امروز : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    87590

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:32 | ۰۶ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مرزی گنبد 300x176 - شادمانی کشاورزان مرزنشین گنبدکاووس از نخستین بارش زمستانیترکمن نیوز:  بارش ۱۶.۵ تا ۳۲ میلی‌متری باران و یک تا هفت سانتی‌متری برف ۴۸ ساعت گذشته در مناطق کم باران و خشک نواحی شمالی و مرزی شهرستان گنبدکاووس، سبب شادمانی کشاورزان این منطقه و امیدواری آن‌ها برای سال زراعی پربرکت شده است.

مطابق اعلام رییس هواشناسی گنبدکاووس به ایرنا، از شامگاه پنجشنبه گذشته تا صبح امروز شنبه در مناطق شمالی و مرزی این شهرستان از ۱۶.۵ تا ۳۲ میلی‌متر باران و بین یک تا هفت سانتی‌متر برف بارید.

منصور فرشاد افزود: بارش سالانه این مناطق عموما کمتر از ۲۰۰ میلی‌متر است و جزو مناطق کم باران و خشک به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: بیشترین بارش باران نواحی شمالی و مرزی گنبدکاووس در بازه زمانی ذکر شده مربوط به روستای داشلی برون با ۳۲ میلی‌متر و کمترین بارش نیز مربوط به روستای آی‌تمر با ۱۶.۵ میلیمتر بود.

وی اضافه کرد: بیشترین بارش برف در مناطق شمالی گنبدکاووس نیز مربوط به روستاهای دولت‌نظر، آی‌تمر و کلیجه با هفت سانتی‌متر و داشلی برون با یک سانتی‌متر بود.

در همین پیوند مسوول مرکز جهادکشاورزی اترک گنبدکاووس که بخش داشلی برون در حوزه فعالیت این مرکز قرار دارد به خبرنگار ایرنا، گفت: بارش های ۴۸ ساعت گذشته در این منطقه خشک و کم باران، کشاورزان و دامداران منطقه را شادمان کرده است.

محمد آلق افزود: بخش داشلی برون گنبدکاووس ۵۵ هزار هکتار اراضی زراعی دارد که ۱۶ هزار هکتار آن آبی و بقیه به صورت دیم کشت می‌شود و بارش‌های اخیر حداقل به اندازه یک آبیاری تکمیلی برای رویش گیاه گندم، جو و دانه روغنی کلزا و یا بهبود سطح سبز این محصولات موثر است.

آلق با اشاره به کشت هزار و ۳۱۲ هکتار دانه روغنی کلزا در اراضی دیم بخش داشلی برون در سال زراعی جاری، ابراز امیدواری کرد با تداوم بارش‌ها در فصل زمستان، کشاورزان این بخش کم باران و خشک، سال زراعی خوبی را تجربه کنند.

همچنین رییس اداره هواشناسی گنبدکاووس در خصوص میزان بارش دیگر مناطق این شهرستان گفت: از پنجشنبه گذشته تا صبح امروز شنبه، در مناطق مرکزی و جنوبی گنبدکاووس از ۸.۵ تا ۲۱.۱ میلی‌متر باران ۲ تا ۳ سانتی‌متر برف بارید.

فرشاد افزود: بیشترین بارش باران در این مناطق مربوط به شهر گنبدکاووس با ۲۱.۱ میلی‌متر و کمترین آن مربوط به روستای ایمر سرتپه با ۸.۵ میلی‌متر بود.

وی ادامه داد: در مجموع از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون میزان بارش در شهرستان گنبدکاووس ۱۰۳.۵ میلیمتر بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزایش دارد اما نسبت به دوره بلند مدت ۲۱ درصد کمتر شد.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که هرساله حدود ۱۴۵ هزار هکتار آن به زیر کشت زراعت پاییزه بویژه گندم می‌رود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز