی های آب آن است.
هرساله هزاران فک به دست شکارچیان کشته شده و صدها مورد نیز در تور ماهیگیران گرفتار می شوند و جان خود را از دست می دهند اما آلودگی روز افزون دریای خزر این روزها مزید بر علت شده تا نسل فک با خطر قریب الوقوع انقراض مواجه شود.
چندی قبل مدیر مرکز درمانی و تحقیقاتی فک هلند گفته بود اگر وضعیت به همین شکل پیش رود و کشورهای همسایه خزر نتوانند به یک ساز و کار مناسب و همکاری منطقه ای برای نجات فک ها دست یابند، جمعیت باقیمانده این گونه تا ۱۰ سال آینده به طور کامل از بین خواهد رفت.
نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگهای آبی هلند در ایران گفت: تلاش می کنیم تا نظر کشورهای همسایه خزر را نسبت به وضعیت بغرنج فک ها جلب کنیم.
امیر شیرازی اظهار داشت: هم اینک سواحل روسیه و ایالت داغستان این کشور و قزاقستان از مهم ترین مکان های زادآوری فک به شمار می رود اما روسیه تنها کشوری است که همچنان هرساله مجوز شکار این گونه را صادر می کند و حاضر نیست اقدامی برای نجات آن انجام دهد.
وی بیان کرد: در نتیجه فشارهای بین المللی و تلاش حامیان حیات وحش و پویش امضاهای مردمی در حمایت از فک خزری روسیه شکار این آبزی را در سال ۲۰۱۸ میلادی به طور موقت ممنوع کرد اما مافیای شکار تلاش می کند با صدور پروانه های شکار غیررسمی و مخفیانه این ممنوعیت را جبران کند.
شیرازی گفت: تا چند سال قبل روسیه مجوز شکار ۱۰ هزار فک را در سال صادر می کرد اما با هشدارهای فعالان محیط زیست و جهانی کردن خطر نابودی این گونه ارزشمند آبزی، سال گذشته میلادی این کشور تعداد مجوزهای شکار را به ۲ هزار قلاده کاهش داد.
نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگهای آبی هلند در ایران افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور روسیه و سرمای شدید این کشور از پوست فک برای تولید پالتو، دستکش و کلاه استفاده می شد که این رویه همچنان ادامه دارد.
وی گفت: پس از کندن پوست فک گوشت این پستاندار نیز به سبب دارا بودن چربی و کالری بالا در مزارع پرورش روباه کشور روسیه مورد استفاده قرار می گیرد.
شیرازی ادامه داد: رسیدن به شکارگاه‌های فک خزری در کشور روسیه به سبب ضرورت استفاده از کشتی های یخ شکن و بالگرد و یا اسنوموبیل (خودروهای دارای قابلیت حرکت در برف) گران و پرهزینه است و به همین خاطر شکارچیان تلاش می کنند بهره وری اقتصادی از این پستاندار آبی را به حداکثر برسانند.
نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگهای آبی هلند در ایران اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های فعالان و محققان فک خزری کاهش شدید گله های بزرگ این گونه در دریای خزر است.
وی ادامه داد: مدتهاست که گله های فک دیگر در کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و روسیه دیده نمی شود و در صورت صدور پروانه شکار در سال آینده میلادی در روسیه زنگ خطر جدی برای بقا و تداوم نسل این پستاندار دریای خزر به صدا درمی آید.
شیرازی آلودگی دریای خزر را یکی دیگر از عوامل نابودی فک های خزری دانست و گفت: بررسی ها نشان داده آلودگی های این دریا منجر به نازایی ماده فک ها و عقیم شدن نرها شده که این مساله را باید جدی گرفت.
وی یکی از اثرات مضر آلودگی های نفتی را ایجاد ضعف در سیستم باروری فک ها اعلام کرد و گفت: بسیاری از فک ها به سبب مواجه با آلودگی‌های نفتی عقیم شده یا تولید مثل آنها سخت می شود.
پژوهشگر زیستمندان آبی دریای خزر ادامه داد: در حالی که به صورت طبیعی هر فک ماده در زمستان یک توله به دنیا می‌آورد اما گزارشات اخیر ثابت کرد این رویه به زادآوری در سه یا چهار سال یکبار تغییر کرده است.
شیرازی گفت: علاوه بر تاثیر مستقیم آلودگی‌های نفتی دریای خزر و پسماندهای صنعتی سرازیر شده به دریا در حیات و باروری فوک‌های خزر، خانه‌سازی‌های بی‌رویه در ساحل دریای خزر نیز سبب از دست رفتن ‌زیستگاه‌های این آبزی شده است.
نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگهای آبی هلند در ایران بیان کرد: آب شدن یخ های شمال دریای خزر نیز باعث زایمان زودهنگام فوک ها و نارس و ضعیف شدن توله ها شده است.
شیرازی ادامه داد: کارشناسان اداره شیلات روسیه آمارهای غلطی از جمعیت فک ها به مقامات بالاتر می دهند و به همین دلیل هنوز کسی در این کشور به صورت جدی نگران انقراض فک ها نیست.
وی گفت: در روسیه فک خزری را با قابلیت بهره‌برداری اقتصادی می شناسند و به دنبال درآمد زایی بیشتر از این آبزی هستند و به همین دلیل تلاش گروه های حامی محیط زیست برای گنجاندن نام این گونه در کتاب گونه‌های قرمز روسیه با مقاومت مواجه می‌شود.
وی به آخرین جمعیت فک خزری اشاره کرد و گفت: در بررسی میدانی کارشناسان یک دانشگاه انگلستان در سال ۲۰۱۷ میلادی آمار فک های خزری حدود ۷۰ هزار قلاده تخمین زده شد اما مجموعه تحقیقاتی زیرنظر سازمان شیلات روسیه با تکیه بر آمارسازی، رقم بالای ۳۶۰ هزار قلاده از جمعیت این پستاندار را منتشر کرده است.
شیرازی بر لزوم فرهنگ سازی برای آشنایی بیشتر بومیان و صیادان گلستانی با فک خزری تاکید کرد و گفت: در چند سال اخیر کارهای آموزشی بیشتر شده و صیادان و فعالان حوزه دریا با اهمیت این گونه و چگونگی نجات فک های گرفتار در تور صیادی آشنا شدند.
پژوهشگر زیستمندان آبی دریای خزر بیان کرد: از طرف دیگر با تعیین مژدگانی ۲۰۰ هزار تومانی یا جبران هزینه های حمل و نقل فک توسط ماهیگیران تا پایگاه امداد و یا هزینه تعمیر تورهای صیادی تلاش می کنیم خطر کشته شدن فک ها را به حداقل برسانیم.
منابع محلی گفتند تا بیست سال پیش ایرانیان می توانستند گله های فک خزری را در حال شنا یا استراحت در سواحل شمالی کشور مشاهده کنند اما حالا حتی نام این گونه آبزی برای بسیاری از حاشیه نشینان خزر ناآشناست.
فک خزری که کوچک‌ ترین عضو خانواده فک‌‌های حقیقی یا بدون گوش است، در بهار و تابستان به سمت سواحل جنوبی دریای خزر که صخره‌ای یا ماسه ای است می ‌‌آید و پاییز و زمستان را در بخش شمالی دریا بر روی برف و یخ سپری می کند.
برگزاری دوره های متعدد آموزشی برای ساکنین حاشیه خزر در استان گلستان موجب شده، فک های خزری گرفتار در تور صیادان به مرکز درمان و تیمارداری این آبزی تحویل داده شوند.
امسال ۵ فک در پهنه آبی دریای خزر نجات یافته و پس از تیمارداری رها شدند.
به دلیل اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط ارگان های دولتی و اشخاص با ساخت ویلا و شهرک ها فک خزر تنها می تواند در صورت حضور نداشتن ماهیگیران در بخش کوچکی از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده به استراحت بپردازد.
ارتقای دانش عمومی و آگاه سازی جوامع حاشیه نشین زیستگاه های این پستاندار گامی موثر در پیشبرد اهداف حمایت از فک خزری است که حمایت و مشارکت گروه های سرشناس و مطرح از قبیل هنرمندان و ورزشکاران و سایر گروه ها بر اثرگذاری آن خواهد افزود.
فوک خزری که ساحل‌نشینان شمال به آن سگ آبی نیز می گویند، یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند و به‌ طور میانگین ۱٫۵ متر طول و ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و از کوچک‌ترین انواع فوک به‌شمار می‌رود.
فوک‌ها با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آن‌ها، در اکوسیستم دریای خزر نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مطالب مرتبط با این خبر:

دولان یا فک خزری؛ تراژدی انقراض در کمین پستاندار کمیاب دریای خزر

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز