امروز : سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    79682

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:54 | ۰۳ مرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

woman on a mobile 300x201 - شخصیت شناسی از روی رنگ و مدل گوشی موبایلترکمن نیوز: از آنجایی که بسیاری از افراد این روزها علاقه زیادی به گوشی‌های موبایل خود دارند, به بررسی شخصیت افراد براساس مدل و رنگ گوشی موبایل‌شان پرداخته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ امروزه تقریبا دست همه افراد جامعه، از كوچک گرفته تا بزرگ می‌توان گوشی‌های موبایل به‌ویژه گوشی‌های هوشمند را دید. شاید شما هم مثل خیلی از افراد گمان می‌كنید انتخاب‌های افراد ازجمله انتخاب گوشی موبایل به سلیقه آنها بستگی دارد. اگرچه سلیقه در این امر دخیل است اما تا حدودی به ویژگی‌های شخصیتی افراد و عادات آنها هم بستگی دارد. البته این ویژگی‌ها نسبی بوده و به‌طور مطلق نمی‌توانیم براساس آنها به بررسی دقیق ویژگی‌های شخصیتی افراد بپردازیم، بلكه می‌توانیم به قسمتی از منش و شخصیت آنها دست پیدا كنیم. دكتر سیدآرش تقوی، روانشناس سلامت و مدرس دانشگاه در این ‌باره به نكات ریز و جالبی اشاره می‌كند كه در ادامه می‌خوانید.

طرفداران پروپاقرص apple و ios اپِلیوس‌ها (APPLIOSes)

افرادی كه نخستین انتخاب‌شان در موبایل مدل‌های اپل است افرادی هستند محتاط، محكم و كمتر انعطاف‌پذیر؛ از این رو همیشه دوست دارند ریشه‌دارترین، قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین‌ها را انتخاب كنند. درواقع آنها اپل را از این جهت انتخاب می‌كنند كه دوست دارند احساس قدمت و ریشه را با آن لمس كنند. اگر محتاط بودن را یكی از ویژگی‌های افراد درونگرا بدانیم، می‌توانیم بگوییم بعضی از طرفداران اپل بیشتر به سمت درونگرایی گرایش دارند. همچنین افرادی كه گوشی‌های اپل را انتخاب می‌كنند نسبت به افرادی كه گوشی‌های دیگر را می‌پسندند كمال‌گراتر و ایده‌آل‌گراتر به نظر می‌رسند.

اپلیكیشن‌های ios از آنجاكه خاص‌تر و ویژه‌تر هستند بیشتر توسط افرادی انتخاب می‌شوند كه دوست دارند متفاوت و مطرح باشند و با انتخاب اپل به‌نوعی می‌خواهند به‌طور غیرمستقیم این متفاوت و خاص بودن را به دیگران اعلام كنند. افرادی كه تنها انتخاب‌شان در گوشی موبایل اپل است و بس، رگه‌هایی از خودمحوری، قدرت‌طلبی و قدرت‌نمایی در شخصیت‌شان دیده می‌شود. درواقع دور شدن از آنچه متداول‌تر و رایج‌تر است به این افراد حس خوبی می‌دهد.

اندرویدی‌ها ANDROIDIANs

افرادی كه گوشی‌هایی با سیستم ‌عامل اندروید مثل سامسونگ، سونی و لكسوس را انتخاب می‌كنند افرادی هستند كه تنوع‌طلبی، انعطاف‌پذیری و سهل‌الوصول بودن برای آنها نسبت به قدمت اهمیت بیشتری دارد؛ از این رو برای اینكه بتوانند به سادگی نیازهای‌شان را از طریق امكاناتی كه گوشی برای‌شان فراهم می‌كند برطرف كنند بیشتر گوشی‌های مجهز به سیستم اندروید را می‌پسندند. این افراد به‌روز بودن را دوست دارند و چون اندروید به آنها این امكان را می‌دهد كه اپلیكیشن‌های به‌روز و جدید را روی گوشی‌شان نصب كنند گوشی‌هایی مثل سامسونگ و سونی را انتخاب می‌كنند.

طلایی‌پسندها GOLDIANs

آقایان به‌طور متداول گوشی‌های موبایل به رنگ تیره و خانم‌ها گوشی‌هایی به رنگ‌های روشن و شاد را انتخاب می‌كنند. اما عده‌ای از افراد هستند كه گوشی‌های موبایل با رنگ طلایی را می‌پسندند. از آنجا كه طلا نماد ارزش است، رنگ طلایی نمادی است از برتری‌طلبی و تفاوت؛ بنابراین كسانی كه گوشی‌های طلایی‌رنگ را انتخاب می‌كنند می‌توانند تمایلاتی از قدرت‌طلبی و برتری‌طلبی داشته باشند. این افراد متفاوت و ویژه بودن و تجمل را دوست داشته و مایلند كه قدرت و ثروت خودشان را به وسیله ابزار متحركی مثل گوشی موبایل یا خودرو به نمایش بگذارند. ممكن است رگه‌هایی از ویژگی‌های خودشیفتگی و نمایشی بودن هم در شخصیت این افراد دیده می‌شود.

مشكی‌پسندها BLACKIANs

عده‌ای از افراد هستند كه انتخاب اول‌شان در رنگ همه چیز ازجمله گوشی موبایل مشكی است. این افراد در كل از تفاوت رنگ خیلی لذت نمی‌برند. متعصب و خشك بودن می‌تواند یكی از ویژگی‌های این افراد باشد اما از آنجا كه مشكی به‌طور كلی مظهر و نمادی از رمز و راز و قدرت است، می‌توان گفت آن دسته از افراد كه در انتخاب گوشی موبایل مشكی بودن اولویت‌شان است افرادی قدرت‌طلب، قدرت‌نما، مرموز و درون‌گرا هستند.

گوشی‌بازها MOBILIANs

دسته‌ای از افراد دوست دارند هر چند وقت یك بار گوشی موبایل‌شان را عوض كنند و همواره به‌روزترین و جدیدترین گوشی را داشته باشند. تنوع‌طلبی و به‌روز بودن (up to date) شاخص‌ترین ویژگی شخصیتی این افراد است. آنها از ذات تكنولوژی و به‌روز بودن لذت برده و نوطلبی، برون‌گرایی، انعطاف‌پذیری و كنجكاوی از ویژگی‌های شخصیتی آنهاست. این افراد دوست دارند بدانند در دنیای تكنولوژی چه می‌گذرد تا از آن بهینه‌ترین و كارآمدترین استفاده را داشته باشند. اما انجام افراطی این كار نشانگر آن است كه این افراد بیشتر از اینكه گوشی موبایل، قابلیت‌ها و كارایی آن برای‌شان اهمیت داشته باشد، این برای‌شان مهم است كه به‌روز بودن‌شان را برای دیگران به نمایش بگذارند.

سطحی بودن و فقدان زیربناهای شأن اقتصادیاجتماعی در سایر حوزه‌ها می‌تواند از ابعاد زندگی آنها باشد. ممكن است این افراد اعتمادبه‌نفس اجتماعی پایینی داشته و تمایل به نمایش غلوآمیز موقعیت اقتصادی و شأن و اعتبار اجتماعی خود داشته باشند. این افراد به جای اینكه با همت، جسارت، قابلیت و شجاعت سعی در رشد و پیشرفت برای رسیدن به جایگاه ایده‌آل‌شان داشته باشند با ارتقای مدل گوشی‌ای كه دست‌شان می‌گیرند تلاش می‌كنند این جدید و به‌روز بودن را به رخ دیگران بكشند.

طرفداران موبایل‌های كشویی و دردار

زمانی كه گوشی‌های موبایل به شكل كشویی و دردار عرضه می‌شد، دسته‌ای از افراد همیشه در انتخاب‌ گوشی موبایل، مدل‌های كشویی و دردار را می‌پسندیدند. این افراد معمولا افرادی هستند كه درجاتی از احساس تقلا و احساس نمایش اجتماعی دارند. می‌توان گفت ممكن است این عده درجات خفیفی از تمایل به سلطه‌طلبی، پرخاشگری و تهاجمی بودن را داشته باشند. گاهی باز كردن كشو یا در گوشی حس تاثیرگذاری را در آنها تقویت می‌كند؛ از این رو مدل گوشی مورد علاقه آنها همیشه گوشی‌های دردار و كشویی است.

بیزار از گوشی‌های لمسی

دسته‌ای از افراد هم هستند كه با گوشی‌های لمسی ارتباط چندان خوبی برقرار نمی‌كنند و به‌خصوص در چند سال گذشته كه گوشی‌های دكمه‌ای و لمسی در بازار ارائه می‌شد، همیشه نوع دكمه‌دار را ترجیح می‌دهند و از گوشی‌های لمسی گریزان هستند. احتمالا این دسته از افراد اندكی از نظر روانی شلخته و بی‌دقت بوده و چون احتمال خطا در موبایل‌های لمسی بسیار زیاد است و این گوشی‌ها همیشه احساس اضطراب را در آنها ایجاد می‌كند، از این رو درصورتی‌كه انتخاب دیگری غیر از گوشی لمسی داشته باشند حتما آن را انتخاب می‌كنند.

كوچک پسندها

عده‌ای از افراد هستند كه هر چه اندازه گوشی موبایل كوچك‌تر باشد بیشتر آن را می‌پسندند و همیشه در خرید گوشی موبایل دنبال گوشی موبایلی هستند كه سایز كوچك‌تری دارد. محتاط، دیرجوش و مرموز بودن یكی از ویژگی‌های محتمل شخصیت این افراد است. این افراد در سایر جنبه‌های زندگی هم خیلی دوست ندارند به چشم آمده و مطرح شوند و نسبت به اینكه كسی وارد حریم خصوصی‌شان شود حساسیت زیادی دارند.

گیم‌بازها

افرادی كه به بازی كردن با موبایل‌شان علاقه زیادی دارند همیشه گوشی موبایلی را انتخاب می‌كنند كه امكان استفاده از گیم را برای آنها فراهم كند. هنگام انتخاب گوشی موبایل اندازه موبایل و میزان وضوح و شفافیت صفحه نمایش آن برای این دسته اهمیت زیادی دارد و باید به‌گونه‌ای باشد كه هنگامی كه از گوشی موبایل‌شان برای بازی كردن استفاده می‌كنند لذت دلخواه‌شان را كسب كنند. از آنجا كه گیم به‌شدت تمركز ایجاد می‌كند و یكی از ابزارهایی است كه حواس افراد را از مسائل آزاردهنده پرت می‌كند، می‌توان گفت این عده افرادی هستند كه استرس، اضطراب و آشفتگی ذهنی بالایی دارند.

موبایلم، عزیز جانم

عده‌ای از افراد هستند كه به گوشی موبایل‌شان تعلق خاطری عاطفی دارند و آنقدر آن را دوست دارند كه به راحتی نمی‌توانند آن را تعویض كنند و كنار بگذارند؛ این دسته افراد شخصیت‌هایی عاطفی و لمسی دارند. تحقیقات نشان داده كه لمس كردن، بخش وسیعی از مغز را درگیر كرده و به همین دلیل زیاد دیده می‌شود كه افراد به گوشی لمسی‌شان تعلق خاطر پیدا كنند و به راحتی نتوانند آن را با گوشی دیگری تعویض كنند. رگه‌هایی از وابستگی نیز در شخصیت این افراد دیده می‌شود. از این جهت كه شروع مجدد برای این افراد بسیار اضطراب‌آور است و نسبت به تغییر مقاومت نشان می‌دهند؛ بنابراین به‌طور ناخودآگاه از تعویض موبایل‌شان سر باز می‌زنند و چندین سال است كه گوشی موبایل‌شان را تعویض نكرده‌اند و علاقه و تعلق خاطر خاصی به آن دارند./ مجله زندگی ایده آل

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز