امروز : دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    113907

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:15 | ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نیرآبادی 300x174 - سفر رئیسی به سمرقند برای شرکت در نشست شانگهای/رشد روابط بین ایران و ازبکستان در سالهای اخیرترکمن نیوز:  حمید نیرآبادی سفیر ایران در ازبکستان با خبرنگار خبرگزاری ملی ازبکستان در خصوص سفر رسمی رئیس جمهور ایران به ازبکستان در تاریخ 15 تا 16 سپتامبر 2022 و شرکت وی در نشست سمرقند گفت و گویی داشته است که در ذیل می خوانید:

– مشخص است که در سال های اخیر روابط بین ازبکستان و ایران گرم شده است و همکاری های همه جانبه در حال توسعه است. خصوصاً ورود هیئت بزرگی به ریاست رئیس جمهور ایران برای سفر رسمی به ازبکستان پس از وقفه ای بیست ساله، توجه مردم را برانگیخته است. اهداف این بازدید چیست؟

روابط بین کشورهای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در سال‌های اخیر در همه زمینه‌ها و جهات مختلف رو به رشد بوده است.  رهبران دو کشور دیدارهای پرباری در سطوح مختلف داشتند. ارتباط حتی در زمان شیوع ویروس کرونا بدون وقفه به صورت تلفنی یا کنفرانس ویدئویی مسئولان و کارشناسان ادامه داشت.

این روابط با رایزنی های سیاسی بین کشورها و نشست وزرای خارجه در تاشکند تقویت شد و راه گسترده ای برای احیای روابط در زمینه های مختلف باز شد.

ششمین دور رایزنی های سیاسی ایران و ازبکستان در چارچوب سفر معاون وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان به تهران پس از شش سال وقفه انجام شد. قرار است از این پس هر سال رایزنی سیاسی بین دو کشور به طور منظم برگزار شود.

وزیران امور خارجه دو کشور پس از وقفه ده ساله در تاشکند گفتگو کردند. این دیدار همچنین مقدمه ای برای توسعه بیشتر روابط دوجانبه در بسیاری از زمینه ها بود.

چهاردهمین نشست کمیسیون بین‌دولتی همکاری‌های تجاری-اقتصادی و علمی-فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در تاریخ 20 تا 21 فوریه 2022 در تهران برگزار شد. در این همایش هیئت بلندپایه ای متشکل از شصت نفر از ازبکستان شرکت داشتند. این بزرگترین هیئت ازبکستانی بود که در تاریخ روابط دو کشور به ایران سفر کرد.

در این سفر، نمایندگان کشور ازبکستان با دولتمردان ایران از جمله رئیس جمهور، معاونان اقتصادی، علمی و فناوری رئیس جمهور، وزرای صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و سایر مقامات دیدار کردند و در مجمع تجاری ایران و ازبکستان شرکت کردند. در پی نتایج چهاردهمین نشست کمیسیون بین دولتی، تعدادی از اسناد مهم مرتبط با حوزه های مختلف به امضا رسید. بدون شک توافقات صورت گرفته زمینه را برای توسعه روابط در جهات مختلف فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهور ازبکستان در دیدار سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاریخ 16 تا 17 سپتامبر 2021 در دوشنبه و سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی در نوامبر بر موضوع توسعه همه جانبه روابط تاکید کردند. در حال حاضر نقشه راه هایی با هدف گسترش مشارکت ها در همه زمینه ها در حال تهیه است.

به طور کلی همکاری ازبکستان و ایران چشم اندازهای بسیار روشنی دارد. حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در سمرقند برگزار می شود، گفتگوی روسای جمهور در چارچوب این سفر رسمی پس از وقفه بیست ساله و انتظار می‌رود امضای اسناد مهم مرتبط با حوزه‌های مختلف در پایان این نشست نقطه عطف مثبتی در تاریخ همکاری‌های ایران و ازبکستان باشد.

ما در تلاش هستیم تا با رفع تمامی موانع پیشرفت و توسعه بیشتر روابط، نمونه شایسته ای از دوستی و برادری در جهان ایجاد کنیم.

– ازبکستان و ایران پتانسیل زیادی برای گسترش همکاری ها در زمینه گردشگری زیارتی، تجارت و سرمایه گذاری دارند. آیا در جلسه پیش رو راه های استفاده از فرصت های موجود در این خصوص نیز بررسی خواهد شد؟

– یکی از ویژگی های متمایز روابط کشورهای ما در سال های اخیر تنوع بخشی به روابط است. امروز دو کشور ارتباطات بین پارلمانی، همکاری در زمینه های آموزش عالی، فرهنگی، هنری و گردشگری و همچنین همکاری در زمینه های سیاسی و تجاری-اقتصادی، حمل و نقل، منطقه ای و بین المللی برقرار کرده اند. امضای اسناد همکاری ایران و ازبکستان در زمینه های فرهنگی، گردشگری، علمی و فناوری، پدیده ای منحصر به فرد و جدید در روابط دوجانبه است که کیفیت روابط را به میزان قابل توجهی ارتقا می دهد.

یکی از این اسناد مهم، تفاهم نامه همکاری در حوزه فرهنگی است. این سند امکان برگزاری هفته های فرهنگی را در هر دو کشور فراهم می کند. به عنوان مثال تا پایان سال جاری برخی شهرهای ازبکستان از جمله تاشکند، سمرقند، بخارا و خیوه در نظر دارند هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را به شکلی باشکوه و منحصر به فرد جشن بگیرند.

تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های امنیتی بین ایران و ازبکستان یک پدیده جدید در روابط کشورمان نه تنها با ازبکستان، بلکه با تمامی کشورهای آسیای میانه است و ایران اولین کشوری است که در بین کشورهای منطقه چنین کمیسیونی را تشکیل می دهد. این قرارداد در سفر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به ازبکستان امضا شد. اکنون زمان انجام کار عملی با هدف دستیابی به نتایج ملموس و رفع موانع احتمالی روابط متقابل به ویژه روابط تجاری-اقتصادی فرا رسیده است. طی دو سال گذشته علاوه بر برگزاری نشست کمیسیون بین دولتی همکاری های تجاری-اقتصادی و علمی-فنی، اقدامات مناسبی برای آشنایی تجار دو کشور با بازار و فرصت های ایران و ازبکستان انجام شد.

در تاریخ 9 تا 11 اردیبهشت ماه سال جاری اولین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای تولیدی و صنعتی ایران در مجموعه نمایشگاهی “Ozekspomarkaz” تاشکند برپا شد. 29 تیرماه، «همایش علم و نوآوری ازبکستان و ایران» با حضور 30 ​​شرکت نوآور ایران در چارچوب بازدید سورنو ساتوری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد. این کنفرانس ها در خدمت توسعه همکاری های دو ملت در زمینه علم و فناوری، تعمیق روابط متقابل و گسترش روابط فرهنگی است. اکنون همه شرایط فراهم است تا جمهوری اسلامی ایران با افتتاح مراکز نوآوری در ازبکستان، گام های مشترکی در این زمینه بردارد.

– آیا در چارچوب این سفر قرار است نوعی همکاری عملی در خصوص امکان دسترسی ازبکستان به دریای آزاد از طریق ایران ایجاد شود؟

– روابط تجاری و اقتصادی ما روز به روز در حال توسعه است. حجم مبادلات تجاری ایران و ازبکستان در سال 2021 با افزایش 73 درصدی نسبت به سال قبل به 431 میلیون دلار رسید. بنابراین این مقدار با پیوند برادری دو ملت و توان اقتصادی موجود ما مطابقت ندارد.

خوشبختانه ظرفیت های اقتصادی دو کشور مکمل یکدیگر است. مسیر ایران راحت ترین راه برای دسترسی ازبکستان به دریای آزاد است. مجموع یک بازار صد و بیست میلیون نفری، و همچنین تنوع محصولات و خدمات موجود، فرصتی نادر برای کارآفرینان ما است.

دیدگاه ها و مواضع ایران و ازبکستان در مسائل بین المللی و منطقه ای بسیار نزدیک به یکدیگر است. اراده رهبران دو کشور توسعه همه جانبه روابط متقابل است. همه این عوامل در خدمت تقویت روابط بین کشورهای ما و رسیدن به هدف تعیین شده – گردش تجاری متقابل سالانه تا 2 میلیارد یورو است.

– ایران قدیمی ترین کشور جهان و در عین حال جایگاه بالایی در جامعه جهانی دارد. موضع ایران برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای چیست و سازمان همکاری شانگهای به طور کلی چه چیزی در اختیار ایران قرار می دهد؟

– سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 با مشارکت شش کشور چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان به منظور همکاری های منطقه ای تشکیل شد و بعداً با پذیرش هند و پاکستان به یک گروه هشت نفره تبدیل شد. . پیش بینی می شود با ورود جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک عضو کامل، این سازمان به نه شرقی تبدیل شود. اکنون بسیاری از مردم به این سوال علاقه مند هستند که “پتانسیل این سازمان برای همکاری های چندجانبه در زمینه های مختلف چیست”.

جمعیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حدود نیمی از جمعیت جهان است و قلمرو آن یک چهارم کل جهان است. این کشورها از نظر فرهنگی و تمدنی بسیار کهن هستند، اکثر مراکز تاریخی و گردشگری جهان در این کشورها قرار دارند.

همچنین بخش قابل توجهی از محصولات صنایع دستی دنیا در این منطقه تولید می شود. این کشورها با تنوع فرهنگی، نوع و طعم غذا، غنای موسیقی، لباس های سنتی و ارزش های دیگر متمایز هستند.

این کشورها همچنین از نظر نفت، گاز، طلا، آهن، مس و سایر منابع زیرزمینی لازم برای توسعه صنعتی غنی هستند و در کشت گندم، برنج، پنبه، پسته، زعفران، میوه جات و ادویه جات ترشی جات، جایگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده اند.

کشورهای سازمان همکاری شانگهای دارای پتانسیل همکاری همه جانبه در بسیاری از زمینه ها مانند سیاست، امنیت، اقتصاد، حمل و نقل، ترانزیت، گردشگری، فرهنگی هستند. از دیدگاه سیستم حمل و نقل بین المللی، بسیاری از مهم ترین مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی جهان از قلمرو این کشورها عبور می کنند.

چنین همکاری هایی ضامن مهم ایجاد شکوفایی در منطقه و جهان است.

گزارش و ترجمه از : آینا شیرزاد

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز