امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

حمید حشمدار یونسکو 6 300x211 - شخصیت‌های بزرگ محصور مانده‌ی‌ اقوام را به جهانیان معرفی کنیم+عکسترکمن نیوز: مدیرعامل مرکز گفتمان صلح  به شناساندن و معرفی شخصیت‌های بزرگ و قابل احترام محصور مانده‌ی در بین اقوام ایرانی تاکید کرد و گفت: این افراد باید ملی و جهانی شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ حمید حشمدار در مراسم گرامیداشت 288-مین سالگرد تولد مخدومقلی فراغی در خصوص استفاده از زبان شعر در ادبیات ایران، اظهار داشت: کلام از انتقال مفاهیم مورد نظر ذهن نویسندگان عاجز است و بین آن چه که افراد مختلف از یک‌ کلام می فهمند تفاوت اساسی وجود دارد. دلیل اصلی استفاده از شعر به جای نثر در ادبیات ایران زمین نیز همین مورد است.

وی ادامه داد: وقتی کلام با احساس شاعر ممزوج می‌شود، کار شاعر نیز آسان تر شده و با احساس نهفته در کلام مفاهیم مورد نظر را به خوبی به مخاطبین انتقال می‌دهد.

حشمدار اضافه کرد: شاعران و اندیشمندان برای شناخت پدیده های اطراف و انتقال مفاهیم خود وارد ۳ ساحت: تجربه‌گرایی، شناخت فلسفی و شهود می‌شوند.

وی ادامه داد: شاعران و اندیشمندان بزرگ همانند مخدومقلی فراغی که تعدادشان بسیار اندک است وارد ساحت چهارم که عرفان نام دارد شده اند و مفاهیم را از طریق شعر که با احساس ممزوج شده است منتقل می‌کنند.

حمید حشمدار با بیان اینکه مخدومقلی فراغی و برج قابوس بن وشمگیر از نمادهای ترکمنصحرا هستند، تاکید کرد: شخصیت های بزرگ و قابل احترامی که در بین اقوام محصور مانده اند باید ملی و جهانی شوند و بهتر است برای شناساندن و معرفی شخصیت های بزرگی همچون مخدومقلی فراغی همایش بین المللی در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار شود.

مدیرعامل مرکز گفتمان صلح در خاتمه بیان داشت: جغرافیای ایران بزرگ “تار” و اقوام مستقر در آن همانند “پود” است و هر گره اش شخصیت بزرگی ایرانی. این تار،پود،نقش و گره‌ها مجموعا فرش بزرگ ایران را تشکیل می‌دهند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز