امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    63301

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    18:11 | ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

با حافظ در تركمنستان 300x178 - شبی با حافظ در توركمنستانتورکمن نیوز: نشست شبی با حافظ با حضور علاقه مندان تركمنی در محل رايزني فرهنگی كشورمان در عشق آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  روز گراميداشت شاعر بزرگ كشورمان حافظ، مراسم شبی با حافظ با حضور جوانان علاقه مند تركمن در عشق آباد برگزار شد.

در اين مراسم رضا خانيان رايزن فرهنگی كشورمان در سخناني به بررسی جايگاه حافظ در ميان ايرانيان پرداخت و گفت: همانگونه كه مختومقلی فراغی به عنوان يك شاعر بزرگ در توركمنستان مطرح و مورد احترام است و ديوان اشعارش در خانه هر توركمن وجود دارد، حافظ شيرازی نيز به عنوان بزرگترين غزل سرای ايران مورد احترام همه ايرانيان بوده و علاوه بر جايگاه ادبی، مردم از دير باز نوعی رابطه معنوی عميق با حافظ و اشعار عرفانی او برقرار كرده اند.

وي در ادامه با اشاره به شعر” نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد” و توضيح معاني و اشارات به كار رفته در اين شعر افزود: حافظ خود حافظ كل قرآن كريم بوده و به همين علت خواجه شمس الدين محمد شيرازي، حافظ لقب گرفته است. لذا مي بينيم كه اشعار او همگي به معاني عميق اشاره دارد و به همين علت در ميان شاعران بي شمار فارسي سرا، حافظ به چنين جايگاه بلند مرتبه اي دست يافته است.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين پيرامون تفال به ديوان حافظ كه مورد سؤال حاضرين بود، توضيحاتي ارائه كرد و افزود: حافظ خواني در ميان ايرانيان از دير باز به عنوان يك رسم و عادت مطرح بوده است و مردم هنگامي كه گرد هم جمع مي شده اند با تفال و مراجعه به ديوان حافظ اشعارش را مي خواندند و با توجه به معاني اشعاري كه در تفال مي آمده قائل به نوعي پيش بيني از سوي شاعر براي آينده خود بوده اند كه بيشتر نشان دهنده ميزان ارادت مردم به حافظ بوده است.

در ادامه اين مراسم، علاقه مندان تركمني كه خود با آموزش زبان فارسي با مفاهيم ادبي فارسي آشنايي پيدا كرده اند با تفال به ديوان حافظ و خواندن اشعار با راهنمايي رايزن فرهنگي، شبي خاطره انگيز و بیاد ماندنی را برای خویش رقم زدند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز