امروز : جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

ویدیو کنفرانس ازبکستان 2 300x192 - سال2020 امتحان ویژه‌ای برای همه مسئولین و مدیران کشور در مسیر توسعه ازبکستان استترکمن نیوز: رئیس جمهور جمهوری ازبکستان خطاب به مجلس سنا و مجلس عالی این کشور گفت: سال ۲۰۲۰ آزمون ویژه مسئولین و مدیران کشور در مسیر تحولات عظیم و توسعه کشور است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  شوکت میرضیایف 24 ژانویه طی جلسه ویدئویی به نمایندگان شوراهای منطقه ای، نمایندگان مردم شهر و روستا و همچنین مدیران دستگاه های اجرایی و اقتصادی سازمان های غیر دولتی تاکید کرد: از سه سال پیش فعالیت عظیمی در امر نوسازی گسترده و تجدید كشور در مرحله جدیدی از توسعه ملی آغاز شد و در این مسیر با تكیه بر پتانسیل نقاط قوت فكری مردم، نتایج بسیار مهم و قابل توجهی حاصل شده است.

میرضیایف اظهار داشت: “اکنون ما باید این موفقیت را تثبیت کنیم، با قاطعیت پیش برویم تا به نقاط عطف بالاتری هم برسیم، زیرا امروز اصلاحات و تحولات در کشور برگشت ناپذیر شده و در مرحله تعیین کننده ای قرار گرفته اند. معیار اصلی برای همه فعالیت های ما، رسیدن به نتیجه واقعی است. در همین راستا، سال 2020 امتحان ویژه ای برای همه ما همراه با یک سال آزمون است. “

رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف در سخنرانی خود خطاب به مجلس سنا و مجلس عالی نیز ابتکارات مهمی را  با تاکید برشمرد:

1-ترویج ذات انسانی دین اسلام، بر اساس ایده “روشنگری در برابر جهل”، که به عنوان یکی از موضوعات دائمی برنامه صلح و دوستی در ازبکستان جهت اهداف شریف خدمت می کند. امسال کنفرانس های علمی بین المللی پیرامون زندگی و میراث علمی دانشمند بزرگ حدیث، امام بخاری، بنیانگذار مکتب “کلامی ماتریدیه” ابو منصور ماتوریدی و پیروان وی، ابو معین نسفی و همچنین سایر برنامه ها برگزار می گردد.

2- کارآفرینان همچنان در مسائلی مانند تأمین زمین، نقشه، ساخت و ساز، گمرک، خدمات بانکی، مجوز و تأمین منابع عمومی با مشکلاتی روبرو هستند. این امر توسط درخواست های متعدد خطاب به رئیس جمهور و وجود پیام هایی در مطبوعات و شبکه های اجتماعی کاملا مشهود است. تا زمانی که تمام اقشار جامعه و متخصصان درگیر مبارزه با فساد نباشند، تا زمانی که کل جامعه ما به معنای واقعی کلمه، توسط “واکسن صداقت” واکسینه نشوند، ما نمی توانیم به اهداف خود برسیم. با این حال، این واکسن را از کجا تهیه کنیم؟ رئیس جمهور سوالی را مطرح نمود. “آیا فکر می کنید ما نمی دانیم چه کسی رشوه می گیرد؟ البته که ما می دانیم.

ویدیو کنفرانس ازبکستان 1 300x192 - سال2020 امتحان ویژه‌ای برای همه مسئولین و مدیران کشور در مسیر توسعه ازبکستان است

همچنین شوکت میرضیایف افزود: چنین افرادی باید با “واکسن صداقت” واکسینه شوند.

بنابراین، پیشنهاد شده است که یک نهاد مستقل ضد فساد اداری ایجاد شود تا در برابر مجلس و رئیس جمهور پاسخگو باشد.

3- افرادی که قبل از سال 1995 وارد ازبکستان شده اند و از آن زمان در این کشور زندگی می کنند، باید بطور خودکار شهروند جمهوری ازبکستان شوند. این موضوع مشکل اساسی تقریباً 50 هزار نفر از هموطنان را برطرف می کند.

4- سیستم خرید پنبه و دانه به تدریج بر اساس از بین بردن عملکرد سفارشات دولتی برای تهیه این محصولات به اصول بازار تبدیل خواهد شد. اگر ما این مسیر را دنبال نکنیم، کشاورزان و دهقانان ما قادر نخواهند بود محصولات را آزادانه تولید کنند و آثار کار مقامات یکسان خواهد بود. همچنین، صندوق پشتیبانی دولت برای کشاورزی و سایر بخش های آن وام های مقرون به صرفه ای را فراهم می نماید. ، وزارت کشاورزی باید در آینده از روشهای منسوخ مانند هماهنگی فعالیتهای شرکت ها، تخصیص منابع و تعیین وظایف برنامه ریزی شده، کاملاً چشم پوشی کند. بلعکس، باید به یک سازمان خدماتی تبدیل شود و خدمات خود را به مؤسسات خصوصی کشاورزی و زراعی ارائه کند تا وضعیت انتخاب بهینه زمین و انواع بذرهای زراعی را ارزیابی نماید.

5- در سال 2020 ، هفتادوپنجمین سالگرد پیروزی جنگ جهانی دوم در سطح بین المللی به طور گسترده برگزار می گردد. در این جنگ خونین، بیش از 1.5 میلیون زن و مرد ازبکستان برای صلح و آزادی جنگیدند که یک سوم آنها به خانه نزد خانواده ها و بستگانشان بازنگشتند. مردم ما هرگز شاهکار خود و فداکاری کسانی که در پشت جنگ زحمت کشیدند را فراموش نخواهند کرد. امسال توجه به این موضوع بیشتر می شود.

شرایطی فراهم می شود که جانبازان بتوانند سلامت خود را در بهترین استراحتگاه های درمانی کشور بهبود بخشند.

 فعالیت های گسترده ای از قبیل هنر سینما، تئاتر، آثار هنری- تبلیغاتی و همچنین سازماندهی تحقیقات علمی جهت ارائه به مردم، به ویژه جوانان انجام می شود تا قهرمانی و استواری مردم ما در طول جنگ و اهمیت شاهکار بزرگ پدران و پدربزرگهای ما را به عموم جامعه نشان دهند. بخصوص اینکه، یک پارک پیروزی جدید در منطقه المزار تاشکند ساخته می شود.

6- در طول سه سال گذشته، ازبکستان قوانین و فرصتهای گسترده ای را برای اطمینان از آزادی بیان، توسعه همه جانبه رسانه های جمعی و فعالیت آزاد روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: “ما به ایجاد شرایط برای فعالیت های آزاد نمایندگان قدرت چهارم ادامه خواهیم داد تا روند آزاد اصلاحات فشرده در کشور برای مردم و جامعه بین المللی در حال اجرا باشد”. من همیشه آماده هستم که از روزنامه نگاران حرفه ای پشتیبانی کنم، به طوری که آنها مشکلات و کاستی های موجود را نشان دهند و به طور عینی پوشش دهند. “

7- همچنین ذکر شده است که طبق این قوانین، برای حاکمیت ها حدود 300 وظیفه در نظر گرفته شده که 175 مورد آنها در واقع در صلاحیت اصلی حکام نیستند و تابع عملکردهای سایر بخش ها میباشند.

 در همین راستا، رئیس جمهور با همکاری وزارت دادگستری جمهوری ازبکستان جهت بازنگری اختیارات و مرجعیت حکام در نیمه اول امسال و تهیه پیشنهادهایی برای انتقال کارکردهای تکراری، به مجلس سنا و مجلس عالی و ادارات مربوطه دستوراتی را ارائه داد.

 رئیس جمهور نیاز به معرفی معیارهای مشترک  کار با جوانان و شاخص ملی برای ارزیابی سیاست های جوانان را یادآور شده است.

 اتحادیه جوانان ازبکستان مفهوم “جوانان ازبکستان 2025” را تدوین کرده و اقداماتی را در رابطه با موضوعات روحی و جسمی برای آموزش نسل جوان تعیین می کند.

8- لازم است به طور واضح از مشورت با مردم در تصمیم گیری مهمترین موضوعات زندگی اقتصادیاجتماعی کشور، بهرمند شویم. چنین تصمیماتی فقط با تأیید عموم مردم اتخاذ خواهد شد.

 من برای تقویت کنترل عمومی و ایجاد تعامل نزدیک بین دولت و جامعه ، پیشنهاد می کنم یک اتاق فکر عمومی جمهوری ازبکستان ایجاد شود. “

9- در سال 2020 ، 100 میلیارد صوم وام برای اجرای پروژه های تجاری5 هزار زن اختصاص می یابد.  منابع لازم برای این کار از طریق بودجه دولت به بانکها هدایت می شود.

 علاوه بر این ، دولت هزینه پیش پرداخت مسکن جدید برای 1،576 زن را جبران می نماید.

رئیس دولت نظر خود را در مورد فقر ، درآمد و ایجاد شغل های جدید ابراز کرد و در مورد پروژه های جدیدی که برای کاهش فقر در حال اجرا هستند صحبت نمود.

 وی افزود: “من یک سال و نیم در 22 منطقه روستایی منطقه فرغانه روی این موضوع کار کرده ام.  ما باید به تدریج یک پروژه را برای توسعه مهارت های تجاری مدرن در جامعه و در همه مناطق اجرا کنیم. لکن ما نمی توانیم صریح صحبت کنیم، زیرا هیچ زمین ، پروژه و یا پیشنهادی وجود ندارد. “

رئیس جمهور پیشنهادی را برای توسعه پروژه تجاری كوچك و متوسط ​​با هدف توسعه سرمایه گذاری تجاری ارائه نمود.

 مطابق با آن ، از این پس اطلاعات صریح و قابل اعتمادی در مورد زمین های مسکونی و مناطق خالی به کارآفرینان ارائه می شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که در کلیه بخش های کشاورزی، پیشنهاداتی در زمینه ارائه وام با نرخ کاهش یافته ارائه می شود. در حال حاضر وام ها با نرخ کاهش یافته فقط برای پنبه و غلات ارائه می گردد. کشت پنبه و دانه به تدریج به سیستم خوشه ای تبدیل می شود.  در عین حال برای بخش میوه و سبزیجات ، زنبورداری ، پرورش ماهی و سایر زیرمجموعه های کشاورزی نیز تسریع می شود.  در سال جاری ، میزان کشت و صادرات محصولات کشاورزی به 2 میلیارد دلار خواهد رسید و در آینده ای نزدیک، این رقم 2-3 برابر می شود. ”

رئیس جمهور شوکت میرضیایف سال 2020 را سال توسعه علم، آموزش و اقتصاد دیجیتال اعلام نمود.

در این جلسه اعضای مجلس سنا و نمایندگان مجلس عالی  از طریق ویدئو کنفرانس – نمایندگان شوراهای منطقه ای، نمایندگان مردم شهر و روستا و همچنین مقامات دستگاه های اجرایی و مدیران اقتصادی سازمان های غیر دولتی نیز حضور داشتند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز