امروز : یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    16618

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:36 | ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Meigo 1O 300x200 - سایت پرورش میگو در شهرستان گمیشان زمینه ساز افزایش رونق درآمد و توسعه اقتصادیگلستان-ترکمن نیوز- استاندار گلستان گفت: گسترش سایت پرورش میگو در شهرستان ساحلی گُمیشان زمینه ساز افزایش اشتغال، رونق درآمد مردم مرزنشین منطقه و توسعه اقتصادی استان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، سیدمناف هاشمی در بازدید از سایت میگوی گمیشان در شمال غرب استان اظهار کرد: از محل اعتبارات ملی و استانی هزینه های خوبی در جهت گسترش زیرساخت های این مجتمع و احداث کانال های آبرسان انجام شده است که به افزایش تولید 100درصدی آن کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به تولید حدود یکهزار و 700تن میگو این مجتمع در سال 96، اضافه کرد: در سال جاری برای تولید افزون بر 3 هزار تن میگو باید تلاش شود.
هاشمی؛ خودکفا شدن در پرورش بچه میگو در استان را اتفاق خوبی دانست و افزود: این مرکز به لحاظ کیفیت بچه میگوهای تولیدی بهترین مرکز کشور محسوب می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده مراکز عمل آوری و فرآوری میگو نیز در شهرستان گمیشان ایجاد و توسعه یابد.
استاندار گلستان به همراه جمعی از مدیران کل استان و سرمایه گذاران و فعالان عرصه میگو ازبخش های مختلف سایت گمیشان دیدن کرد.
سایت پرورشی گمیشان واقع در شمال غرب گلستان، تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است.
به گفته کارشناسان شیلات گلستان؛ میگوی تکثیری در مجتمع پرورشی گمیشان از گونه ‘وانامی’ است، این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی 120 روز در این منطقه پرورش و به وزن 15 گرم می رسد.
از استخرهای مجتمع پرورش میگوی گمیشان به طور متوسط سه و نیم تن در هکتار می توان برداشت کرد.
این طرح از سال 90 پس از مدتها مطالعات، در سطح 70 هکتار از اراضی این منطقه عملیاتی شد و در اولین مرحله 140 تن محصول برداشت شد که 102 تن به کشورهای اروپایی و عربی صادر و مابقی به مصرف داخلی رسید.
هم اینک سطح زیرکشت 32 مزرعه پرورش میگوی شهرستان گمیشان افزون بر 650 هکتار است، طبق سند آمایش و چشم انداز امکان توسعه این طرح تا 40 هزار هکتار، تولید 75 هزار تن میگو و 25 هزار تن ماهی قزل آلا وجود دارد.
این ظرفیت در مجموع برای 30 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.
وجود چنین ظرفیت مطلوبی در پرورش میگو در گمیشان و در شهرستانی که شغل عمده ساکنان آن به دلیل همجواری با دریای خزر ماهیگیری بوده، فرصتی برای هدایت سرمایه گذاری ها در صنعت شیلات و پرورش آبزیان بویژه میگو است.

 

https://t.me/ITNAnews

لینک عضویت در کانال تلگرام

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز