امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    110935

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:13 | ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز – رپیس جمهور ازبکستان گفت: ازبکستان به عنوان کشور ناظر، به توسعه مشارکت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ادامه می‌دهد. این یک منطقه بسیار مهم برای ما است، از آنجایی که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) شرکای ذاتی ما هستند.


میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان 1 300x199 - سخنرانی رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  متن کامل سخنرانی شوکت میرضیایف رئیس جمهور کشور ازبکستان:

 

جناب صدیر نورگاژوویچ گرامی!
رؤسای محترم هیئت ها!
مفتخرم که به همه شرکت کنندگان در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا، صمیمانه خوش آمد عرض نمایم. به سخنان همکارانم می پیوندم و از جناب صدیر نورگاژوویچ جهت برگزاری این جلسه تشکر می کنم.
اطمینان دارم که ریاست قرقیزستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ، به تعمیق همکاری های چند جانبه کشورهای ما در چارچوب این اتحادیه کمک خواهد کرد.
همکاران گرامی!
ازبکستان به عنوان کشور ناظر، به توسعه مشارکت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ادامه می دهد. این یک منطقه بسیار مهم برای ما است، از آنجایی که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) شرکای ذاتی ما هستند.
مایه خرسندی است که با تلاش های مشترک توانستیم پیامدهای منفی این بیماری همه گیر را کاهش دهیم و حرکت مثبت در همکاری های تجاری و اقتصادی بین کشورهایمان را تامین کنیم.
به این ترتیب، حجم مبادلات تجاری ازبکستان با کشورهای عضو این اتحادیه در سال گذشته 30 درصد و در 4 ماهه نخست سال جاری یک سوم دیگر افزایش یافته است.
نرخ رشد سالانه سرمایه گذاری های جذب شده از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) حدود 25 درصد است.
در عین حال، تغییرات و بحران هایی که به سرعت در جهان در حال وقوع است، چالشی جدی برای ثبات کشورهای ما میباشد.
عصر جهانی شدن، در حال حرکت به مرحله شکل گیری نظم نوین جهانی است.
شاهد اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه، اختلال در زنجیره لجستیک تامین کالاها و ارتباطات اقتصادی، افزایش قیمت مواد اولیه و محصولات غذایی و تشدید تنش‌های اجتماعی هستیم.
بر این باوریم که در شرایط فعلی، توسعه مجموعه ای از اقدامات مشترک و یافتن راه حل های فوق العاده و استفاده از مکانیسم های غیر استاندارد تعامل، مهم است.
امروزه، بیش از هر زمان دیگری وظیفه ایجاد شرایط مساعد برای همکاری های تجاری و اقتصادی، امری ضروری است.
حذف بیشتر موانع فنی و به رسمیت شناختن گواهینامه در تجارت متقابل بین ازبکستان و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ، دسترسی کالاها به بازارهای ما را به طور قابل توجهی ساده می کند.
در این زمینه، ما روی حمایت در موضوع عدم گسترش محدودیت ها در صادرات مواد غذایی و مواد خام به ازبکستان توقع داریم.
همچنین، گسترش همکاری های کشاورزی و صنعتی از طریق تولید مشترک محصولات کشاورزی و محصولات غذایی را امری مهم می دانیم. برای افزایش اثربخشی این اقدامات، تدوین برنامه همکاری کشاورزی را پیشنهاد می کنیم.
این برنامه می‌تواند موضوعات کشت مشترک غلات و دانه‌های روغنی در کشورهای اوراسیا و همچنین میوه‌ها و سبزیجات از جمله انواع زودرس آن را در ازبکستان پوشش دهد تا اشباع بازارهای ما را تضمین کند. در عین حال، توصیه می شود برای اجرای آن قبل از هر چیز از پتانسیل مناطق کشورهایمان استفاده کنیم.
چالش های جدید، توسعه بیشتر کریدورهای جایگزین حمل و نقل، تقویت ارتباط حمل و نقل در مسیر های جنوبی و شرقی را می طلبد.
قصد داریم در آینده نزدیک اجرای عملی پروژه ساخت راه آهن ازبکستان – قرقیزستان – چین را آغاز کنیم تا فرصت های بیشتری برای ورود به بازارهای منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد گردد. این مسیر کوریدورهای راه آهن محور شرق به غرب را تکمیل خواهد کرد.
بعلاوه، آماده همکاری با شرکا در اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) برای اجرای پروژه ساخت راه آهن ترانس افغانستان از ترمذ به پیشاور پاکستان که کوتاه ترین دسترسی را به جنوب آسیا با بازار 2 میلیارد مصرف کننده فراهم می کند، هستیم.
گذشته از این، برای استفاده کارآمدتر از پتانسیل نوآوری و توسعه شکل های جدید همکاری صنعتی بین کشورهایمان، در درجه اول در زمینه فناوری های پیشرفته تاکید داریم.
اولین گام عملی در این راستا، برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعتی « INNOPROM آسیای مرکزی» بود. بیش از هزار شرکت از کشورهای عضو اتحادیه در برگزاری آن شرکت کردند. ما قصد داریم این پلتفرم مهم را بیشتر گسترش دهیم.
بدین منظور، پیشنهاد می کنیم که یک نقشه راه مشترک جهت تشدید ارتباطات همکاری و برنامه های تعمیق بومی سازی در درجه اول در زمینه های شیمی، داروسازی، مهندسی مکانیک، ابزار و الکترونیک ایجاد نماییم.
در عین حال، استفاده از توانمندی‌های پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری که مهارت های جدید در آن شکل می‌گیرد، حائز اهمیت است.
بروز مسائل مربوط به مهاجرت نیروی کار و حرکت متخصصان به کشورهای ما نیز در حال افزایش است.
مطابق با نیازهای در حال تغییر سریع اقتصاد کشورهای عضو و ناظر اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیشنهاد مینمایم اسناد لازم و روش های ساده جهت تامین جذب مؤثر منابع نیروی کار اتخاذ گردند.
در شرایط غلبه بر پیامدهای بیماری همه گیر، بخش گردشگری می تواند به محرک طبیعی توسعه اقتصادی تبدیل گردد. از ابتدای سال جاری، شاهد افزایش چشمگیر ورود گردشگران به ازبکستان عمدتاً از کشورهای EAEU بوده ایم.
پیشنهاد می کنیم که در پاییز امسال یک همایش توسعه صنعت گردشگری با مشارکت شرکت های برجسته در ازبکستان برگزار گردد.
همچنین بررسی موضوع از سرگیری کامل ارتباطات حمل و نقل مسافر بین کشورهایمان بسیار مهم است.
حضار محترم اجلاس!
در پایان، مایلم مجدداً بر تعهد ازبکستان به توسعه پیشرفت همکاری سودمند دوجانبه با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) تأکید نمایم.
اطمینان دارم که نتایج نشست امروز موجب تقویت بیشتر مشارکت چند جانبه، توسعه اقتصادی پایدار و رفاه در کشورهای ما خواهد شد.
متشکر از توجه شما!

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز