امروز : پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان؛

ساز اقوام ایرانی درگلستان کوک شد/تلاش دنیای مجازی برای معرفی سُنت

  • کد خبر :

    1573

  • /
  • تاریخ :

    ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Aghvam 16 3 Sh 300x200 - ساز اقوام ایرانی درگلستان کوک شد/تلاش دنیای مجازی برای معرفی سُنتاخبار فرهنگی-تورکمن‌نیوز- یازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام در حالی روزهای آخر خود را در گلستان طی می کند که در این دوره، تکنولوژی های نوین و فضای مجازی هم به کمک معرفی بیشتر سوغات و آداب اقوام ایران زمین آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، گلستان به عنوان نگارستان ایران زمین، رنگین کمان و کلکسیونی از اقوام مختلف فارس، ترک، ترکمن، سیستانی، بلوچ، قزاق، قزلباش و … است.

از ۱۳ شهریور ماه نگارستان ایران زمین با تنوع قومی، مذهبی و فرهنگی اقوام مختلف میزبان یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام شده تا سوغات، غذاهای بومی و محلی، صنایع دستی و … استان های کشور را به نمایش بگذارد.

یازدهمین دوره این جشنواره بر خلاف دوره دهم و نهم که به ترتیب با محور «نوروز» و «عروسی» اقوام برگزار شده بود، محور خاصی ندارد.

به نمایشگاه دائمی گرگان که نزدیک می شویم نه ترافیک سال های گذشته خبری نیست؛ اما خودروهای پارک شده و در دو طرف جاده اصلی گویای استقبال گلستانی ها و گردشگران از جشنواره است.

برای آن‌هایی حداقل دو دوره قبل جشنواره فرهنگ اقوام را به میزبانی گلستان دیده اند، تغییرات در فضای چیدمان سیاه چادرها و آلاچیق‌ها کاملا مشهود است.

در این دوره سیاه چادر عرب‌ها و سپس بُهون (سیاه چادر) چهار محال و بختیاری قرار دارد و بعد از آن بازار گرفتن عکس با لباس‌ها و روسری‌های رنگی در آلاچیق ترکمنی داغ است.

ساخت خانه قدیمی توسط پیرمرد زیارتی (زیارت یکی از روستاهای هدف گردشگری گرگان) با گِل و چوب، طعم خوش آش دوغ و عطر مطبوع چای سبز و دودی عشایر مازندران، خانه بومی کوهسارت دوزین (آزادشهر) و کلبه روستای گردشگری افراتخته (علی آبادکتول) همراه با نواختن موسیقی مقامی کتولی و همچنین اقامتگاه بوم گردی روستای ترکمن نشین گچی سو بالا (کلاله) تنوع زیبایی از معماری بومی روستاها را در سمت راست حیاط نمایشگاه دائمی گلستان به نمایش گذاشته است.

انجام بازی‌های بومی و محلی

در وسط فضای رو باز نمایشگاه آن جا که پیوستگی و اتصال بین سیه چادرها، آلاچیق و بوم کلبه‌ها با خانه‌های تاریخی سمت چپ و راست برقرار می‌شود، دختران قوم های مختلف ایرانی با لباس‌هایی به رنگ، رنگین کمان هفت رنگ با نقوش و سوزن دوزی هایی که حاصل دسترنج زنان بختیاری، ترکمن، بلوچ و کتولی و … مشغول انجام بازی‌های بومی و محلی هستند.

Aghvam 16 2 Sh 300x200 - ساز اقوام ایرانی درگلستان کوک شد/تلاش دنیای مجازی برای معرفی سُنت

البته اگر شلوغی و ازدحام تماشای اجرای گروه تمیشه از استان گلستان و مشتاقان شترسواری کمتر اجازه توقف به بازدیدکنندگان می‌دهد و مجبوری از این زیبایی‌ها زودتر فاصله بگیری.

در سمت چپ خانه‌های بومی کردکوی، بندرگز، روستاهای بخش مرکزی، کومه گالشی باغ گُلبن و خانه ییلاقی شاهکوه قرار دارد و بازار فروش آش کشک و آب زرشک روستای شاهکوه گرگان و آش دوغ شیرازی و کُماچ محلی استان فارس (ایج استهبان) داغ است و سیه چادر عشایر گلستان و تولید دوغ محلی و… توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند.

بسیاری از بازدید کنندگان روبروی درب سالن نمایشگاه که به عرضه صنایع دستی اختصاص یافته مشغول تماشای اجرای چوب بازی گروه آوای بلوچ از گلستان و آیین نمایشی رقص شمشیر میسان خوزستان هستند.

گلایه غرفه‌داران از مسئولان نمایشگاه

در سالن اصلی نمایشگاه دائمی گلستان صنایع دستی ۲۶ استان ارائه شده از گیوه قم تا روسری ترکمنی و صنایع چرم آذربایجان غربی به عبارتی از شیر مرغ تا جان آدمیزد در این سالن ارائه شده است.

مسئول غرفه صنایع دستی استان سمنان به خبرنگار مهر می گوید: بازدید مردم گلستان و استقبال آن‌ها از جشنواره بی‌نظیر است.

برگزاری جشنواره در فصل زمستان بهتر بود چرا که مردم قدرت خرید ببشتری داشتند و پارسال فروش محصولات بهتر بود
خانم نوروزی از غرفه‌هایی که در اختیار استان‌های مهمان گذاشته شده رضایت ندارد و اظهار می‌کند: دومین سال است که در جشنواره فرهنگ اقوام حضور دارم، به نظر می‌رسد امسال غرفه‌های بهتر در اختیار هنرمندان استان گلستان قرار دارد.

وی بیان می‌کند: از مسئولان برگزاری نمایشگاه گلایه‌مند هستیم اما قطعا سال آینده هم در جشنواره شرکت کرده و صنایع دستی استان‌مان را عرضه می‌کنیم.

وی با یادآوری اینکه دوره قبل جشنواره در زمستان سال گذشته برگزار شده بود، تصریح می‌کند: به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره در فصل زمستان بهتر بود چرا که مردم قدرت خرید بیشتری داشتند و پارسال فروش بهتر بود.

نوروزی به تبلیغات انجام شده در خصوص جشنواره هم اشاره کرده و خاطرنشان می‌کند: ما در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های زیادی حضور داشته ایم اما استقبال فوق العاده بازدیدکنندگان نشان می‌دهد تبلیغات محیطی خوبی انجام شده و رسانه‌های استان همراهی خوبی داشته‌اند.

فریاد زدیم اما فروش خوب بود

صدای موسیقی سالن مجاور به وضوح در تمام غرفه‌های عرضه صنایع دستی استان‌ها به گوش می‌رسد و تقریبا تمام غرفه‌ها چه آن‌هایی که آثار هنرمندان صنایع دستی را ارائه می‌کنند چه آن‌هایی که به معرفی تاسیسات گردشگری و مراکز اقامتی و … مشغول هستند، بازدید کننده دارند.

Aghvam 16 1 Sh 300x200 - ساز اقوام ایرانی درگلستان کوک شد/تلاش دنیای مجازی برای معرفی سُنت

مهدی منوچهری که به فروش ظروف سفالی استان همدان مشغول است، بر خلاف غرفه دار سمنانی از فروش محصولات صنایع دستی راضی بود و به خبرنگار مهر می گوید: به دلیل پخش موسیقی و صدای بلند آن در پاسخ به مشتری ها فریاد زدیم اما فروش بسیار خوب بود.

وی اضافه می‌کند: اجرای موسیقی چاشنی و نمک جشنواره است و گلایه ای نداریم چون فروش خوبی داشتیم و در لابلای اجرای موسیقی آثار تاریخی و نقاط گردشگری گلستان هم معرفی می شود؛ به شخصه نام بسیاری از این نقاط را نشنیده بودم.

وی اظهار می‌کند: نخستین بار است که در جشنواره اقوام گلستان شرکت می‌کنم و از پیشینه این جشنواره چیز زیادی نمی دانم اما از فروش محصولات در این استان راضی هستم؛ در حالی که در نمایشگاه‌های تابستانه استان‌های اراک و اردبیل هم حضور داشتیم و اینقدر استقبال نشد.

در کنار سالن فروش محصولات صنایع دستی سالن اجرای موسیقی قرار دارد و ۲۶ گروه به اجرای موسیقی نواحی و مراسم آیینی ۱۳ استان کشور مشغول هستند.

دامنه جشنواره یازدهم به میزبانی گلستان گسترده تر شد و این جشنواره در دو شهر گرگان و گنبدکاووس برگزار می شود
هرچند تعدادی از اعضای گروه‌های آیینی به ویژه بوشهر به زمان و ساعت مشخص شده برای اجرا انتقاد دارند اما استقبال بازدیدکنندگان از بخش موسیقی جشنواره و تشویق اجراها نشان دهنده رضایت نسبی از این بخش جشنواره است.

در بخش فروش سوغات استان‌ها هم، محصولات متفاوتی از جمله خرمای فارس، قُوَتو کرمان، ارده شیراز، پسته دامغان، آبنبات شاهرود، عرقیات کاشان، ترشیجات گرگان، گز اصفهان، سوهان قم، آب انار و زرشک کردستان و عسل سبلان و … برای فروش عرضه شده بود.

دامنه جشنواره گسترده‌تر شد

هرچند شواهد نشان می‌دهد تلاش هایی برای رفع نواقص و کاستی های جشنواره های قبلی صورت گرفته اما همچنان گلایه‌هایی وجود دارد، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به خبرنگار ما می‌گوید: تلاش کردیم نقاط قوت و ضعف دوره های قبلی جشنواره را شناسایی کرده و کاستی‌ها را برطرف کنیم.

ابراهیم کریمی بیان می‌کند: با توجه به تاکید استاندار و تقاضاهای مکرر از حوزه گنبدکاووس برای مشارکت در این جشنواره، دامنه جشنواره یازدهم به میزبانی گلستان گسترده‌تر شد و این جشنواره در دو شهر گرگان و گنبدکاووس برگزار می‌شود.

وی از برگزاری جشنواره در دو شهرستان به عنوان فرصتی برای ارائه ظرفیت‌های هنرمندان و روستاهای هدف گردشگری استان نام برده و می‌افزاید: یازدهمین جشنواره بین ‌المللی فرهنگ اقوام دوشنبه (۱۳ شهریور) با حضور ۲۳ گروه موسیقی آیینی در گرگان آغاز شده است.

Aghvam 16 Sh 300x200 - ساز اقوام ایرانی درگلستان کوک شد/تلاش دنیای مجازی برای معرفی سُنت

رئیس ستاد یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ادامه می‌دهد: این جشنواره به مدت چهار روز (تا شامگاه پنج شنبه) در محل نمایشگاه دائمی گرگان دائر بوده و پس از آن از ۱۸ تا ۲۰ شهریورماه در مجموعه المپیک گنبدکاووس برگزار می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در این دوره محصولات صنایع دستی و سوغات ۲۷ استان کشور عرضه شده است، اضافه می‌کند: امسال ۲۳ گروه موسیقی آیینی از ۱۳ استان موسیقی آیینی خود را اجرا می‌کنند.

وی تصریح می‌کند: گروه آوای موج از بوشهر، گروه‌ هالای از مرکزی، آبیدر و کردوان از کردستان، آوای تبری از مازندران، چیکسای از خراسان شمالی، مریدان شیخ جام از خراسان رضوی، آئینی از آذربایجان شرقی، شقایق‌های کالپوش از سمنان، زاروگه از هرمزگان، فلوکلوریک تلار از گیلان، میسان از خوزستان و ۱۱ گروه از قوم‌های کتولی، قزلباش، ترکمن، سیستانی و محلی گلستانه در یازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام برنامه میدانی و اجرای آیینی داشته اند.

نکته جالب این نمایشگاه غرفه‌ای بود که تلاش داشت با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، آداب و رسوم، صنایع دستی و میراث فرهنگی را با نسل جوان آشتی دهد و ضمن استفاده از ابزارهای جدید، ظرفیت‌های گردشگری گلستان را بیش از پیش معرفی کند.

در این غرفه گرچه همه موبایل به دست بودند، ولی لذت تماشای موزه‌های استان و قابلیت‌های گردشگری را با نرم افزارهای مرتبط با فضای مجازی تجربه می‌کردند.

در کنار این غرفه، مسابقه تلگرامی هم برپا شد تا مخاطبان جشنواره ظرفیت‌های گلستان را به فضای مجاز بکشانند و نگارستان ایران به دنیا معرفی کنند.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: mehrnews.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز