امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    68240

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:53 | ۳۰ دی ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

خبرنگار 3 300x200 - سخنی دوستانه با خبرنگاران گنبدیتورکمن نیوز:  دوستان خبرنگار ما چند وقت است درگیر خبرهای انتخاباتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی هستند. البته ذات خبرنگاری اقتضا می کند مهمترین رویدادهای کشور و استان و شهر و محل اقامت خود را تحت پوشش قرار داده و آنرا برای مخاطبان خود خبر رسانی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

خبرنگاران می توانند موضع وخط و مشی سیاسی داشته باشند و از جناح یا حزب یا نامزد خاصی در انتخابات مختلف حمایت نمایند. یا به عنوان عنصر و کنش گر سیاسی ظاهر شوند و نظرات خود را جانبدارانه بیان کنند. تا اینجای کار هیچ ایرادی برکار آنها وارد نیست. اما در مقام تحلیل یک رویداد یا یک موضوع باید بی طرف باشند. چون تحلیل کاویدن و جویدن و تکه تکه کردن به قطعات کوچکتر یک موضوع یا یک رویداد یا یک مطلب برای فهماندن آن به دیگران است. اگر یک تحلیل گر هر چه بهتر و بیشتر و ساده تر و مستدلتر فهم آنرا برای دیگران آسانتر نماید در کار خود موفق محسوب می شود. دراینجا جانبداری سیاسی معنا ندارد چون درک و فهماندن خودِ رویداد یا موضوع مهم است.

گاهی اوقات دیده می شود دوستان تبلیغ را با تحلیل قاطی می کنند و به خورد مردم می دهند. این از اشتباهات بزرگ دوستان خبرنگار است که باید از آن اجتناب کرد. دوستان اگردر گروه یا کانال تلگرامی یا سایت اینترنتی خود آگهی تبلیغاتی می گیرند بهتر است آنرا جداگانه و به صورتی قابل فهم به نمایش بگذارند تا قابل تمایزو تشخیص با دیگر مطالب باشد و زیر آن بنویسند آگهی تبلیغات و متن را هم سعی نمایند یکی از طرفداران نامزدها تهیه نمایند. در صحنه ی انتخابات رقابتهای وحشتناک و بی رحمانه ای وجود دارد. رقابت سیاسی درذات و باطن خود اندکی با خصومت ودشمنی مرئی و نامرئی همراه است که هرکس در کنار گروهی یا در کنار نامزدی قرار گیرد او را در معرض انواع و اقسام اتهام قرار می دهد. این مخصوصا برای خبرنگاران خوب نیست چون خبرنگاران و روزنامه نگاران و نویسندگان و روشنفکران چشمان بیدار و وجدان آگاه جامعه هستند که نباید آبرو و حیثیت خود را هزینه ی تبلیغات یک گروه یا نامزد قرار دهند.

آنها می توانند به صورت مستقل و غیر تبلیغی مانند افراد عادی از یک نامزد حمایت نمایند و به آن رای دهند و این در ذات خود هیچ اشکالی ندارد. اما مشکل از آنجایی شروع می شود که تبلیغ آلوده به تحلیل با گرفتن مبلغی به صورت نامحسوس در جهت جا انداختن یک فرد یا یک گروه خاص انجام شود حتی آن گروه می تواند گروه یاشولیها باشد. بهترین موضع برای آنها ومخصوصاً برای خبرنگاران و روزنامه نگاران نظاره گری و تحلیل بی طرفانه از بیرون به انتخابات می باشد. البته این را برای تنزه طلبی نمی گویم که خبرنگاران خود را در معرض رسیک و خطر قرار ندهند. بلکه این نوع هزینه ها برای کشف حقیقت در امور مهم صرف شود نه درتبلیغات انتخاباتی که زود گذر می باشد و دوستان و دشمنان زیادی هم دارد. اگر این مسائل و مواضع رعایت نشود در موارد و زمانهای غیر انتخابات تحلیلها و مواضع آنها خیلی مورد توجه دیگران قرار نخواهد گرفت و همیشه با چشم زمان انتخابات به آنها نگریسته خواهد شد که شاید به نفع دوستان خبرنگار نباشد.

 

270f - سخنی دوستانه با خبرنگاران گنبدی امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز