امروز : یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

صدا 300x200 - سکوت‌های طبیعی شده را به صدا تبدیل کنیمیادداشت- ترکمن نیوز:  در منطقه‌ای که اغلب، شغل اصلی مردمان آن کشاورزی است و معیشت و ارتزاق زندگی آن‌ها بر پایه‌ی درآمد حاصل از این شغل می‌چرخد، اگر بین سود – ضرر( دخل و خرج) درآمد حاصله از کشاورزی رابطه‌ی منطقی وجود داشته باشد اقتصاد و درآمد کل منطقه اعم از بازرگانان، بازاریان ، کسبه‌ی کل و جزء را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به عبارتی دیگر، فعالیت‌های ناشی از کشت و زرع نه تنها در اِشل کلی باعث تامین و امنیت غذایی جامعه می‌شود بلکه معادلات مالی حاصل از درآمد کشاورزی پاشنه‌ی آشیل رونق اقتصادی بیشتر مشاغل منطقه است.

شاید با درک این موضوع بود که در کوران انتخابات مجلس یازدهم کاندیداهای حاضر یکی از محورهای برنامه‌های تبلیغاتی خود را معطوف به مقوله‌ی کشاورزی کرده بودند.
با فرض صحت فرضیه‌های فوق الاشاره، هر کدام از کاندیداها با در نظر گرفتن بخش کشاورزی بعنوان یکی از محورهای توسعه‌ی زیربنایی و ساختاری حوزه‌ی انتخابیه، نطق‌های آتشین و غَرّایی درباره‌ی کشاورزی و استعداهای موجود در آن، برنامه‌های مدّون در نظر گرفته شده با توجه به مشکلات موجود خاص هر اقلیم و منطقه و عوامل رشد و پیشرفت در این مقوله را به کرّات بیان کرده بودند.
سخنانی که در قالب موارد با ظاهری پوپولیستی با محوریّت نگاه صنعتی به کشاورزی، احیاء و تجدید صنایع تبدیلی در آن و بهره‌برداری از علوم نوین در بخش کشاورزی مطرح شده بود.

گلستان 211x300 - سکوت‌های طبیعی شده را به صدا تبدیل کنیم

امّا آنچه این روزها شاهد و ناظر وقایع موجود در بخش کشاورزی هستیم به نوعی در تضاد و تعارضی عمیق با رخدادهایی است که قرار بود در اوضاع و ساختار کشاورزی منطقه رُخ دهد.

با قبول این واقعیّت که افزایش قیمت لجام گسیخته‌ی نهاده‌های کشاورزی به دلایل کلیشه‌ایی چون تحریم و ….است امّا تعدّد ارگان‌های موثر در سطوح مدیریتی بر ساختار مجموعه ی کشاورزی (وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نفت) و فقدان سازمانی که بطور مستقیم مسئول بخش سیاستگذاری بر این شاهراه اقتصادی باشد را نباید نادیده گرفت.
با این وجود، با قبول تمامی مشکلات در ساختار کلی سیاست گذاری در بخش کشاورزی و وجود سوء مدیریت و موازی کاریها در سطوح میانی و پایینی نظام مدیریتی کشاورزی (که شرح آن از حوصله ی مقال خارج است) نافی نظارت مسئولین ذیربط و دخالت آن‌ها در این باره نمی‌تواند باشد.

طی روزهای گذشته افزایش قیمت کودهای شیمیایی ازته فسفره و پتاسه دلیلی بر این ادعاست. که علّت افزایش قیمت هر کیسه کود شیمیایی به ۵۰۰ هزار تومان در فاصله‌ی یک الی دو ماهی که به کشت محصول گندم یا جو مانده است چه می‌تواند باشد؟
عکس‌العمل مجلس جهادی و انقلابی در بهترین حالت طرح سوال از وزیر مربوطه خواهد بود که در فاصله ی زمانی طرح سوال ،جواب وزیر و قانع شدن یا نشدن نمایندگان و……نه ده‌ی خواند ماند نه دهقانی….
در بخش دولتی وجود سیکل معیوب و ناقصی از تهیّه، توزیع و پخش عادلانه ی نهاده های شیمیایی خود بحثی جداست که نگارش یادداشتی مستقل در این زمینه را می‌طلبد.

علی ایحال اگر چه داشتن دغدغه در زمینه‌های فرهنگی یا اجتماعی چون استفاده یا انتصاب از نیروهای متخصص بومی یا بیان اجحافهایی که در این عزل و نصب‌ها در حق قوم خاصی در گذشته و زمان حال رفته است کاملاً بجا و منطقی است یا بیان نام‌گذاری خیابان‌ها و میدان‌های شهر و توضیح آثار و تبعات این عمل و مشکلات استعمالِ اسامی قدیم یا جدید در زندگی روزمره ، امری پسندیده است، ولی توجه به آسیب‌های قشری که شاید منبع یا مفرّی برای بیان مشکلات موجود نداشته باشند از ناحیه‌ی اشخاص حقوقی و حقیقی مانند سایت‌ها و کانال‌های مجازی و کسانی که در این عرصه های قلم فرسایی می‌کنند به نوعی می‌تواند مکّمل دغدغه‌مندی ایشان در زمینه‌های دیگر اجتماعی باشد ….

احمد ایگدری
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز