امروز : سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    108180

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:48 | ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

میرضیایف پاکستان 2 300x202 - سفر رئیس‌جمهور ازبکستان به پاکستان و تقویت تجارت منطقه‌ایترکمن نیوز –  اجرای عملی توافقنامه های امضا شده ازبکستان و پاکستان به توسعه و تقویت بیشتر همکاری های تجاری و اقتصادی در منطقه کمک می کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از خبرگزاری رسمی دنیو، شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان روزهای ۳ و ۴ مارس به دعوت عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در سفری دو روزه عازم اسلام‌آباد شده است. در چارچوب این سفر، تفاهم‌نامه‌های مهمی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و ترانزیتی به امضای طرفین خواهد رسید. این همکاری در صورت تحقق می‌تواند نقش بسیار زیادی در توسعه و تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری منطقه ایفا کند.

یکی از محورهای بسیار مهم در این زمینه کاهش تعرفه‌های تجاری بین دو کشور است. در صورت کاهش این تعرفه‌ها می‌توان جهش در مبادلات تجاری بین پاکستان و ازبکستان را شاهد بود. همچنین همکاری‌های تاشکند و اسلام‌آباد می‌تواند به افزایش امنیت در افغانستان و تسهیل و توسعه تجارت منطقه‌ای با محوریت این کشور کمک کند. در صورتی که مسیر ترانزیتی افغانستان به عنوان یک دریچه امن و کوتاه معرفی شود، دسترسی بسیاری از تجار به آسیای مرکزی نیز بهبود خواهد یافت. همچنین بهبود وضعیت افغانستان می‌تواند هزینه ترانزیت بازرگانان آسیای مرکزی را از طریق دسترسی کوتاه و مستقیم به آب‌های آزاد، کاهش دهد.

میرضیایف پاکستان 1 300x202 - سفر رئیس‌جمهور ازبکستان به پاکستان و تقویت تجارت منطقه‌ای

در همین حال باید به این نکته نیز توجه داشت که هم ازبکستان و هم پاکستان هر دو عضوی از سازمان همکاری اقتصادی (اکو) هستند. همکاری‌های اقتصادی و تجاری آن‌ها در افغانستان می‌تواند زمینه‌ساز تسهیل تجارت کشورهایی همچون ایران و ترکیه با آسیای مرکزی شود. بدین ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت که ازبکستان و پاکستان نقطه آغاز تقویت شبکه تجارت منطقه‌ای در آسیای مرکزی و جنوبی و همچنین خاورمیانه باشند.

هیوه چی 7 300x280 - سفر رئیس‌جمهور ازبکستان به پاکستان و تقویت تجارت منطقه‌ایگزارش از: سلیمان هیوه چی

رئیس هیئت مدیره علا تجارت مهاد قابوس
رئیس هیئت مدیره پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز