امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

دنگلان 1 300x195 - سیل، برکت را به دامان شالی‌کاران گلستان سرازیر کرد+عکستورکمن نیوز: عضو هیئت مدیره برنج کشور با بیان اینکه سیل ۹۸ برای کشاورزان و شالی‌کاران برکت داشت گفت: ایران در سال جاری در تولید برنج به خودکفایی رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   سید نقی حسینی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: بیشترین سهم را از خودکفایی برنج استان خوزستان دارد و سهم گلستان ۲۵ درصد بوده است.

وی افزود: مجموع کشت برنج کل کشور در سال گذشته ۶۱۰ تا ۶۲۰ هزار هکتار بوده اما با شرایط جوی آغاز سال این رقم به ۸۴۰ تا ۸۵۰ هزار هکتار رسیده و با ۳۰ درصد افزایش کشت عملا تهدید سیل برای شالیکاران به فرصت تبدیل شده است.

حسینی در ادامه گفت: در گلستان میانگین سطح کشت سابقا ۶۰ هزار هکتار بوده و در سال جاری با افزایش حدود دو برابری به ۱۱۸ هزار هکتار رسیده است.

وی با اشاره به ۶۶۰ هزار تن واردات برنج در نیمه اول سال جاری تاکید کرد: با رسیدن به خودکفایی در نیمه دوم سال نیازی به واردات نداشته و در این شرایط سخت تحریم کشور، حدود ۱/۱ دهم میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشتیم و برنج از بازار داخلی تامین شد.

عضو هیئت مدیره برنج کشور با اشاره به افزایش سطح کشت در سال جاری افزود: در گذشته ۳ میلیون و یکصد هزار تن شلتوک در کشور تولید می شده که این رقم در سال ۹۸  به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش یافته است و استان گلستان حدود ۸۰۰ هزار تن سهم تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به جمعیت ۸۳ میلیونی ایران افزود: با ضریب میانگین تولید ۹/۲ میلیون تن تولید برنج سفید در کشور و سرانه مصرف ۳۵ کیلوگرم با تولید حدود ۳ میلیون تن برنج به خوداتکایی رسیده‌ایم و دیگر نیاز به واردات نداریم.

حسینی در رابطه با میزان کشت برنج در استان گفت: در استان بیشتر برنج های باکیفی و طارم کشت می شود که حدود ۳۰ درصد از کشت متعلق به برنج ندا و شیرودی، ۳۵ درصد برنج فجر و بقیه هم برنج های کیفی و طارم و دم سیاه بوده است.

مدیر کارخانه شالیکوبی دنگلان گفت: در گلستان ۱۳۸ کارخانه شالیکوبی مجوز دارند که از این تعداد ۱۲۰ کارخانه فعال هستند و حدود ۵۰ درصد از شالیکوبی های استان به صورت مدرن و بقیه به صورت سنتی فعالیت دارند.

حسینی درباره کشت مجدد شالی در گلستان گفت: به علت آب و هوای استان، اختلاف دمای زیاد شب و روز و برداشت دیرتر کشت اول امکان کشت مجدد شالی در این استان وجود ندارد.

وی  با بیان اینکه گلستان و ۱۲ استان دیگر محدودیت کشت شالی دارند گفت: این محدودیت به دلیل بحران آب کشور و برداشت غیرمجاز و بی رویه آب های زیرزمینی است.

عضو انجمن شالیکوبی داران استان درباره خشکه کاری برنج گفت: مصرف آب در کشت شالی ۲۲ تا ۲۳ هزار متر مکعب است که در خشکه‌کاری این میزان به حدود ۷ تا ۸ هزار متر مکعب کاهش می یابد.

سید نقی حسینی در خاتمه گفت: در سالجاری حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به خشکه کاری شالی اختصاص داده شده است که افراد متقاضی می توانند با دریافت مجوز «خشکه کاری» برنج کشت نمایند.

در پایان خبرنگاران از خط تولید کارخانه شالیکوبی مدرن دنگلان بازدید به عمل آوردند.

گزارش از: آینا شیرزاد

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز