امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    37865

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:52 | ۲۴ مهر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

photo ۲۰۱۸ ۱۰ ۱۶ ۱۲ ۲۸ ۴۶ 300x200 - زیرساخت‌های فرهنگ و هنر کشور با میانگین جهانی فاصله زیادی داردگلستان-ترکمن نیوز-  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زیرساخت‌های فرهنگ و هنر در کشور ما بسیار ضعیف و پایین بوده و با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، سید عباس صالحی صبح سه شنبه در چهارمین جلسه شورای اداری استان گلستان، اظهار کرد: در حالی که سرانه فضای سبز هر ایرانی 11 مترمربع، فضای آموزشی پنج مترمربع و سرانه فضای ورزشی بیش از یک مترمربع است، اما این سرانه در خصوص مجموعه های فرهنگی بسیار کم است.

صالحی افزود: زیرساخت‌های فرهنگ و هنر در کشور ما ضعیف بوده و با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد.

وی تصریح کرد: اهمیت فضاهای فرهنگی و هنری را برای یک محیط در نَظر نگرفتیم و وقتی این فضا ضعیف است با مشکلات زیادی رو به رو می‌شویم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه مصرف فرهنگی در کشور هم ضعیف هستیم و فاصله زیادی با سایر حوزه‌های مصرفی داریم.

photo ۲۰۱۸ ۱۰ ۱۶ ۱۲ ۲۸ ۵۳ 300x200 - زیرساخت‌های فرهنگ و هنر کشور با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد

وی افزود: مطابق آمارها 50 درصد خانواده های ایرانی ماهی یک بار از فست فودها و مراکز عرضه غذاهای آماده استفاده می کنند، اما بسیاری از آنها علاقه ای به حضور در فضاهای فرهنگی مثل سینما و بهره مندی از کتاب و روزنامه ندارند.

صالحی ادامه داد: یکی از برنامه های جدی که باید مورد توجه مسوولان و مدیران فرهنگی قرار گیرد، زمینه سازی برای افزایش تقاضای خرید و مصرف کالاهای فرهنگی و ارتقای کیفیت این تولیدات است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تا زمانی که باور لزوم مصرف کالاهای فرهنگی به عنوان غذای روح در مردم نهادینه نشود، نمی توان عادت به مصرف این کالاها را در خانواده های ایرانی رواج داد.

صالحی بیان کرد: هم اینک آمار مصرف کالاهای فرهنگی مهمی مانند کتاب افتخار آمیز نیست و سرانه مطالعه 12دقیقه برای هر ایرانی، گویای نیاز به تلاش و همت بیشتر و افزون تر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: بخش دولتی و خصوصی باید کمک کند تا تقاضای مصرف فرهنگی به اندازه کالای دیگر ارتقا یابد.

وی تصریح کرد: ارزش افزوده صنایع خلاق فرهنگی در بازار جهانی جلوتر از بسیاری از صنایع است و ما هم می‌توانیم در این حوزه پیشرفت کنیم.

صالحی خاطرنشان کرد: سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیم درصد بودجه کشور است و باید نگاه‌ها به این حوزه تغییر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پروژه خیابان فرهنگ امسال در یزد افتتاح شد و تا پایان سال در ۱۰ شهر دیگر افتتاح می‌شود.

وی افزود: طرح دیگری به عنوان شهرهای خلاق هم در دستور کار قرار دارد و مشاغل فرهنگی هم فرصتی است که باید از آن استفاده کنیم.

صالحی با گلایه از نحوه تقسیم بودجه کشور و کم توجهی آشکار به بخش فرهنگ گفت: 2.5 درصد بودجه کشور به بخش فرهنگ و ورزش و جوانان واگذار شده ،اما سهم فرهنگ از این اعتبارات فقط نیم درصد و بسیار اندک است.

وی بیان کرد: با این اعتبارات ناچیز امکان اجرای کامل طرح ها و برنامه ها و تکمیل طرح های نیمه تمام فرهنگ کشور وجود ندارد.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید به تلاش خود برای کمک به رفع کمبودهای مالی و بودجه ای فرهنگ و هنر کشور ادامه داده که یکی از ثمرات آن موافقت با واگذاری 20 هزار میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی 16 هزار شغل جدید در این بخش است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای سفر به استان‌ها در نظر گرفته و امیدواریم تصویر شفاف‌تری از استان‌ها ببینیم.

خبرنگار:یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز