امروز : پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

راه و شهرسازی 300x202 - شرایط اجرای پروژه راه‌آهن گرگان ـ مشهد فراهم شداخباراستانی-ترکمن نیوز- وزیر راه و شهرسازی به پروژه راه‌آهن گرگان ـ مشهد اشاره کرد و گفت: هنوز قرارداد ‌قطعی آن را امضا نکرده‌ایم اما شرایط اجرا فراهم است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، عباس آخوندی ظهر امروز در جلسه ستاد استانی باز آفرینی شهری استان گلستا‌ن اظهار داشت:‌ آمار به صورت کلی نشان می‌دهد که از جهات خانوار به خانه نسبت یک به یک داریم و یک تقاضای فزآینده‌ای در شهر خواهیم داشت و در کل ایران این وضع است.

وزیر راه و شهرسازی‌ به اهمیت بازآفرینی شهری اشاره کرد و ادامه داد: پروژه‌های مسکن قدیمی پاسخ نمی‌دهد و باید کیفیت خانه‌ها بهبود یابد. علت آنکه به دنبال بازآفرینی شهری و بهسازی محله‌ای هستیم برای این است که جمعیت اطراف این است.

‌وی یادآور شد: اصلی‌ترین استراتژی در حوزه مسکن افزایش ارتقاء کیفیت زندگی و بهبود محله‌ای است و اگر این مهم را مورد توجه قرار دهیم، کوچ دادن مردم از یک محله به محله دیگر بی‌معنی می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه محله محوری رشد ارزش افزوده زیادی دارد،‌ گفت: عمده‌ترین بحث ما این است که محله‌ها چگونه می‌توانند ارتقاء کیفیت داشته باشند.

وی افزود‌:‌ ارتقاء محلات بدون اصلاح معابر آن امکان‌پذیر نیست و در این زمینه کمک می‌کنیم،‌ در بسیاری از شهرها اگر بافت‌ها و معابر را اصلاح کنید معابر رشد پیدا می‌کند و مردم خود برای ساخت‌و‌ساز پیش قدم می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ ۲ مدل تامین مالی داریم و می‌توانیم یارانه‌ای پرداخت کنیم و این بخش با مشکل روبه‌رو شده و قفل است و امکان روش‌های ‌یارانه‌ای نیست و رویه‌ای که ما دنبال می‌کنیم این است که فردی که پس‌انداز کند قیمت تمام شده پول کاهش می‌یابد.

آخوندی با بیان اینکه پس‌انداز مسکن بانک مسکن ۱۵ درصد در استان رشد داشته،‌ گفت: ‌تسهیلات بدون سپرده ما ۴۰ میلیون و تسهیلات برای زوج‌ها ۱۲۰ میلیون تومان است.

وزیر راه و شهرسازی به موضوع ثبت اشاره کرد و گفت:‌ استاندار کمیسیون ماده ۹ را در استان برگزار کند و در بافت‌های فرسوده اگر سند نداشته باشد نمی‌توانیم کاری کنیم و باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.

آخوندی گفت:‌ در حوزه تسهیل‌گران کمک لازم را انجام می‌دهیم،‌ محله‌های با اولویت را باید در استان برای بازآفرینی شهری مشخص کنید و با همکاری دستگاه‌های اجرایی این طرح را به جایی برسانید.

وی یادآور شد:‌ با توجه به شرایط استان باید از حداکثر زمین به علت حاصلخیزی استفاده کنیم و برگشتن به بافت‌های تاریخی سبب می‌شود که اصالت شهر حفظ شود و این موضع به توسعه گردشگری کمک می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی به راه آهن استان اشاره کرد و افزود :‌ دو پروژه مهم را دنبال می‌کنیم که مهم‌ترین آن برقی کردن گرمسار به اینچه‌برون است که بیش از ١.٢ میلیاد یورو قیمتش بود و جزء پروژه‌های بزرگ و مهم راه‌آهن ایران است.

آخوندی گفت:‌ این پروژه یکی از پروژه‌های مهم است که در کشور داریم و قرارداد مالی آن با روس‌ها امضا شده و بنا بود کارهای مالی آن انجام شود و در ماه‌های آینده فعالیت آن را آغاز کنیم.

وی افزود: عبور از البرز میلیاردها تومان پول می‌خواهد و پروژه بسیار گران قیمتی است و اینکه از کجا عبور شود و از چه شهرهایی عبور کند، بسیار حائز اهمیت است.

وزیر راه و شهرسازی به پروژه راه‌آهن گرگان ـ مشهد اشاره کرد و گفت:‌ قبل از اینکه قرارداد قطعی ‌راه‌آهن‌ گرگان ـ مشهد امضاء شود نمی‌خواهم درباره این پروژه صحبت کنم و هنوز قرارداد ‌قطعی آن را امضا نکردیم اما شرایط آن فراهم است.

آخوندی تاکید کرد: خط راه آهن عریض را در استان گلستان اگر مشکلی با طرف ترکمنستانی نداشته باشیم راه‌اندازی می‌کنیم و مشکلات بخش صنعت با آن حل می‌شود.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز