امروز : چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۰۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

آب روز عید قربان روستاهای کلاله 3 300x211 - سهل‌انگاری مدیریت آبفار شهرستان کلاله در یک واقعه بزرگ معنویترکمن نیوز: عید سعید قربان یکی از بزرگ‌ترین وقایع دینی و معنوی مسلمانان جهان است و مردم برای این روز الهی که آزمون همگانی مسلمین است، ماه‌ها و روزها تدارک می‌بینند تا با قربانی نمودن گوسفند و گاو فرایض دینی خود را بجا آورند، اما دریغ از اهمیت آن برای برخی مسئولین شهرستانی.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  کلاله یکی از شهرستان‌های زیبا و گردشگری کشور در شرق گلستان است و از مرکز استان حدود ۱۳۰  کیلومتر (۲ ساعت) فاصله دارد و همچنان سو مدیریت برخی مسئولین در این شهرستان نمکی است بر زخم مردم مسلمان و کمتر توسعه یافته کلاله.

معمولا مسئولین در آستانه مناسبت‌ها و وقایع بزرگ و ملی، مذهبی ضمن برگزاری جلسات اداری و شورایی، مسائل و مشکلات موجود و یا احتمالی را بررسی و در جهت رفع و یا کاهش آسیب‌های آن تمهیدات لازم را می‌اندیشند تا مردم شهرستان بتوانند مراسم عید قربان را بدون دغدغه انجام دهند.

 

آب روز عید قربان روستاهای کلاله 2 300x211 - سهل‌انگاری مدیریت آبفار شهرستان کلاله در یک واقعه بزرگ معنویمردم کلاله از مدیریت آبفار شهرستان کلاله گلایه‌ها دارند

متاسفانه این ارگان بسیار مهم برای روز بزرگی چون عید سعید قربان که در ترکمنصحرا بین ۳ تا ۷روز برگزار می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، هیچگونه تمهیداتی انجام نداده بودند.

در روز امتحان الهی مسلمانان، وقی اهالی روستاهای شهرستان کلاله با صدای ملکوتی اذان خواستند برای ادای نماز و فریضه الهی خود یعنی مراسم قربانی کردن گوسفند مهیا شوند از قطع آب لوله‌کشی جا خوردند چراکه روزهای قبل اندک آبی جاری بود و با جمع آوری آن در سطل‌ها و دبه‌ها می‌توانستند امورات روزانه را انجام دهند.

آب شهرستان قطع بود در حالیکه روز قبل هیچگونه هشداری از طرف مسئولین آبفار به مردم اعلام نشد تا لااقل بتوانند خود چاره کارشان را ببینند.

این موضوع نارضایتی شدید اهالی روستاهای شهرستان را در برداشت و شورای اسلامی، دهیار و آبدار روستا نیز در پاسخگویی به مردم ماندند که چه بگویند و چاره کنند.

همانطور که می‌دانید قربانی کردن دام بدون نظافت و رفع خون‌آبه، فضولات و اضافات باقی مانده از ذبح آنهم در چنین روزهای گرم تابستانی باعث آلودگی محیط زندگی و نیز بوی تعفن شدیدی در محلات ایجاد می‌کند که خود مضاف بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران وضعیت قرمز شیوع کرونایی  استان گلستان و سراسر کشور است.

سوال اینجاست- آیا مسئولین خود از نبود ذخایر آبی شهرستان کلاله برای چنین روزی آگاهی داشته‌اند؟

آیا خود آگاه بودند و به مردم اطلاع رسانی نکردند؟

آیا در استان گلستان کسی نبود عدم مدیریت این مسئولیت حیاتی را مدیریت کند؟

آیا شورای تامین در جلسات ستاد کرونا و نیز جلسه پیش از روز عید قربان مسائل و کمبودهای شهرستان به ویژه آب را بررسی نکرده‌اند؟

 

آب روز عید قربان روستاهای کلاله 1 300x211 - سهل‌انگاری مدیریت آبفار شهرستان کلاله در یک واقعه بزرگ معنویآنچه که مسلم است ضعف مدیریت آن هم در لایه‌های مختلف مسئولین شهرستانی و استانی آبفا است.

با پیش آمدن چنین وضعیتی اعضای شورای اسلامی و دهیاران برای پیگیری موضوع با مسئولین آب شهرستان تماس می‌گیرند و راه حل را جویا می‌شوند.

اما پاسخ مسئولین بیش از پیش دلسرد کننده است چراکه اعلام می‌کنند آب را (حالا به هر دلیلی) خودشان قطع کرده‌اند و ساعت (۰۹:۱۵) دقیقه صبح وصل خواهد شد بعدا هم تماس گرفتند گفتند تا ۹ شب وصل خواهد شد.

اما «این قصه سر دراز دارد» و جریان قطعی آب تا روز دوم عید قربان ساعت (۱۱:۳۰) ادامه داشت و بدتر از آن در بخش‌های شرقی شهرستان و روستاهای دورتر تا ساعت (۱۸:۰۰) غروب فاقد جریان آب شرب لوله‌کشی بوده‌اند و در  روستاهای دهنه، صوفیان، قرجه نیز این مشکل در طی این دو روز وجود داشت.

آب روستاهای شهرستان کلاله ۲ روز و یک شب قطع بود

بر اساس گزارش ترکمن نیوز: عطابردی‌ خانی خبرنگار پیشکسوت ترکمنصحرا و (سیمای گلستان) در خصوص موضوع قطع آب روستاهای شهرستان کلاله گفت: شخصا موضوع را پیگیری کرده با روابط عمومی آبفا استان تماس گرفتم و ایشان قول همکاری و رسیدگی طریق مدیریت آبفا کلاله را دادند که این معضل با این وجود ابتر ماند.

وی افزود: وقتی از خود مدیریت آبفا نتیجه حاصل نشد به علت دغدغه شدید موضوع آب روستائیان منطقه با آقای کاویانی تهیه کننده برنامه روزنه صدای مرکز گلستان تماس گرفتم و ایشان نیز از طریق مسئولین آبفا استان این موضوع را پیگیری کردند.

خانی تصریح کرد: سپس با  آقای ناصری در بخش سیمای گلستان تماس گرفتم و ایشان نیز گفتند حتما به جد مضوع را پیگیری خواهندکرد و نتیجه حاصل از پیگیری ایشان پاسخ گرفتند؛ از طرف آبفا مقرر گردیده در صورت ادامه مشکل قطع آب، از طریق اعزام تانکر به اهالی روستاها آبرسانی خواهند کرد.

 

آب روز عید قربان روستاهای کلاله 4 300x211 - سهل‌انگاری مدیریت آبفار شهرستان کلاله در یک واقعه بزرگ معنویمعضلات قطع آب در روز عرفه و عید قربان 

در روستای تمر قره قوزی مرکز دهستان تمران که جمعیتی حدود ۷ هزار نفر دارد حداقل ۴ هزار گوسفند ذبح می‌شود، آیا مسئولین اداره آبفا شهرستان کلاله فکر بهداشت فردی و محیط زیست این تعداد جمعیت را در ایام کرونا نکرده بودند که بدون هیچ برنامه‌ریزی، آب ذخیره شده و شیرفلکه آب لوله‌کشی را بستند؟

مسئولین آبفار کلاله مگر نمی‌دانستند که مصرف آب در چنین روستای با وجود این جمعیت قابل توجه برعکس روزهای معمولی به حداقل دوبرابر آب نیاز روزهای عادی می‌شود؟

بستن شیر آب به روی مردم شهرستان آنهم در چنین روز پر اهمیت و خاصی چه دلیل قانع‌کننده‌ای می‌تواند داشته باشد. آیا ضعف مدیریتی این افراد خوراک تبلیغاتی رسانه‌های معاند و دشمنان جمهوری اسلامی ایران را تامین نمی‌کند؟

شهرستان کلاله با بیش از ۱۳۰ هزار نفر جمعیت و هزار و ۷۵۲ کیلومتر مربع وسعت با وجود تمام اقدامات انجام شده از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون از جمله سه هزار و ۱۰۰ پروژه عمرانی، تولیدی و اقتصادی با اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید همچنان در برخی بخش‌ها از جمله راه‌های ارتباطی، صنایع تبدیلی بخش کشاورزی، آب‌رسانی و گردشگری نیاز به توجه ویژه دارد.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز