امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    77120

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:28 | ۲۳ خرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

5. ایجاد توازن بین موضوعات ملی و حوزه انتخابیه :

در طول دوره نمایندگی آقای شادمهر در مجلس و بر حسب وظایف شخص نماینده که تصویب قوانین و نظارت بر حسن اجرای آنهاست، انتظار می رود که در انجام “وظایف ذاتی نماینده” نهایت تلاش خود را انجام دهد اما همزمان با انجام وظایف نمایندگی، شهروندان گنبدکاووس و حومه از وی انتظاراتی دارند و چه بسا برای تحقق مطالبات، بصورت مستمر پی گیری هم نمایند.

در واقع “نماینده مطلوب” از دید برخی از افراد، کسی است که نسبت به امور منطقه و مطالبات مردم پرتلاش باشد و به مواضع نماینده نسبت به موضوعات کلان ملی توجهی ندارند و برای این عده مهم نیست که نماینده منتخب نسبت به تصویب یا رد لایحه های مختلف چه نظری دارد.

نمونه واضح این امر، غیبت نماینده سابق گنبدکاووس در جلسه مجلس و روز رای گیری نسبت به پیوستن (یا ملحق نشدن) ایران به کنواسیون مبارزه با پولشویی و تامین مالی گروه های تروریستی است.

البته بررسی محتوایی لایحه و رد یا قبول این لایحه مدنظر نیست، بلکه غیبت نماینده محترم در چنین جلسه مهم مد نظر است که متاسفانه مسئولین رسانه (نماینده سابق) علت غیبت را توضیح ندادند.

اما شاید زمان آن رسیده است که تعریف نماینده مطلوب “بازبینی شود” و از نماینده علاوه بر پی گیری امور منطقه، مواضع وی را نسبت به لوایح طرح شده در مجلس جویا شد و حساسیت نشان داد. چرا که نماینده بر حسب اصل 84 قانون اساسی در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

6. مدیریت صاحبان ثروت :

بطور طبیعی برخی از صاحبات ثروت (و البته قدرت ) تلاش می کنند که از نماینده امتیازاتی بگیرند و از وی مطالباتی در آینده خواهند داشت.

در بین فعالان سیاسی و اجتماعی گنبد کاووس، نسبت به “مطالبات سران ثروت” از نماینده حساسیت خاصی وجود دارد و برخی از این افراد انتظار دارند که نماینده نسبت به خواسته های ناحق صاحبان ثروت مقاومت کند و مطیع نباشد.

نبایستی فراموش کرد که نماینده از یک سو دارای مشروعیت از طرف نظام سیاسی است و از طرفی مقبولیت مردمی دارد و بنابراین، قدرت و جایگاه ویژه دارد و از همین موقعیت می تواند استفاده نماید و بجای اینکه با صاحبات ثروت “تقابل” کند و یا “مطیع” آنها باشد، آنها را “مدیریت” کند و از ظر فیت این افراد در جهت امور منطفه و شهر استفاده نماید.

7. لیست اموال خود را اعلام کند

یکی از عواملی که می تواند محبوبیت آقای شادمهر بین مردم را افزایش دهد این است که اموال و دارایی های خود را از همین ابتدای کار اعلام نماید.

در واقع آقای شادمهر از همین ابتدای کار با مردم کاملا شفاف برخورد کند و از اعلام لیست اموال و دارایی های خود واهمه ای نداشته باشد. برای مردم چندان مهم نیست که در حال حاضر نماینده چه دارد؟ آنچه مردم به آن اهمیت می دهند این است که نماینده در پایان دوره نمایندگی چه دارد؟ و آیا داشته های نماینده با مزایا و حقوق نمایندگی تناسب دارد یا خیر؟

اگر آقای شادمهر این کار را انجام دهد و در پایان دوران نمایندگی، مجدد اموال و دارایی های خود را رسانه ای کند، بی شک یکی از قدمهای موثر برای پیروزی در دور آینده مجلس را بر داشته است.

ادامه دارد …

✍️ شکور زیرک
روزنامه نگار – کارشناس ارشد علوم سیاسی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز