خاکی گنبد1 300x225 - سرریز شدن بندهای خاکی گنبدکاووس بر اثر بارش اخیرترکمن نیوز:  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد کاووس از آبگیری و سرریزشدن بندهای خاکی شمال گنبد بر اثر بارش اخیر خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ قربانعلی گرایلو اظهار کرد: بندهای خاکی با اهداف کنترل سیلاب، کاهش فرسایش خاک، کاهش حجم رواناب، تامین آب مورد نیاز جوامع محلی و آب شرب دام در منطقه شمال گنبد ایجاد شده است که ظرفیت مناسبی برای ذخیره سازی رواناب های حاصل از بارش اخیر را ایجاد نمودند به طوری که تنها در بندهای خاکی آقبند ۱ و۲ و بند خاکی عوض حاجی ذخیره حدود ۳ میلیون مترمکعب آب برآورد می گردد.

وی افزود: تاکنون در این شهرستان ۴۵ بند خاکی احداث گردیده است و ۳ بند خاکی دیگر نیز با میزان اعتبار ۲۰ میلیارد ریال در حوزه ماسان گنبد در روستاهای ماسان و آرتق قلیچ چشمه در حال احداث می باشد.

خاکی گنبد2 300x203 - سرریز شدن بندهای خاکی گنبدکاووس بر اثر بارش اخیر

گرایلو خاطر نشان کرد: وجود این بندها باعث می شود آب های بالادستی که به این بندها می رسد را کنترل نموده و با حجم و سرعت معینی در اختیار تالاب ها، مراتع و زمین‌کشاورزی اطراف قرار می دهد و گاهاً مشاهده می شود پوشش گیاهی مناسبی در اطراف این بندها مستقر شده که باعث شادابی و طراوت منطقه و همچنین حضور حیات وحش گردیده است.

وی در پایان اظهار کرد: هر گونه شنا کردن در این بندها ممنوع بوده به طوری که این بندها محل تجمیع رسوبات است و امکان گیر افتادگی در باتلاق و غرق شدگی در آنها بسیار بالاست.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۳۷

۲۸ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

79201

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک