امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42292

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:06 | ۳۰ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

.jpg - ساختمانهای کلنگی و سرمایه های برباد رفتهیادداشت-ترکمن نیوز-  یکی از مشکلات بزرگ کشور ما از بین رفتن سرمایه ها به خاطر عدم دقت و بی مبالاتی در حفظ و نگه داری آنها می باشد که بازدهی خوب و مطلوبی ندارد و سرمایه ها زود از بین می رود. هیچ تفاوتی هم در بخشهای دولتی و عمومی و خصوصی ندارد. گرچه در بخش خصوصی وضعیت بهتر از دوتای دیگر است.

ساختمان درمانگاه روستای خودم یعنی حالی آخوند حدود ۲۵ سال از عمرش می گذرد که به علت ترکهای متعدد دیوارهایش کلنگی اعلام شده و وسایل درون درمانگاه به ساختمانهای اطراف(اتاقهای سرایدار و پزشک) منتقل شده است.

یا خیابانهای بعضی روستاها آسفالت می شود ولی در اکثر موارد بدون رعایت اصول فنی و مهندسی (جدول کشی) آسفالت ریخته می شود. در آینده مشخص است که به علت گسترش روستاها حتماً طرح جدول کشی باید پیاده شود.

در آنموقع این آسفالتها به خاطر پستی و بلندی و خاک برداری و خاک ریزی باید تخریب شود. اگر تا آن موقع آسفالتی باقی بماند. من خودم دیده بودم آسفالت بعضی روستاها بعد از بیست روز تخریب شده بود. بعضی آسفالتها هم به علت نداشتن ضخامت مناسب بعد از شش ماه از زیرش خار سبز شده ترکیده است.

حالا سئوال اساسی این است که چرا چنین است؟ چرا در ساخت و سازهایمان دقت نمی کنیم؟ چرا کار را اصولی انجام نمی دهیم؟ شاید یکی از دلایل این باشد که ما در مورد بیت المال نگاه و نگرش درستی نداریم.

چون بیت المال متعلق به دولت است هدر رفتنش اشکال ندارد. اما توجه نداریم پول بیت المال غیر از نفت و گاز از جیب و درآمد خودمان تامین می شود. تازه پول نفت و گاز هم متعلق به خودماست.

یک علت دیگرش شاید فساد در کارهای اجرایی باشد. چون قراردادها دقیق و شسته و رفته نوشته نمی شود. هیچ تضمینی هم از مجریان و پیمانکاران گرفته نمی شود که عمر مفیدکارشان چقدر و چند مدت است. عدم دقت در این زمینه ها فساد ایجاد می کند. نتیجه ی فساد هم دوباره کاری و هدر رفتن سرمایه هاست که همه می بینیم.

شاید یکی از دلایل خیلی مهمش اعتقاد به افراد و عدم سیستم سازی مناسب می باشد. ما در طراحی ساختارها و سیستمها و تصویب قوانین مهم و سرنوشت ساز خیلی موفق نبوده ایم که سیستم را از فساد و اختلاس و ارتشاء ایمن نگه دارد. حالا هم که فساد نهادینه شده است زور مفسدان و اختلاس گران اجازه نمی دهد سیستم اداری ما فساد زدایی شود.

حالا چکار باید کرد؟ شاید تنها راهش در شرایط و موقعیت فعلی افشاگری از راه رسانه های آزاد و افزایش آگاهی مردم و مشروعیت زدایی از روشها و سیاستهای فساد خیز است که مملکت را به این روز انداخته است. آیا ما وجدانهایمان مرده است؟!!

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز