امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    103766

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:07 | ۲۳ آبان ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

محمداف1 300x151 - سیاست ترکمنستان ایجاد روابط مؤثر و قابل اعتماد در منطقه استترکمن نیوز:  رئیس جمهور ترکمنستان روابط «عشق آباد» با کشورهای منطقه را موثر، قابل اعتماد و با نتایج مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی TRT World ترکیه، روابط «عشق آباد»  با کشورهای منطقه را موثر، قابل اعتماد و با نتایج مثبت ارزیابی کرد.

وی در این مصاحبه تاکید کرد: ما بر اساس اصول حسن همجواری، احترام متقابل، برادری و سوابق تاریخی، فرهنگی و تمدنی به هم نزدیک هستیم.

رهبر ترکمنستان گفت: چنین پایه محکمی باعث می‌شود که با اطمینان به آینده نگاه کنیم، برنامه‌های بزرگ، بلندمدت و اجتماعی را برای همکاری در همه زمینه‌ها ترسیم کنیم.

رئیس جمهور ترکمنستان با اشاره به نشست مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی در ترکمنستان در ماه آگوست سال جاری خاطر نشان کرد: این قالب جدیدی از روابط سیاسی در سطح عالی دولتی است و ما اطمینان داریم که به بستری دائم برای بهبود فرآیندهای خلاقانه در آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد.

 وی همچنین تاکید کرد که سران کشورهای آسیای مرکزی به طور سیستماتیک مذاکراتی را انجام می‌دهند و بر اتخاذ تصمیمات هماهنگ و دوجانبه برای توسعه پایدار و مترقی منطقه و رفاه مردم گام برمی‌دارند.

رئیس دولت ترکمنستان تاکید کرد: این مذاکرات بر حفظ صلح، ثبات و امنیت در منطقه، توسعه همکاری‌ها در زمینه اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، محیط زیست و همچنین ادغام آسیای مرکزی در روابط اقتصادی و قاره‌ای جهان متمرکز است.

بردی محمداف خاطرنشان کرد: یک سال و نیم است که کشورهای با اتحاد با کشورهای دیگر تلاش گسترده را در مبارزه با بیماری همه گیر دارد.

وی با اشاره به موضوع نشست سه جانبه آتی آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه در آینده نزدیک ابراز اطمینان کرد که این فرمت تقاضای زیادی دارد و به طور کامل اجرا خواهد شد.

رئیس جمهور ترکمنستان گفت: در حال حاضر سطح روابط رهبران ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه، این امکان را به ما می‌دهد که با اطمینان و به طور موثر همکاری‌های سه جانبه را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و بشردوستانه توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: کشورها نیز به طور مشترک تلاش می‌کنند تا صلح، ثبات و امنیت جهانی، را با همکاری و درک متقابل در منطقه ایجاد کنند.

رئیس جمهور ترکمنستان با اشاره به رویکردهای ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه بر توسعه مناطق آسیای مرکزی، خزر و دریای سیاه این تلاش را مثبت ارزیابی کرد.

بردی محمداف گفت: تمرکز بر ظرفیت‌های سه کشور، استفاده از منابع مشترک، قابلیت‌های جغرافیایی، صنعتی و فناوری می‌تواند انگیزه قدرتمندی را نه تنها به اقتصادهای ملی، بلکه به ژئواکونومیک کل اوراسیا بدهد.

وی با بیان اینکه ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه در ایجاد در مسیرهای استراتژیک مانند انرژی، حمل و نقل و ارتباطات قابل اعتماد هستند با ابراز امیدواری از برگزاری نشست روسای جمهور سه کشور در آینده نزدیک که پیش از این به دلایل شناخته شده به تعویق افتاده بود،  گفت: این دیدار صفحه درخشانی در تاریخ روابط بین دو کشور خواهد گشود. سه کشور برادر، به بهبود و غنی‌سازی همکاری‌های جدید کمک خواهند کرد.

بردی محمداف با اشاره به پروژه‌های منطقه‌ای، انرژی و حمل‌ونقل، اهمیت راهبردی ساخت خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند را مورد توجه قرار داد و از قصد احداث چهارمین شاخه خط لوله گاز از ترکمنستان به چین از طریق آسیای مرکزی خبر داد.

رهبر ترکمنستان همچنین آینده روشنی برای کریدور حمل و نقل افغانستان-ترکمنستان-آذربایجان-گرجستان-ترکیه بیان کرد.

وی در پایان گفت: به طور کلی، استراتژی ترکمنستان از منظر سرعت توسعه و ادغام در اقتصاد جهانی، توسعه همکاری‌های بین المللی در فضای اوراسیا با هدف استفاده مؤثرتر از توانایی‌های جغرافیایی و منابع  در کشورهای منطقه قابل توجه است.

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز