امروز : پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112058

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:06 | ۱۱ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اجلاس روسای جمهور کشورهای ساحلی خزر در عشق آباد 300x200 - سیاست، اقتصاد، تجارت، زیست‌محیطی و روابط بشردوستانه در نشست مسئله خزر پیگیری شودترکمن نیوز:  رئیس جمهور ترکمنستان گفت: در این نشست مهم‌ترین جنبه‌های مسئله خزر مانند سیاست، اقتصاد، تجارت، زیست‌محیطی و روابط بشردوستانه پیگیری می‌شود. مهم‌ترین وظیفه و در عین حال شرط اصلی موفقیت همکاری‌های پنج‌جانبه، تأمین امنیت قوی، بلندمدت و غیرقابل تقسیم در منطقه خزر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «سردار بردی محمداف» در ششمین اجلاس روسای جمهور کشورهای ساحلی خزر در «عشق آباد» اظهار کرد: باید با هم اطمینان حاصل کنیم که منطقه خزر همچنان منطقه‌ای با ثبات و اعتماد و عاری از هرگونه تهدید برای صلح و توسعه باقی خواهد ماند. وظایف فوری در این زمینه، مقابله مشترک با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جنایات سازمان یافته و هر گونه فعالیت غیرقانونی دیگر است.

وی افزود: این نشست را تاییدی بر اهداف مشترک خود در دریای خزر و آمادگی برای ادامه همکاری نزدیک می‌دانیم. همانطور که مشخص است، در آوریل 2002، اولین اجلاس سران خزر در عشق آباد برگزار و سپس پایه و اساس همکاری‌های سیستمی در درازمدت در طیف دستور کار خزر گذاشته شد.

بردی محمد اف با اشاره به دستاوردهای اجلاس گذشته خزر در تهران، باکو، آستاراخان و آکتائو بیان کرد: در دوره گذشته اقدامات زیادی انجام شده است که به دستاورد مشترک امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در آکتائو در سال 2018 می‌توان اشاره کرد.

وی افزود: در عین حال، بررسی تعدادی از موافقت نامه‌ها در زمینه همکاری در خزر ادامه داشته و دارد. همه اینها منجر به این شده است که امروزه تعامل ما ویژگی کیفی و محتوایی پیدا کرده و به طور هدفمند، پیش رونده و موثر در حال توسعه است.

ئیس جمهور ترکمنستان گفت: بیانیه تصویب شده در سال 2018 در اجلاس سران در آکتائو منعکس کننده این نکته است و ما انتظار داریم که رایزنی‌های شرایط لازم را برای اقدام هماهنگ ارگان‌های دولتی کشورها فراهم کند. مصلحت می‌دانیم با سپردن هماهنگی به این گروه توسعه تفاهم نامه‌ها و اختیارات این سازوکار همکاری را گسترش دهیم. در میان آنها، ما اهمیت ویژه‌ای به تکمیل موافقت نامه روش شناسی ایجاد خطوط پایه مستقیم در دریای خزر می‌دهیم.

وی همچنین پیشنهاد کرد: وزرای خارجه که به صورت دوره‌ای جلساتی در زمینه‌های اولویت دار همکاری در همه جنبه‌های دستور کار پنج جانبه برگزار کنند.

 بردی محمداف گفت: چند سالی است که کارشناسان کشورهای حاشیه دریای خزر اسناد و مدارک در زمینه مبارزه با شکار غیرقانونی، قاچاق غیرقانونی مواد مخدر، تامین امنیت دریانوردی، جستجو و نجات در دریا را بررسی می‌کنند. مایلم از همه شرکت کنندگان در این فرآیند به دلیل مشارکت آنها در دستیابی به اهداف تعیین شده تشکر کنم. امیدواریم این اسناد در آینده نزدیک آماده شوند.

رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه اقتصادی این دریا اشاره و تاکید کرد که اولویت بی قید و شرط همکاری در دریای خزر حوزه اقتصادی، دارای چندین وجه است؛ حمل و نقل، لجستیک، ارتباطات، انرژی، همکاری‌های صنعتی از آن جمله است.

بردی محمداف در حوزه حمل و نقل گفت: اگر دریای خزر را دریای فرصت‌ها به‌عنوان قطب اتصال حمل‌ونقل و جریان‌های ترانزیتی در اوراسیا در امتداد خطوط شرق-غرب و شمال-جنوب بنامیم. مطمئن هستم که چنین اهمیتی برای دریای خزر در آینده بیشتر خواهد شد. مسلماً، کشورهای ما باید به طور جدی بر ساخت و نوسازی زیرساخت‌های بندری، ایجاد طرح‌های لجستیکی پایدار، قابل اعتماد و کارآمد برای تبدیل منطقه خزر به فضایی راحت، مدرن و سودآور برای جریان‌های بین‌المللی کالا تمرکز کنند.

وی تاکید کرد که فارغ از شرایط سیاسی، باید مسئولانه و دوراندیشانه به آینده نگریست. در پس زمینه همه دشواری‌ها و تضادهای کنونی در سیاست جهانی، کشورهای حاشیه خزر نیازمند حفظ وحدت در درک اهداف مشترک و سرنوشت مشترک هستند.

 رئیس جمهور ترکمنستان گفت: در این راستا از اجرایی شدن موافقتنامه بین دولتی همکاری در حوزه حمل و نقل در دریای خزر ابراز خرسندی می‌کنیم. متقاعد شده‌ام که تجارت بین المللی، موسسات مالی توجه و علاقه مند به منطقه خزر هستند، پتانسیل و ارزش ژئواکونومیک آن را درک می‌کنند. با فراهم کردن شرایط مناسب برای کارآفرینی و رفع موانع غیرضروری، خزر را به مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاری‌های جدی و بلندمدت تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: در مورد اهمیت حمل و نقل دریای خزر، به درستی می‌توان هدف بلندپروازانه اما واقع بینانه‌ای را برای تبدیل آن به بخشی جدایی ناپذیر از احیای جاده بزرگ ابریشم تعیین کرد.

بردی محمداف نیز به همکاری‌های صنعتی پرداخت و گفت: مهم ترین موضوع همکاری صنعتی خزر است. کشورهای ما دارای منابع طبیعی گسترده، پتانسیل قوی صنعتی و فناوری هستند.

رئیس جمهور ترکمنستان بیان کرد: کسب و کار خصوصی نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند. لازم است تا مجامع تجاری هدفمند کشورهای دریای خزر راه اندازی شود که طی آن کارآفرینان ما بتوانند مستقیماً ارتباط برقرار کنند، به طور مستقل طرح‌های مشارکتی را در جایی که برای آنها مفید و مصلحت است، ایجاد کنند. در این راستا، پیشنهاد می‌کنیم به ایجاد شورای همکاری تجاری کشورهای حاشیه خزر به عنوان بستری مستقل و بدون دخالت دولت برای همکاری‌های نزدیک فکر کنیم.

وی گفت: هدف مهم مشترک ما حفاظت از محیط زیست دریای خزر است. موضع ترکمنستان در اینجا به وضوح تدوین و اصولی است که کلیه فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی باید به شدت با ایمنی زیست محیطی مخزن بستر دریا در ارتباط و با استانداردهای شناخته شده بین المللی زیست محیطی مطابقت داشته باشد. در این زمینه، ما با اقدام هماهنگ سازوکارهای همکاری از قبل ایجاد شده، اهمیت می‌دهیم.

رئیس جمهور ترکمنستان ضمن قدردانی صمیمانه از همه روسای جمهو کشورهای حاشیه خزر گفت: ما به توسعه روابط بشردوستانه توجه ویژه داریم. در دوران سخت کرونا، کشورهای دریای خزر متحد شدند و نمونه‌ای از همبستگی و کمک متقابل را به نمایش گذاشتند. حامی ایجاد و گسترش روابط فرهنگی هستیم. در این راستا، پیشنهاد می‌کنیم که یک توافقنامه پنج جانبه برای همکاری در حوزه فرهنگ امضا شود.

وی با اشاره به پتانسیل عظیم دریای خزر و سواحل آن را به عنوان یک مکان تفریحی و گردشگری عنوان کرد: از ابتکارات برای بهبود همکاری‌های منطقه‌ای در صنعت گردشگری و کشتیرانی حمایت می‌کنیم. ترکمنستان به عنوان یک شرکت کننده فعال در گفت و گوی خزر، آماده است، کمک به این روند را ادامه دهد، با علاقه به بحث و گفت و گو و یافتن راه حل‌های توافق شده در مورد همه مسائل بپردازد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز