امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    59223

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:22 | ۱۶ مرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

5 300x186 - سخنی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیتورکمن نیوز: دکتر رشید نافعی در یادداشت خود برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با سفر ایشان به استان گلستان و شهرستان گمیش تپه چنین نوشت:

آقای صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد:

با سلام پر از امید و اعتدال از دیار ترکمنصحرای ایران
وقتی خبر سفر جنابعالی را به استان گلستان و شهرستان محروم کوموش دپه (گمیشان) را شنیدم خوشحال شدیم. به قول دوستان فارس ما آب نطلبلیده مراد است و ماهم این اتفاق میمون را به فال نیک میگیریم.
چرا که معتقدیم بارقه های امید انگیز را در قلوب مردم استان باور خواهدساخت و قطعا چنین دیداری سبب خواهد گردید که جنابعالی از نزدیک مزیتها و مشکلات استان گلستان و اقوام را لمس نمائید گرچه این قلم معترف است قبلا انبان اطلاعات جنابعالی از این مشکلات خالی نیست.
به هر روی به عنوان یک شهروند از استان گلستان و منطقه ترکمنصحرا و به عنوان ترکمن ایرانی وظیفه خود دیدم که در حد وسع قلم و کفایت علم و عقل و به مصداق آیه شریفه ” لایکلف الله نفسا الا وسعها” نکاتی چند خدمت جنابعالی عارض گردم. با این اطمینان که دل جنابعالی نیز مثل ما و هر شهروند ایرانی دیگر به این مملکت می تپد وآرزوی خدمت به این دیار و دغدغه تقریب اقوام و خرده فرهنگها با دولت مداران و فرهنگ ملی را دارید .
شهری که الان تشریف آوردید از نظر جمعیت تمامی ساکنانش با هویت اصیل ایرانی تورکمنی می باشند.متاسفانه از نظر برخورداری از مواهب طبیعی و محرومیت های رفاهی در استان گلستان دارای بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است.
جناب آقای صالحی طی توئیتی سخن از حفظ و پاسداشت زبان فارسی گفته بودید وتوصیه می کردید که این دغدغه را جدی بگیریم. دغدغه میمون و مبارکی است و ما هم به عنوان ایرانی و دگر زبان و دگر مذهب با هویت و خاستگاه اصیل ایرانی این دغدغه را جدی میگیریم .ولی یک خواهش کوچکی که از جنابعالی به عنوان یک هویت ایرانی با زبان خاص دارم یک نگاه فرهنگی به استان گلستان و زیر مجموعه ساختارفرهنگی و ارشادی خویش در اداره کل ارشاد و عملکردهاییش بیندازید و به دغدغه انصاباتی ، هویتی و زبانی تورکمنها با توسعه نامتوازنش در ساختار فرهنگی استان نیز عنایت داشته باشید.

جناب آقای صالحی آنگونه که مستحضرید حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و در بیانیه شماره ۳ خود که در رابطه با مساله اقوام. از جمله موضوعاتی که رییس جمهوری به آنها اشاره کرد تدریس زبان مادری ایرانیان به طور رسمی، در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها واجرای کامل اصل ۱۵ قانون اساسی بود.

بنابراین نگارنده خواستار آنست آیا متولیان امر اراده ای بر اجرای این اصل در بین اقوام در استان گلستان دارند یا خیر؟ همانگونه که تمامی ایرانیان حق دارند از زبان مادری خود دفاع کنند، یک ترکمن هم به عنوان هویت ایرانی این حق را دارد و جای دوری نمی روم از سفارش امیرالمومنین به فرزندش امام حسن مجتبی در این بحث به صورت مصداقی بهره میگیرم که «آنچه را برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند و آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند».

از طرف دیگر در این شرایط حساس تاریخی و سیاسی ایران اسلامی، تدریس زبان و ادبیاتهای دیگر اقوام ایرانی در کنار زبان و ادبیات فارسی در مدارس و دانشگاهها باعث وفاق ملی، انسجام فرهنگی، درک متقابل و تفاهم بیشتر میان تمام ایرانیان عزیز خواهد شد.
جناب اقای صالحی حتما از طرح اخیر طرح بسندگی فارسی ” که کودکان و دانش آموزان پیش دبستانی ترک، کرد، لر، ترکمن، عرب و بلوچ و … قبل از اینکه زبان مادری خود را به طور کامل فراگیرند، زبان فارسی را یاد بگیرند.” استحضار دارید.؟ لطفا این طرح را در کنار موارد اشاره شده در بالا و اصل 15 قرار دهید و از منظر قضاوت انسانی و حقوق بشری نظرتان را اعلام نمائید.
جناب اقای صالحی خواسته ای واقعی است که متاسفانه در تمام این مدت و با مدیریت چندین وزیر فقط در حد شعار مانده است و این قلم نیز اخرین رمقهای نوشتاری در این زمینه می باشد.آیا بی انصافی نیست اداره کل ارشاد تاکنون در صورت احراز صلاحیت و شایستگی هیچ گونه ترکمنی در جایگاه مدیر کلی ارشاد و معاونت اداره کل ارشاد نداشته باشد؟ یا این یکی هم مثل جایگاه معاونت استانداری بفهمیم که بی خیال شویم؟
جناب آقای وزیر موسیقی محلی و وضعیت نشریات استان گلستان را در یابید .لطفا از مسوولین ذیربط برنامه ها و راهکارهای حمایتی و عنایتی را خواستار شوید.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز