امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ruhani golestan 300x209 - سفر روحانی به گلستان و وعده‌هایی که نقد نشد/ پیشنهادات به استاندار گلستانگلستان-ترکمن نیوز-  قرار است گلستان پیش از پایان دی ماه سال جاری، برای دومین بار میزبان رئیس جمهور و هیات دولت تدبیر و امید باشد، سفری که می‌تواند پیرو سفر اولی باشد که چندان امیدوار کننده نبود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل فارس، نگاهی به مصوبات سفر اول روحانی به گلستان، موید آن است که برخلاف بسیاری از استان‌های کشور، با وجود مصوباتی خوب، توفیق چندانی در تحقق آنها نداشته‌ایم و هنوز با همه خوشبینی‌ها در ایستگاه توسعه‌نیافتگی همچنان درجا می‌زنیم.
در این مجال دنبال آن نیستیم که مشکل از کجاست، چرا که تجربه ثابت کرده؛ عدم پیگیری مجدانه، فقدان دغدغه‌های مدیریتی و استانی و البته تصمیم‌گیری‌ برای برخی از مصوبات در سطح ملی، به ناکامی این پروژه‌ها کمک کرده و شرایط نه چندان خوبی را رقم زده است.
اتصال راه آهن ایران از طریق مرز خشکی «اینچه‌برون» گلستان به ترکمنستان و قزاقستان، ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون، توسعه شبه جزیره «آشوراده» به عنوان مرکز مهم گردشگری، تامین سرمایه‌گذاری برای اجرای سدهای «قره‌چای» و «زرین‌گل»، زهکشی اراضی‌ شور گلستان، اتمام سد بزرگ «نرماب» طی پنج سال آینده، از جمله شش مصوبه مهمی بود که در سفر اول رئیس جمهور و هیات دولت به گلستان مورد تصویب و تاکید قرار گرفت.
اما براساس گزارشی که استاندار گلستان در آخرین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ارائه داد، تنها مصوبه زهکشی مناطق زراعی گلستان روند اجراییش به خوبی طی شده، اما باقی مصوبات با وجود پیگیری‌ها یا به طور کامل اجرایی نشده و یک یا دو پروژه نیز به طور کلی دچار مشکل است.

*برای 2 مصوبه از 6 مصوبه دولت در گلستان اتفاقی نیفتاده است
سید مناف هاشمی استاندار گلستان با اشاره به شش مصوبه سفر رییس جمهور به گلستان یاد آور شد: تاکنون چهار مورد از شش وعده‌ رئیس جمهور به مردم تقریبا پیشرفت‌هایی داشته که با تلاش‌هایی که انجام می‌گیرد، امیدواریم باقی وعده‌ها نیز شرایط خوبی پیدا کند.
وی در این جلسه ضمن انتقاد از روند پیگیری‌ چند ساله در زمینه پروژه‌های سفر رئیس جمهور به گلستان تصریح کرد: البته از پیگیری‌های گذشته چندان اطلاعی ندارم اما از شش قول رئیس جمهور در سفر به استان گلستان، چهار مصوبه در حال عملی شدن است و به طور مثال سه مصوبه برای پروژه راه‌آهن گرفتیم.
رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گلستان با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان از رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خواست تا براساس قول رئیس جمهور، دستگاه‌های مرتبط با شش پروژه یاد شده به طور جدی از طریق مکاتبات مصوبات را مورد پیگیری قرار دهند و خود شخص وی نیز همچون گذشته در ملاقات با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مصوبات را مورد پیگیری چند باره قرار می‌دهد.
آنچه استاندار گلستان بیان کرد، نشان از پیگیری‌های چند باره وی در زمینه مصوبات سفر دارد، اما با وجود خوشبینی‌ها نتایج آنچنان امیدوار کننده نیست و مشخص نیست که از سال 1393 تا پیش از استقرار سیدمناف هاشمی به عنوان استاندار گلستان چه اقداماتی انجام گرفته و آیا به همین حرارت پیگیری‌ها انجام گرفته است یا نه؟.
بررسی آخرین وضعیت مصوبات شش‌گانه رئیس جمهور در گلستان برای رفع مشکلات و نقایص پیش‌رو می‌تواند در پیگیری‌های مثبت و روبه جلوی این پروژه‌ها کمک کند و راه را برای نهایی کردن پروژه‌های سفر اول و حتی طرح پروژه‌های جدید هموار سازد.
برای اطلاع از کم و کیف پروژه‌های گلستان در سفر اول، اظهارات معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به شفافیت آنچه اتفاق افتاده می‌تواند، کمک کند.

*سرنوشت نامعلوم پیگیری مصوبات سفر از سال 1393 تا سال گذشته
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، با اشاره به مهم‌ترین مصوبات سفر اول دولت تدبیر و امید و روند پیگیری آنها گفت: در زمینه پروژه آشوراده، می‌توان گفت طی یک سال گذشته فرآیند تصویت این پروژه را در مراکز و مراجع تصمیم‌گیری ملی پیگیری کرده‌ایم و سرانجام به نتیجه رسید و اخیرا هم نیز کلنگ‌زنی قسمت پس کرانه‌اش در ساحل بندرترکمن شروع شده و در بودجه سال 1398 نیز 40 میلیارد ریال در حوزه زیرساخت طرح گردشگری این منطقه پیش‌بینی شده است.
میرمحمد غراوی در گفت‌وگوی خبری اظهار کرد: رئیس جمهور همچنین در مصوبه‌ای دیگر برای بخش کشاورزی و منابع آب استان، زهکشی 22 هزار هکتار را قول داده بود که خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده این 22 هزار هکتار تقریبا نهایی و اجرایی شده، اما تلاش ما بر آن است که آن 280 هزار هکتاری که به عنوان هدف اصلی تعیین شده را دنبال کنیم که روند کار در این زمینه خوب پیش می‌رود.
وی با اشاره به تصویب منطقه آزاد «اینچه‌برون» در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایجاد این منطقه آزاد در مجلس به تصویب رسیده و انشاالله پس از رفع ایرادات شورای نگهبان اجرایی خواهد شد.
غراوی در زمینه تامین سرمایه‌گذاری برای اجرای سدهای «قره‌چای» و «زرین‌گل» افزود: این طرح در روند تصویب کمیسیون ماده دو ارزیابی زیست‌محیطی قرار دارد که براساس تاکید استاندار باید توسط دستگاه آب منطقه‌ای استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.
وی در زمینه به پایان رساندن سد بزرگ «نرماب» تصریح کرد: با پیگیری‌های مجدانه استاندار گلستان و تامین منابع در سال 1398 از محل اسناد خزانه و اعتبارات پیش‌بینی شده، امیدواریم این طرح کاملا محقق شود.
*تاکید بر برنامه‌ریزی برای حل موانع تحقق مصوبات و تعریف مصوبات جدید/ پیشنهاد خبرگزاری فارس به استاندار گلستان
تا آغاز سفر دوم رئیس جمهور و هیات همراه به گلستان زمان چندانی باقی نمانده و از هم‌اکنون استاندار گلستان و تیم اجرایی وی باید ضمن برنامه‌ریزی حساب شده، مسیر را برای رفع مشکلات اجرایی شدن پروژه‌های پیشین مهیا سازند و بدون شک این سفر فرصتی مناسب برای تحقق این مهم خواهد بود.
از دیگر موضوعاتی که می‌تواند به عنوان دغدغه از سوی استاندار گلستان به عنوان موضوعی مهم و اساسی مورد پیگیری قرار گیرد، موضوع کمبود منابع آبی و تعریف منابع جدید در این حوزه برای گلستان و البته انتقال دغدغه مردم استان در زمینه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان باشد.
پیگیری موضوعات زیرساختی برای گسترش صنایع، آبزی‌پروری و دیگر حوزه‌های توسعه استان از دیگر موضوعات مهمی است که مجموعه مدیران اجرایی استان باید به دنبال طرح آن و گرفتن مجوزهای لازم از ناحیه دولت باشند.
ایجاد شهرکی صنعتی مختص به صنایع تبدیلی کشاورزی در استان نیز از دیگر برنامه‌هایی است که می‌تواند با توجه به تولیدات زراعی و باغی استان به عنوان یک برنامه ارزشمند مدنظر گلستانی‌ها باشد تا بتوان با سرمایه‌گذاری و ارزش‌افزوده ناشی از این برنامه، ضمن اشتغالزایی شرایط را برای جامعه کشاورزی و توسعه استان در این بخش مهیا کرد.
انتظار می‌رود استاندار گلستان ضمن تشکیل اتاق فکری متشکل از صاحبان اندیشه و مدیران مجرب، برنامه‌های مناسبی برای حداکثر بهره‌برداری از سفر رئیس جمهور به استان تدارک ببیند، چرا که با توجه به روحیه عمل‌‌گرایی وی انتظار می‌رود برنامه‌‌های سفر اول و برنامه‌های جدید تا زمان باقی مانده از دولت یازدهم به سرانجامی روشن منتهی شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز