امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۵۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

هوایی یاک 40 300x174 - سالگرد مسافران سانحه هوايي ياك 40  پرواز پرندگان را بخاطر بسپاريمترکمن نیوز:  مختومقلی فراغی شاعر وعارف شهیر نامدار ترکمن ایران زمین می‌گوید:

اردان “دوران” گچر برگون آت اولر، میدان انگلانمز
یعنی، “دوران” روزی از رادمرد می‌گذرد
اسب می‌میرد، اما میدان مبارزه منتظر نمی‌ماند.

بله، “زمانه” از رادمردان سبقت می‌گیرد، اما میدان کار وتلاش و مبارزه، هرگز منتظر از دنیا رفتن اسب رادمردان و یا نبود خود رادمردان نمی‌ماند، بلکه به رسم گذشته کسانی دیگر، این راه طولانی وپرپیچ و خم زمانه را ادامه می‌دهند.
در این بین آنچه که باقی می‌ماند شیوه رفتار و کردار و طرز تفکر و عمل خیر خواهانه رادمردان است که در ذهن افراد باقی می‌ماند.
اندیشه و تفکر نیک که با شجاعت و درایت توأم باشد، باقی می‌ماند و ماندگان، رفتار و کردار رفتگان را با آنچه که هست و در جای آنان قرار گرفته‌اند، مقایسه می‌کنند و بعد قضاوت می‌کنند و پی می‌برند که چه عزیزانی را در این گردونه زمان، از دست داده‌اند.
بله، پرندگان و قاصدان پیک شادی و تلاش و کاوشگران جاوید و فهیم زمان و گل سرسبدان گلستان در روز ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۰ در سانحه هواپیمایی یاک ۴۰ از میان جماعت تشنه به صحبت و محبت، رخت بربستند، آنان قصد داشتند تا گلستان نو شکفته در دل جغرافیای ایران را به بهاری خوش یمن بدل کنند.
آنان با علم به مشکلات و تنگناهای موجود در استان نو پای گلستان، هر یک در فکر و اندیشه‌های خود طرح جدیدی را پرورش می‌دادند، بعد همه را در یکجا جمع کرده، یک کاسه نموده بودند تا استان گلستان در زمانی اندک به گلستان واقعی تبدیل شود، اما صد افسوس که این عزیزان پرواز کردند و رفتند و حالا مردم استان بخوبی پی برده‌اند که چه عزیزانی را از دست داده‌اند و همگان می‌دانند که برای تحقق آرمانهای آنان به تلاشی عظیم و به مدیریتی قوی و هوشمند نیاز است که استان به پیش برود. بله ! باید پرواز پرندگان را بخاطر بسپاریم … .

در طول این سالهای گذشته، جای وجود پر برکت آنان خیلی احساس می شد.
اکنون جای عزیزان: زنده یاد دکتر قندهاری، دکتر عظیم گل، مهندس هزارجریبی، دکتر صادقی، مهندس کوهساری، مهندس معمی هلاکو، مهندس اترک طیار و مهندس حسینی، کاملا خالی است.
اکنون بزرگ و کوچک در سوگ آن عزیزان می‌سوزند وپی برده‌اند که جای دکتر قندهاری و یاران او در بین‌مان کاملا خالی است.
به یاد دکتر عظیم گل که گل سرسبد مردم بود، که این سرسبد بودن او و دیگر یارانش، به خاطر اندیشه پاک، کردار و رفتار و طرز تفکر و جامع بینی، شجاعت و تخصص آنان بوده است.
همه می‌دانند که اندیشه و تفکر مرزی را نمی‌شناسد، عزیز است و حرمت دارد،‌ قداست دارد.
بله، اکنون زنده یاد دکتر قندهاری با آن نگاه کلان، دکتر گل با آن نگاه مردمی خود، دکتر صادقی با علم و دانش خود، مهندس هزارجریبی با آن تعهد و تجربه کاری، مهندس کوهساری با درایت و کاردانی، مهندس حسینی با تلاش صادقانه، مهندس معمی هلاکو با شجاعت و درایت،‌ مهندس اترک طیار با آن خضوع و فروتنی نشان دادندکه تلاش آنان برای همه اقوام ساکن در استان گلستان و برای توسعه پایدار استان بوده است.
مردم می‌گویند ای کاش تا شکفته شدن غنچه‌های گلستان باقی بودند و جای آنان اینقدر خالی نبود،‌ ولی صد افسوس که دیدیم زمانه با ما چه کرد، به قول مختومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ و نامدار ترکمن ایرانی،‌ “اسب می‌میرد اما میدان مبارزه و کار و تلاش منتظر بلند شدن رادمردان و سبز شدن درختان نمی‌ماند، بلکه باسرعت خود می‌گذرد و میدان نبرد به رادمردان دیگری نیاز پیدا می‌کند” و چه خوب است که مردم فهیم استان گلستان، ضمن گرامیداشت یاد وخاطره این عزیزان از دست رفته،‌ با اندیشه و درایت و شناخت خود،‌ در طول دوران ها افرادی را به مجلس بفرستند که شجاع، باتوان، تحصیل‌کرده، متخصص و با تجربه باشند تا جای پای شهدای یاک ۴۰ بگذارند و با نیت پاک و با اخلاص و با توکل به خداوند سبحان، راه آن شهیدان را که راهی برای سازندگی و توسعه استان و بهتر شدن وضعیت مردم، خصوصا جوانان بوده است، ادامه بدهند.
سخن آخر،‌ پرواز پرندگان را به خاطر بسپاریم،‌ به سویشان دست دراز کنیم، به میدان نبرد نگاه کنیم که به رادمردانی پرتوان نیاز دارد.

 

✍️رستم جرجانی
فعال رسانه ای
مدیر مسئول هفته نامه اقتصاد گلستان
مسئول کار گروه مطبوعات و روابط عمومی
کمیته اقوام و مذاهب استان گلستان

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز