امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

قابل توجه شورای شهر و شهردار گنبدکاووس:

ساکنان این خیابان را دریابید

  • کد خبر :

    77310

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:02 | ۲۳ خرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بازار طیور گنبد 225x300 - ساکنان این خیابان را دریابیدترکمن نیوز:  در زندگی بشری هیچ جایی نیست که مشکل وجود نداشته باشد.

شهر و روستا مشکلات خاص خودشان را دارند. دراین شرایط و اوضاع نابسامان اقتصادی هر کسی از یک دردی رنج می برند. هم آنهایی که خانه دارند و هم آنهاییکه بی خانمان هستند. در چنین شرایطی است که انسانها به کمک و یاری یکدیگر یکدیگر نیاز پیدا می کنند. خیابان جرجان درگنبد در ضلع جنوبی ایستگاه گرگان یکی از خیابانهایی است که به دلیل هفته بازار طیور(بازارمرغ وغاز و اوردک و خرگوش و سایر جانوران دو پا و چهارپا ی سبک وزن) در روز های جمعه غوغایی بپا می کنند. اما مشکل اصلی در روزهای جمعه و شنبه و یک شنبه می باشد.

فضولات این پرندگان و بوی تعفن آن تا چند روز در خیابان می ماند و زندگی و نفس کشیدن را برای ساکنان منطقه مشکل می کند. از نظافت و شتشو بعد از پایان بازار خبری نیست گویا این منطقه جزئی از شهر به حساب نمی آید. اهالی این منطقه چند سال است به این مشکل اعتراض دارند و چند بار هم به گفته ی خودشان با اعضای شورای شهر و سایر مسئولان ذیربط وارد مذاکره شده و نتیجه ای نگرفته اند. آنها معتقدند در این خصوص هیچکس مسئولیت قبول نمی کند و قضیه به حال خود رها شده است. این قضیه سبب شده است محل زندگی آنها نوعی از بافت شهری جدا شده و به یک منطقه غیر بهداشتی و عقب افتاده تبدیل شود که شایسته زندگی مناسب نیست.

هر کس هم از آنجا عبور کند به حال ساکنان آن منطقه تاسف می خورند. به گفته ی یکی از ساکنان آن خیابان چند نفر از اهالی اینجا که از بیماری آسم و تنگی نفس رنج می برند مجبورند روزهای جمعه و شنبه را در جای دیگری بسر ببرند. یکی دیگر از ساکنان این منطقه هم به نگارنده گفت: روزهای جمعه اول صبح بعضی از ماموران شهرداری می آیند و بدون اینکه کاری بکنند بعد از یکی دو ساعت منطقه را ترک می کنند و فروشندگان هم بساط خود را پهن و شروع بکار می کنند.

حال چه باید کرد؟ راه حل اصلی را کارشناسان امور شهری باید بدهند و صلاحیت و تشخیص این کار با آنهاست. اما از نظرمن برای حل این مشکل سه راه وجود دارد بهتراست مسئولان تصمیم گیر مانند اعضای شورای شهر و شهردارگنبد به آن بذل و توجه و عنایت ویژه داشته باشند. این مشکل برای همیشه نمی تواند ادامه داشته باشد و باید حل و فصل شود چون فلسفه وجودی شورای شهر و شهردار به خاطر همین مشکلات درون شهری است. اولین راه حل این است این بازار را می شود بطور کلی تعطیل کرد.اما این راه حل هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ اخلاقی درست به نظر نمی رسد چون یک عده کثیری از این راه امرارمعاش می کنند نمی شود آنرا نادیده گرفت. راه حل دوم این است برای این نوع بازار یک ساعت کاری مشخصی در نظر گرفت مثلاً از 8 صبح تا 8 شب. بعد از اتمام کار بازاریان، شهردار محترم با یک ماشین آب پاش آن خیابان را مورد شستشو قرار داده و پاک و تمیز نمایند.

راه حل سوم انتقال این هفته بازار به مکانی دیگر است. به نظر من بهترین جا برای این کار زمینهای کشاورزی اطراف بلوار امام زاده است که مخصوصاً ضلع جنوبی این بلوار همیشه به زیر کشت گندم می رود و فضولات این مرغان احتیاجی به پاک سازی ندارد و به عنوان کود حیوانی می تواند مورد استفاده کشاورزان قرار گیرد. و در فصل کشت گندم هم بخشی از بلوار امام زاده را که در جنب آن زمینهای کشاورزی قرار دارد و در روزهای جمعه که تعطیل است وتردد درآن مسیر کم می باشد، در نظر گرفت. البته شتشو و نظافت آنجا هم نباید فراموش شود.

به این ترتیب این مشکل حل می شود و هیچ هزینه ای هم برای دولت و شورای شهر ندارد و رضایت شهروندان خیابان جرجان هم جلب می شود. هیچ مشکلی نیست که راه حل نداشته باشد منتها بذل توجه مسئولان اندکی ضروری است. مسئولان و تصمیم گیران مخصوصاً شهردار و شورای شهر مشکلات آن منطقه را مشکل خودشان حساب کنند و نباید از کنار آن بی تفاوت عبور بکنند. حال ببینیم افتخار حل این مشکل چندین ساله نصیب چه کس یا چه کسانی می شود تا دعای خیر ساکنان آنجا را همیشه در خاطره ها داشته باشند.

270d - ساکنان این خیابان را دریابیدامان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز