اقتصادی ازبکستان 1 300x168 - سبقت رشد اقتصادی ازبکستان از روسیه در سال 2021ترکمن نیوز:  بر اساس پیش بینی جدید بانک جهانی، ازبکستان در سال ۲۰۲۱ میلادی از لحاظ آهنگ رشد اقتصادی از روسیه پیشی می‌گیرد.به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  بانک جهانی پیش بینی جدید اقتصادی خود را برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرده است.

بر اساس این پیش بینی، اقتصاد کشورهای اروپایی شرقی، شوروی سابق و آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۱ میلادی فقط ۳٫۳ درصد رشد می‌کند و به دلیل پاندمی به سختی به حالت قبلی باز می‌گردد. چون ابتلا جدید بیماری «کووید-۱۹» به فعالیت بازرگانی لطمه وارد می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان بانک، در روسیه که بزرگ ترین اقتصاد در منطقه را دارد، در سال ۲۰۲۱ میلادی اقتصاد این کشور فقط ۲٫۶ درصد رشد می‌کند.

«میخائیل میشوستین» نخست وزیر روسیه در ماه دسامبر سال گذشته میلادی با استناد به کمیته آمار روسیه اعلام کرد اقتصاد روسیه از پیامدهای پاندمی «کووید-۱۹» نسبت به پیش‌بینی‌ها سریع‌تر احیا می‌شود و در سال آینده میلادی این کشور در نظر دارد رشد درآمد ناخالص ملی را به بیش از ۳ درصد برساند.

نمایندگان بانک جهانی این پیش‌بینی‌ها را خیلی خوشبینانه می‌دانند و پیش‌بینی می‌کنند درآمد ناخالص ملی روسیه فقط در سال ۲۰۲۲ میلادی به رشد ۳ درصدی باز می‌گردد.

پیش بینی می‌شود در بین کشورهای شوروی سابق ازبکستان (در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴٫۳ درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی ۴٫۵ درصد رشد)، قرقیزستان (در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳٫۸ درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی ۴٫۵ درصد رشد)، گرجستان (در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴٫۰ درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی ۶٫۰ درصد رشد)، تاجیکستان (در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳٫۵ درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵٫۵ درصد رشد) نسبتا سریع‌تر به رشد قبل از پاندمی باز می‌گردند.

در قزاقستان آهنگ رشد اقتصاد از روسیه پایین‌تر یعنی در سال ۲۰۲۱ میلادی در سطح ۲٫۵ درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی در سطح ۳٫۵ درصد قرار می‌گیرد.

بیشتر کارشناسان بانک جهانی پیش‌بینی کرده بودند که در این کشور در پی طولانی بودن پاندمی کروناویروس می‌تواند فقر و نابرابری افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، در آسیای مرکزی در سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصادی تا ۳ درصد افزایش می‌یابد. در نتیجه رشد اندک نرخ‌ مواد خام و حجم سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی ناشی از حضور در منطقه پیشنهادی چین «یک کمربند، یک جاده» امکان پذیر خواهد بود.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۸

۲۴ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88583

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک