امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    117970

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:01 | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x200 - ساحل ماسه‌ای چارقلی؛ مقصد کشف‌نشده و راه میانبر توسعه گردشگری کوموش‌دفهترکمن نیوز:  ساحل بکر و ماسه‌ای روستای چارقلی کوموش‌دفه یکی از جاذبه‌های بکر و ناشناخته گردشگری است که تکمیل زیرساخت‌های جذب مسافر در کنار معرفی این ظرفیت، صنعت گردشگری گلستان را با امکانی ویژه برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد مواجه خواهد کرد.

به اعتقاد کارشناسان و مسوولان دستگاه‌های مرتبط، ساحل شنی چارقلی کوموش‌دفه می‌تواند با سرمایه‌گذاری در معرفی آن و جذب متقاضیان مشارکت در ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز به رونق صنعت گردشگری ساحلی در منطقه و استان کمک شایانی کند.

علاوه بر این، همسایگی سواحل چارقلی با زیستگاه حیات وحش منطقه مانند تالاب بین‌المللی کوموش‌دفه، میانکاله و جزیره آشوراده، فرصت سرمایه‌گذاری را برای این جاذبه و جذب گردشگران از اقصی نقاط دوچندان می‌کند.

به گفته مسوولان فرمانداری کوموش‌دفه، بعد از فروکش کردن شیوع و درگیری کرونا، بیش از ۳۰ هزار نفر گردشگر با خودروهای شخصی خود برای دیدن ساحل چارقلی کوموش‌دفه وارد منطقه شده‌اند که آمار بازدید کننده ۱۴ هزار نفری از این ساحل در یک روز هم ثبت شده است.

این جاذبه بکر و ارزشمند کوموش‌دفه، در شمال غرب شهرستان ساحلی بندرترکمن قرار دارد و از طریق شهر بندرترکمن و در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب غرب گمیشان می‌توان از آن دیدن کرد.

از لحاظ اقلیمی شهرستان کوموش‌دفه از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از غرب به دریای خزر منتهی می‌شود به دلیل نزدیکی به دریا در تابستان آب و هوای گرم و مرطوب و در فصل زمستان دارای آب و هوای سرد و ملایم است.

توجه به ظرفیت‌های بکر در حوزه گردشگری ساحلی کوموش‌دفه می‌تواند دستیابی به توسعه پایدار و رفع محرومیت این شهرستان را فراهم کند که پیگیری و اقدام دولت سیزدهم برای رونق گردشگری ساحلی این خطه آغاز شده است.

ساحل چارقلی تکمیل کننده صنعت گردشگری گلستان

فرماندار کوموش‌دفه از ساحل چارقلی به عنوان تکمیل کننده صنعت گردشگری گلستان نام برد و گفت: ساحل چارقلی یکی از سواحل بسیار زیبا این خطه به شمار می‌رود که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه گردشگری ساحلی در استان در آینده شود.

امید سقلی به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: ساحل چارقلی که تنها ساحل شنی در گلستان است به توجه ویژه در ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز جذب گردشگر و تولید ثروت برای این منطقه مرزی و محروم استان نیاز دارد.

وی ادامه داد: شهرستان مرزی و محروم گمیشان جزو ۳۱ شهرستان کمتر برخوردار کشور بوده و توسعه گردشگری ساحلی آن می‌تواند، ایجاد فرصت های شغلی را برای ساکنان آن فراهم کند.

لزوم سرمایه‌گذاری در معرفی جاذبه ساحلی چارقلی

فرماندار کوموش‌دفه معتقد است: ضرورت دارد همزمان با توسعه زیرساخت‌ها در چارقلی، با استفاده از تبلیغ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و دعوت از تورهای گردشگری، این ساحل زیبا را بیشتر معرفی کنیم.

به گفته سقلی اولویت بعدی برای توسعه گردشگری ساحل چارقلی کوموش‌دفه، بهسازی و آسفالت ۲.۵ کیلومتر از مسیر دسترسی گردشگران است.

وی تاکید کرد: با تکمیل زیرساخت در ایجاد راه ارتباطی مناسب از شهر کوموش‌دفه به ساحل چارقلی می‌توان سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری ترغیب کند.

سقلی افزود: در حاشیه سواحل چارقلی، زمین‌های کم بازده و بدون معارض وجود دارد که ظرفیت خوب برای ترغیب سرمایه‌گذاران در توسعه گردشگری ساحل است.

وی ادامه داد: برای ایجاد زیرساخت‌ اولیه در توسعه گردشگری ساحلی چارقلی ۱۲۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برآورد شده است.

وی بیان کرد: فرمانداری کوموش‌دفه آماده همکاری در چارچوب قانون با سرمایه‌گذاران علاقمندان برای توسعه گردشگری ساحلی در این خطه و توسعه اشتغال و افزایش درآمد ساکنان است.

اولویت ایجاد جاده دسترسی به ساحل شنی چارقلی

سرپرست دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان هم گفت: این اداره کل به ایجاد زیرساخت دسترسی به طرح گردشگری ساحل شنی چارقلی گمیشان برای خروج از محرومیت‌زدایی و توسعه شهرستان توجه ویژه دارد و با جدیت برای ایجاد آن در کنار سایر دستگاه‌های مرتبط پیگیر و تلاش می‌کند.

مطهره زنگانه به خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون از محل اعتبارات سال قبل حدود ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده که زیرسازی مسیر دسترسی به ساحل شنی چارقلی به عنوان اولویت نخست در دست اجرا دارد.

به گفته وی تاکنون زیر ساخت جاده دسترسی به طول حدود پنج کیلومتر و آب‌رو مسیر جاده آماده اجرای طرح آسفالت آماده شده است.

وی ادامه داد: در سال مالی ۱۴۰۱ هم ۱۵ میلیارد ریال اعتبار ملی و ۹۶۰ میلیون ریال اعتبار استانی دیده شده که ۱.۵ کیلومتر از آسفالت جاده دسترسی به ساحل شنی چارقلی انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل جاده دسترسی ساحل شنی چارقلی گمیشان با شرایط کنونی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

زنگانه افزود: با تکمیل جاده دسترسی به ساحل شنی چارقلی، طرح زیرساخت موردنیاز از جمله ایجاد سرویس بهداشتی، مجتمع رفاهی و غیره در برنامه توسعه گردشگری این منطقه دیده شده که با جذب سرمایه گذاری اقدام خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در ساحل شنی چارقلی زمینه‌ساز توسعه کوموش‌دفه

رییس کمیسیون گردشگری و کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان هم با اشاره به ویژگی منحصر به فرد ساحل شنی چارقلی کوموش‌دفه، گفت: این جاذبه گردشگری بکر و دست نخورده باقی مانده که تبلیغ در جذب سرمایه گذاران می‌تواند، اقتصاد گردشگری این شهرستان مرزی و محروم را در استان گلستان متحول کند.

عبدالحلیم ماهری به خبرنگار ایرنا افزود: مسوولان اتاق بازرگانی گلستان هم از این جاذبه گردشگری بازدید داشته و آماده همکاری برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در توسعه و رونق آن است.

نماینده و مشاور کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته به آن در اتاق ایران در امور اهل سنت گفت: سرمایه گذاری در ایجاد زیرساخت ها و رفاهی گردشگران برای حضور در ساحل شنی گمیشان بسیار ضروری بوده و اجرایی شدن آن می تواند به توسعه زیرساخت های مورد نیاز بخش های دیگر این شهرستان کمک شایان کند.

ماهری افزود: نخستین اقدام برای بهره‌برداری بهینه از ساحل شنی گمیشان، شتاب به ایجاد جاده دسترسی به ساحل بوده که ترغیب کننده سرمایه‌گذاران برای ایجاد مراکز رفاهی و استراحتگاهی است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز