امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

57472047 300x191 - سریال «مختومقلی» قرار است با مشارکت ترکمنستان ساخته شوداخبار مشاهیر ترکمن- ترکمن نیوز- سید رحیم حسینی در صدد ساخت سریالی درباره زندگی «مختومقلی» یکی از بزرگترین شاعران ترکمن است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، قرار است سریالی ۱۳ قسمتی درباره زندگی یکی از بزرگترین شعرای اهل ترکمن به نام مختومقلی فراغی ساخته شود.
منوچهر آذر در این باره گفت: بخشی از فیلمنامه این سریال توسط دو نویسنده ایرانی و ترکمنستانی به نگارش درآمده است و این سریال با مشارکت کشور ترکمنستان تولید خواهد شد که نیمی از سرمایه گذاری ساخت این سریال را این کشور برعهده گرفته ولی نیمی دیگر در انتظار سرمایه گذار است.
قلی رجب اف و حسین مختاری نویسندگان این سریال هستند و سید رحیم حسینی نیز کارگردانی آن را برعهده خواهد داشت. تاکنون حضور منوچهر آذر در این کار قطعی شده است.
این بازیگر در ادامه گفت: مختومقلی از شعرای بزرگ ترکمنی است که در اشعار خود مسائل اجتماعی و سیاسی را مورد توجه قرار داده و به اتحاد ترکمن‌ها و تقبیح جنگ‌های آن دوران بخصوص حمله نادرشاه افشار می‌پردازد. او یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های مردم ترکمن به‌شمار می‌آید. بیشتر اشعار او در جنگ‌های آن دوران (جنگ‌های ترکمن‌ها با حکومت قاجار ایران، خان‌نشین خیوه و خان‌نشین بخارا و نیز جنگ‌های بین قبایل ترکمن) نابود شده است.

اشعار باقی‌مانده او در دهه ۱۸۷۰ توسط آرمینیوس وامبری، جهانگرد و خاورشناس مجار گردآوری شده و در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود. از این رو حتی جنگ هایی که در آن دوران بوده هم در داستان این سریال لحاظ شده است. ضمن اینکه این شاعر به خاندان نبوت و امامت نیز شدیدا عشق می ورزیده ودرمدح مولی علی و ائمه اطهار اشعار بسیار نغز سروده و از آنجا که آیت الله خامنه ای در مورد ساخت فیلم هایی در مورد مفاخر ایران توصیه و تاکید بسیارداشته و دارند.

مختومقلی شاعریست عارف و مردم ترکمن به آن عشق می ورزند و در کمتر خانه ایست که دیوان او یافت نشود و هرساله در سالگرد تولدش اجتماع عظیمی از ترکمه ایران وتراکمه ترکمنستان وغیر ترکمن بر مزارش گرد می آیند و یک روز تمام در آن محل بیتوته کرده وجشنی بر گزار می شود وترانه سراها وشعرا اشعار خود را که در مدح مختومقلی سروده اند را می خوانند وگروه های بسیار زیاد بخشی هاترانه هایی از مختومقلی را میخوانند واین خود نشانگر گوشه ای از علاقه تراکمه به اوست.
بنابر اظهار یکی از دست اندرکاران این پروژه همچنان منتظر سرمایه گذاری نیمی دیگر از سریال است تا تولید آن وارد فاز جدی تولید شود.
بنابر اعلام اولویت سازندگان این است که سریال برای تلویزیون ساخته شود و در غیر این صورت ممکن است در شبکه نمایش خانگی تولید شود. ضمن اینکه قرار است در کنار بازیگران ایرانی از بازیگران غیر ایرانی هم دعوت به همکاری شود و احتمالا تصویربرداری سریال به غیر از ایران در کشورهای قزاقستان و ترکمنستان نیز خواهد بود.
سریال «مختومقلی» قرار است در ۱۳ قسمت و به کارگردانی سید رحیم حسینی و با مشارکت نوژن فیلم و کشور ترکمنستان ساخته شود.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: banifilm.ir

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز