امروز : جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

3 1 300x224 - شاه غربت در باروری اندیشه‌های مخدومقلی، تاثیر گذار بوده استترکمن نیوز: در پایان مراسم بزرگداشت 288 مین سالگرد تولد مخدومقلی فراغی، شاعر و عارف نامدار ترکمن ایرانی در آق توقای، استاندار گلستان ضمن دیدار و زیارت آرامگاه شاه غربت، یکی از شخصیت‌های فرهنگی برجسته قزاق و معلم مخدومقلی فراغی، که در 200 متری جنوب آرامگاه مخدومقلی قرار دارد، طی سخنانی از شخصیت والای این عارف بزرگ و معلم مخدومقلی فراغی، قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس گفت: شاه غربت از این پس در غربت نخواهد ماند و این مکان نیز در آینده در کنار آرامگاه دولت محمد آزادی و مخدومقلی فراغی، به یکی از مراکز زیارتی و نقاط گردشگری استان گلستان و این منطقه در خواهد آمد.
حق شناس در ادامه سخنان خود ضمن قرابت و خویشاوندی شخصیت‌های بزرگی چون دولت محمد آزادی، مخدومقلی فراغی و شاه غربت که وی پدر همسر قزاق دولت محمد آزادی بوده است، افزود: این شخصیت‌ها الگوی وحدت ترکمن و قزاق و دیگر اقوام گلستانی است و بایستی ارج نهاده شود.

در این دیدار آبا ایشان محمدی، از نوادگان دولت محمد آزادی، ضمن قدردانی از حضور استاندار و فرماندار شهرستان مراوه‌تپه و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی، در کنار مزار شاه غربت، گفت: من وقتی که نوجوان بودم هر سال با پدرم مرحوم “عطا ایشان محمدی” و مرحوم “مراد دردی قاضی”، به این محل می‌آمدیم و قبر شاه غربت را زیارت می‌کردم.

2 1 300x236 - شاه غربت در باروری اندیشه‌های مخدومقلی، تاثیر گذار بوده است
وی افزود: در آن سال‌ها تک درختی در کنار قبر شاه غربت بود که اهالی منطقه به عنوان دخیل شدن، پارچه‌هایی را به شاخه‌های این درخت آویزان کرده و از وی حاجات خود را طلب می‌کردند که حالا این درخت از بین رفته است.
آبا ایشان محمدی بیان داشت: پدرم از قول جدمان دولت محمد آزادی نقل کرده و گفته بود “هر وقت به زیارت قبر من آمدید، اول قبر شاه غربت را زیارت کنید و بعد به اینجا بیایید که وی استاد حوزه علمیه من و استاد فرزندم مخدومقلی بوده است”.

در این دیدار ولی محمد خوجه و دولت بای قزاق، از شخصیت‌های فرهنگی برجسته ترکمن و قزاق گنبدکاووس، که طی سال‌های گذشته در خصوص معرفی شاه غربت تلاش بسیاری نموده‌اند، ضمن تشکر از حضور استاندار و مسئولان استانی، از استاندار گلستان خواستند که برای نشان دادن وحدت موجود بین قزاق‌ها و ترکمن‌های استان، به عنوان نماد وحدت اقوام گلستانی، در مورد احداث و بازسازی آرامگاه شاه غربت و آی بوبک، همسر قزاق دولت محمد آزادی که هر دو در این مکان آرامیده‌اند، توجه جدی بنمایند.

1 1 300x206 - شاه غربت در باروری اندیشه‌های مخدومقلی، تاثیر گذار بوده است

در این دیدار سرکنسول قزاقستان در گرگان نیز ضمن تشکر از حضور استاندار گلستان که به عنوان اولین استاندر گلستان، به زیارت قبر شاه غربت آمده، گفت: همسر دوم و قزاق دولت محمد آزادی در آن ایامی که مخدومقلی کودکی 5-6 ساله بود، او را به خوبی تربیت کرده و در باروری اندیشه‌های مخدومقلی، تاثیر گذار بوده است.
عید جان آیداشف در پایان افزود: سرکنسولگری قزاقستان برای ساخت آرامگاهی که متناسب با شخصیت شاه غربت در کنار آرامگاه دولت محمد آزادی و مختومقلی باشد، آمادگی خود را اعلام می‌دارد.

همچنین در ادامه امانگلدی ضمیر فرماندار شهرستان مراوه تپه در این دیدار طی گزارشی مختصر به استادار گلستان از مرمت جاده ورودی شاه غربت و فعالیت‌های انجام شده در محوطه آرامگاه مخدومقلی، سخن گفت و افزود: در آینده نزدیک محوطه شاه غربت مشخص و فنس کشی کشده و ساخت و ساز آن شروع خواهد شد.

4 1 300x224 - شاه غربت در باروری اندیشه‌های مخدومقلی، تاثیر گذار بوده است

در ادامه این دیدار استاندار به اتفاق همراهان خود از قبر آی بوبک، همسر قزاق دولت محمد آزادی که در ضلع شمالی آرامگاه شاه غربت قرار دارد، دیدار و پس از زیارت، برای شادی روح آن مرحومه فاتحه خواندند.
این دیدار با دعای خیر آخوند آبا ایشان محمد به پایان رسید.

گزارش از: رستم جرجانی

خبرنگار ترکمن نیوز در غرب گلستان

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز