امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    124083

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:09 | ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

داستان 212x300 - شخصیت اصلی در جریان داستان باید از شکل ایستایی خارج شودترکمن نیوز-  یوسف قوجق، نویسنده و مدرس داستان‌نویسی در کارگاه تخصصی آموزش داستان گفت: در روند داستان باید نویسنده شخصیت اصلی را از شکل ایستا و منفعل به حالت پویا و فعال مبدل کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یوسف قوجق در این کارگاه تخصصی که ۲۵ آبان به مناسبت هفته کتاب با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران در سرای محله کوهک برگزار شد، در حضور ۲۵ داستان‌نویس جوان و نوجوان به آموزش مبانی داستان‌نویسی پرداخت.

این نویسنده در ابتدا مفهوم داستان و داستان‌نویس را تعریف کرد و در ادامه شرکت‌کنندگان در این کارگاه را با ساختار داستان و الگوهای متعدد آنها از جمله الگوی سه قسمتی شامل معرفی شخصیت و مکان و زمان، توسعه داستان با بحران و کشمکش و در انتها حل مسئله آشنا کرد.

قجق 300x225 - شخصیت اصلی در جریان داستان باید از شکل ایستایی خارج شود

شرکت‌کنندگان در این کارگاه با اوج و کشمکش و نحوه‌های مختلف پایان‌بندی داستان‌ها آشنا شدند. همچنین فنون توسعه و کنشگری شخصیت‌ها را فراگرفتند و آموختند چگونه نویسنده می‌تواند به توصیف دقیق حالت‌های روحی و رفتاری شخصیت‌ها بپردازد؟

قوجق در این کارگاه داستان‌نویسان جوان را با تفاوت روایت و زاویه دید و نیز ویژگی‌های اصلی داستان کوتاه در مقایسه با رمان آشنا کرد.

وی همچنین درباره تفاوت نویسنده با افراد معمولی سخن گفت و به مواردی چون داشتن نگاهی متفاوت به رخدادها، مطالعه و داشتن تجربیات زندگی اشاره کرد. یک نویسنده همچنین باید یک دفترچه یادداشت و نقشه راه برای نوشتن داستان داشته باشد و راه‌های پیداکردن ایده‌های داستانی را بشناسد.

در بخش پایانی این کارگاه، این مدرس درباره نحوه شکل‌گیری ساختار داستان و لزوم تبدیل شدن شخصیت اصلی از ایستا به پویا و فعال توضیح داد.

وی با بیان اینکه زیباترین شکل داستان، داستان کوتاه است، به خوانش نمونه‌هایی از این نوع داستان‌ها پرداخت و این کارگاه با پرسش و پاسخ و اهدای جایزه به فعال‌ترین شرکت‌کنندگان جلسه به کار خود پایان داد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز